• BIST 108.489
  • Altın 151,139
  • Dolar 3,6704
  • Euro 4,3242
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 17 °C

Zeybekci'den hazır giyime destek

Zeybekci'den hazır giyime destek
Nihat Zeybekci: "Hazırgiyim endüstrisini desteklemek ve 1000 yıl yaşatmak zorundayız”

ANKARA (ANKA) - Ekonomi Bakanlığı, TGSD ve EİB’in düzenlediği çalıştayda öne çıkan 8 maddenin sunulduğu Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, “Türkiye olarak istihdamda gidecek bir yerimiz yok. Sen ağa, ben ağa bu ineği kim sağa... Kolaya kaçma lüksümüz yok. Bu nedenle bırakın bu sektörden çıkmayı, hazırgiyim endüstrisini desteklemek ve 1000 yıl yaşatmak zorundayız” dedi.

Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD), Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği ve Ekonomi Bakanlığı bürokratlarının katılımıyla düzenlenen “Hazırgiyim Sektör Çalıştayı”nda sektörün öne çıkan sorunları çözüm önerileri ve geleceğe ilişkin beklentileri ortaya kondu. Aralarında Osman Benzeş, Süleyman Orakçıoğlu, Şenol Şankaya, Mesut Toprak, Sami Kariyo, Sabri Ünlütürk gibi sektörün önde gelen isimlerinin yer aldığı oturumlarda belirlenen 32 madde içinde öne çıkan 8 başlık Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ile paylaşıldı.

Türkiye’nin önemli bir dönüşüm sürecinden geçtiğini belirten Bakan Zeybekci, İstanbul, Bursa, Kocaeli gibi şehirlerin moda, marka, tasarım ve ar-ge merkezleri haline getirilip, binlerce insan çalıştıran fabrikaların ise gelişme sürecindeki illere taşınması gerektiğini belirtti.

-“DİLEYİN BİZDEN NE DİLERSENİZ”-

“Alternatif bölgelere gittiğinizde dileyin bizden ne dilerseniz” diye konuşan Zeybekci şu ifadeleri kullandı:

“Şu anda verdiğimiz 6. Bölge teşvikleri yetmiyorsa gelin daha cömert bir şekilde enerjiyi, sigortayı, kreşi, arsayı, yapılacak binanın kredisini konuşalım. Her şeye hazırız. Moda marka tasarım ar-ge büyük şehirlerde olsun. Ancak 3 bin kişinin çalıştığı fabrika bu illerde olmasın. Gelin hep birlikte yeni yolculuklara çıkalım. Dönüşüme karşı durmayalım. 70 dolara insan çalıştıran Çin ile Bangladeş ile yarışamayız. Gelin teşvik kanununu birlikte yazalım.”

-“SEN AĞA BEN AĞA BU İNEĞİ KİM SAĞA”-

İtalya’nın 20-25 yıl öncesinde yaşadıklarını Türkiye’nin yeni yaşadığını vurgulayan Nihat Zeybekci, şöyle devam etti:

“Herkes hizmet sektörüne herkes işin kolayına, herkes ağacın gölgesine kaçmak istiyor. Memur alımı için açılan KPSS sınavına 4 milyonun üzerinde insan sınavına giriyor. Senden 5 bin lira alırken, KPSS’ye girip oradaki 2500 TL’lik maaşa razı olur. Bizim farklı şeyler yapmamız lazım. Yoksa İtalya’nın Yunanistan’ın yaşadığı sıkıntıları aynen yaşarız. Herkes, işletme iktisat veya mühendislik mezunu olma düşüncesinde. Sen ağa ben ağa bu ineği kim sağa pozisyonunda bir ülke oluruz. İnek sağacak, iş yapacak insan yok. Bizim başka bir boyuta geçmemiz lazım. Türkiye olarak marka ve tasarım ülkesi haline dönüşmemiz gerekiyor. Bir yandan sırtımızdaki o kaba yük ile koştururken, diğer yandan da moda marka ve tasarıma yönelmek zorundayız. Türkiye olarak bu işe başlamak için en doğru zamandayız.”

-“YENİ YATIRIM TEŞVİK UYGULAMALARINDA İYİLEŞTİRMELER YAPILMASI”-

Hazır Giyim Sektör Çalıştayı’nda Ekonomi Bakanlığı’nın öne çıkardığı 8 maddeden bazıları şöyle olacak:

“-İhracatçıların çok sayıda Bakanlık ile olan işlerinde etkinlik ve verimlilik sağlanması amacıyla Ekonomi Bakanlığı başkanlığında, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı katılımı ile “Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracat Koordinasyon Kurulu” kurulması,

-Hazır Giyim ve Konfeksiyon sektörlerinde mevcut çalışan firmalar ve onlara bağlı çalışan fason atölyelerin bulundukları yerlerde “sürdürülebilirliği” için “çalışan sayısı” ve “çalışan sayısı artışı” kriterlerine bağlı olarak istihdam yükleri konusunda desteklenmesi, bu amaçla SSK primi ve gelir vergisi oranlarının çalışan sayısı arttıkça kademeli olarak düşürülmesi,

-Yeni Yatırım Teşvik uygulamalarında iyileştirmeler yapılması;

-Nitelikli tedarikçi üreticilerin uluslar arası kabul görecek şekilde belgelendirilecek bir program – sistem kurulması. Bakanlığın bu programın kurulmasında koordinasyon rolü üstlenmesi. Belirlenecek kriterleri yerine getiren nitelikli tedarikçilerin akredite bir kurum tarafından belgelenmesi. Bu belgelerin tüm alıcılar nezdinde kabul görmesi ile çok sayıdaki kamu teşvik uygulamalarından öncelikle ve ayrıcalıklı olarak tek kapı hizmeti ile yararlanması,

-Tasarım ve Ürün Geliştirme Projeleri Desteğine ilişkin uygulama usul ve esasları genelgesinin hazırlanmasında sektör temsilcilerinin görüşlerinin alınması, tasarım desteklerinin mevcut tasarım kapasitesini kurmuş olup geliştirecek olan firmalar için nasıl uygulanacağının detaylandırılması, tasarımcı ve sanayi işbirliğinin arttırılmasına dönük tedbirlerin alınması.”

 

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gerçek Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.