31 Mart seçimlerinin ardından Bergama Belediyesi başkanı olan AKP'li Hakan Koştu uygulamaları ile gündem oluyor. Son olarak İzmir’in Bergama ilçesinde, belediyeye ait Kleopatra Güzellik Ilıcası Tesisleri’nde, alkol tüketimi yasaklandı. Tartışmalara yol açan kararın ardından açıklama yapan Bergama Belediye Başkanı Hakan Koştu, mekanın aile sosyal tesisleri olarak kullanıldığını, dünyanın her yerinde bu tür düzenlemelere gidildiğini ileri sürdü. Uygulama tepki çekti.

Bergama Demokrasi Platformu ise 31 Mart'tan bu yana yaşanan sorunlara dikkat çekti. Bergama Belediyesi çalışananlarının baskı altında olduğunu belirten platform ayrıca düzenlenmek istenen etkinliklere izin verilmediğini, kentte yaşayanların hayatına müdahale edildiğini iddia edildi. 

Platform tarafından yapılan açıklamanın tamamı şöyle;

Son günlerde Bergama Kleopatra Güzellik Ilıca Tesisleri olarak bilinen içinde piknik alanı ve restaurantın da bulunduğu sosyal tesiste AKP'li belediye yönetiminin tesis alanında alkollü içeceklerin satılması ve içilmesine yasak koymasıyla başlayan, kamuoyunun yakından takip ettiği bir süreç yaşandı.

Bergama Demokrasi Platformu olarak insanların temel hak ve özgürlüklerinin kısıtlanması, laik toplum yaşantısına müdahale olarak ele aldığımız bu yasaklama girişimini gerek sosyal medya üzerinden gerekse yazılı ve görsel basın üzerinden duyurmaya çalıştı.

ÇALIŞANLARA TEHDİT VE BASKI

31 Mart yerel seçimlerinden sonra CHP yönetiminden AKP yönetimine geçen Bergama Belediyesinde yönetimin mazbatayı almasıyla birlikte çalışanlara özellikle belediyede örgütlü ve yetkili sendika (TÜMYERELSEN ve TÜMBELSEN) üyelerine baskı başladı.

İlk olarak belediyede görev yapan birim müdürleri ve çalışanlar başkan sizi çağırıyor bilgisi ile toplantıya çağrıldı. Belediye Meclis Salonunda yandaş sendika BEMBİRSEN yöneticilerinin olduğu belediye başkanın katılmadığı bir toplantı yapılmaya çalışıldı.
Yaşanan baskı ve korkutma uygulamalarından sonra çalışanlar BEMBİRSEN'e üye olmak zorunda kaldılar.

BEMBİRSEN yöneticileri çalışanlara başkan bizimle çalışmak istiyor diyerek baskı uyguladı. Özellikle sözleşmeli memurları başkan yardımcısı makamına çağırarak sene sonunda sözleşmelerinin yenilenmeme ihtimali üzerinden BEMBİRSEN'e üye olmaları için baskı yaptı.

Sosyal demokrat, ilerici, Alevi kimlikleriyle bilinen çalışanların görev yerleri değiştirildi. Müdür görevindekiler alt görevlere verildi.

Görev değişikliklerinde usulsüz, hukuka aykırı atamalar yapıldı. Yıllarca belediyede mühendis, kadrosuyla çalışanlar memur olarak atandı. Konuyla ilgili gerekli itiraz yapıldı ve yasal süreç başladı. Yapılan bu hukuksuz yer değişikliklerinin verimi artırmak adına yapıldığı belediye başkanı tarafından her platformda dile getirildi. Yıllarca mühendis olarak görev yapan teknik kadronun atıl duruma getirilmesi; hukuktan, yasadan bir haber şekilde memur olarak atanmaları verimi artırmak denilerek kamuoyuna yutturulmaya çalışıldı.

Belediye çalışanları sosyal medya hesaplarında yaptığı paylaşımlar gerekçe gösterilerek işten atılmakla tehdit edildi.

KÜLTÜR SANAT

Bergama Kültür Merkezinde günümüze kadar sergilenen kültürel ve sanatsal faaliyetlere bakıldığında sadece ''Mayıs 2019 'sergilenen etkinliklerle kıyaslama yapıldığında bile sanatsal ve kültürel etkinliklerin ne kadar geriye düştüğü anlaşılabilir.
Bergama Kültür Merkezi okul müsamerelerinin sergilendiği salona dönüştürüldü.
Önceki yıllardaki konser, tiyatro, etkinlik sayılarına bakıldığında ne demek istediğimiz anlaşılacaktır.

KESK’in gerçekleştirmek istediği konsere salon tahsis edilmeyerek etkinlik engellendi. Bunun yanında ilçe milli eğitim müdürünün arkadaşım diye bahsettiği bir yazarın söyleşisine velilerinden izin alma ihtiyacı duyulmadan lise öğrencileri zorla götürüldü.

Ramazan bayramı sonrası belediyenin sosyal tesisinde ve piknik alanında (Kleopatra Güzellik Ilıcası) alkollü içecek satışı ve kullanımı yasaklandı. Bu yasaklama Kleopatra Güzellik Ilıcası girişine kocaman bir pankart asılarak ilan edildi. Yasağın duyulmasıyla sosyal medyada gösterilen tepkiler üzerine pankart yerinden kaldırıldı.

AMAÇ ÇOCUĞU MU YANDAŞ MI KORUMAK?

10 yıla yakın süredir Ilıca'da özellikle alt gelir seviyesindeki vatandaşların düşük maliyetlerle ve aile ortamında huzurluca yemeğini yediği, pikniğini yaptığı, alkollü içecek kullananların ya da kullanmayanların birbirlerine herhangi bir olumsuz müdahalesi olmadan vakit geçirdiği özgürlük ve huzur dolu bir mekandı. Tesis sadece Bergama halkının değil Bergama'ya gelen yerli ve yabancı turistlerin de sıklıkla kullandığı bir tesisti. Belediye yönetimi attığı son adımla halkın yaşam tarzına doğrudan müdahale ederek alkol içme ve satma yasağı getirdi. ''Orada çocuk parkı var.'' diyen belediye başkanı istese Ilıca'da her kesim için uygun alan yaratılacağını bilmektedir. Zaten alkollü içeceklerin tüketiminin serbest olduğu alan diğer alandan ayrıdır. Yıllarca Bergama'da siyaset yapıp bir kere bile çocuk tecavüzü ve istismarı davalarına gelip mağdurlara destek olmayan çocuklara dair en ufak bir çalışma yürütmeyen belediye başkanının aklına bu başlıkta bir anda çocukların gelmesi samimi değildir. Mesele tek başına alkol tüketimi olarak lanse edilmemelidir. Burada temel sorun laik toplum yaşantısına müdahale ve temel özgürlüklerinin kısıtlanmasından başka bir şey değilken ilk elden çocuklar üzerinden mağduriyet üretip siyaset yapması bile başlı başına çocukları sömürmekten başka bir şey değildir. Amaç çocuklar mıdır yoksa kapalı kapılar arkasında tarikatlarla yapılan pazarlığın onlara verilen sözün tutulması mıdır?

ÖZELLEŞTİRME

İttifak ile seçilen belediye başkanının ittifakın diğer birleşeni olan Milliyetçi Hareket Partisi yöneticilerine ve belediye meclis üyelerine yapılan uygulama değişikliğini sormaması bile düşündürücüdür. MHP seçmeninin, yöneticilerinin ve belediye meclis üyelerinin bu konuda AKP’li belediye başkanıyla taban tabana zıt düştüğü bilinmektedir.

Belediye için bir gelir kaynağı, halk içinse ailesi ve dostlarıyla hoş vakit geçirdiği bir tesis olan Ilıca'nın özelleştirileceğinin konuşulduğu şu günlerde alkol yasağının getirilmesi halkın aklında bir dizi soru işareti doğurmuştur. Tesisin satılacağı hatta satılacak kişinin kim olduğu halk arasında konuşulmaktadır. Tesisin özelleştirilmesiyle birlikte fiyatların yükseleceği ve buradan birilerinin kar ederken tesiste vakit geçiren, yemek yiyen, düğün yapan yoksul halkın bu uygulamadan zarar göreceği kesindir.

Seçim öncesinde sosyal tesislerde alkol içmesini ve satılmasını yasaklayacaklarına dair bir beyanda bulunmayan belediye başkanının ilk icraatının bu olması çok manidardır. Belediye başkanı alkollü içecek kullanan veya kullanmayan tüm vatandaşların oylarına talip olmuştur. Kendisine oy verenler kadar oy vermeyen Bergamalıların da belediye başkanındır.

Belediye Başkanlığı makamı her görüşten ve düşünceden tüm yurttaşlara eşit hizmet vermesi gereken bir makamdır. Seçimler bitmiştir başkan tüm yerelin ve yörenin başkanıdır. Sadece söz verilen yandaşların ve tarikatların başkanı değildir. Sadece onların talepleri doğrultusunda hareket etmemelidir.
Sadece kendine oy veren ve kendi gibi olan seçmenleri düşünerek hizmet politikası yürütmesi kabul edilemez.

Belediye çalışanlarına karşı gerçekleştirilen ötekileştirmeci, ayrımcı uygulamalar, mobbing bir an önce son bulmalıdır, belediyede tüm çalışanlar için huzurlu ve verimli bir çalışma ortamı yaratılmalıdır.

Belediye tesislerinde ve ilçe genelindeki tüm hizmetler Bergama'nın sosyo kültürel barışını bozmayacak eşitlikte olmalı. İnsanların huzur ve barış içinde bir arada yaşayacağı hizmet politikaları yaşama geçirilmelidir. UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine girmiş, marka turizm şehri YASAKLARLA değil daha fazla ÖZGÜRLÜK'lerle anılmalıdır.

BERGAMA DEMOKRASİ PLATFORMU