Odunpazarı Belediye Başkanı Kurt: Türkiye Cumhuriyeti Kırım politikasını resmi bir biçimde ciddi olarak tespit etmeli

Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Eskişehir Kırım Derneği tarafından bu yıl 47’ncisi düzenlenen Geleneksel Kırım Gecesi’ne katıldı.

Odunpazarı Belediye Başkanı Kurt: Türkiye Cumhuriyeti Kırım politikasını resmi bir biçimde ciddi olarak tespit etmeli

Gecede konuşma yapan Başkan Kurt, Türkiye’nin Kırım politikasına değindi. Başkan Kurt, “Türkiye Cumhuriyeti Kırım politikasını resmi bir biçimde ciddi olarak tespit etmelidir. Bugün öyle, yarın böyle politikalarla Kırım’a yardımcı olamayız” dedi.

Eskişehir Kırım Derneği, Geleneksel Kırım Gecesi etkinliğinin 47’ncisini düzenledi. Geceye Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’un yanı sıra CHP Eskişehir Miletvekilleri Utku Çakırözer, Jale Nur Süllü, Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar ve Fastiv Belediye Başkanı Muhaylo Netyajuk, Eskişehir Kırım Derneği Başkanı Ercan Bozkurt, Tepreş Ağası Burhan Çifter, Odunpazarı Belediyesi Başkan Yardımcısı Eskişehir Kırım Deneği Eski Başkanı Adnan Evren Olcay ile çok sayıda isim katıldı.

Gecede konuşma Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, bu gecenin Eskişehir Kırım Derneği’nin kuruluşunun 50’nci yılı nedeniyle düzenlendiğini belirtti. Sağlık, barış dolu günler; huzur dolu bir Türkiye için bir arada olduklarını ifade eden Başkan Kurt, “Kırım’da yaşayan soydaşlarımızın çektiği sıkıntıları da unutmayalım. Kırım, yıllardan beri sıkıntı içerisinde olan soydaşlarımızın vatanı. Bu vatanın rahatlayabilmesi için Ukrayna’nın toprak bütünlüğünün sağlanması gerekiyor. Bunu gerçekleştirecek olan hamleleri bütün dünyadan bekliyoruz, ama ne yazık ki Ukrayna yeniden bir savaş tehlikesi ile karşı karşıya. Bu noktada onlara sabır ve kolaylıklar dileyerek, başarılı olmalarını umuyorum. Türkiye Cumhuriyeti Kırım politikasını resmi bir biçimde ciddi olarak tespit etmelidir. Bugün öyle, yarın böyle politikalarla Kırım’a yardımcı olamayız. Biz, Kırım Tatarları olarak Kırım Tatar Milli Meclisi’nin denetimi ve gözetiminde oradaki soydaşlarımızla birlikte hareket etmek zorundayız. Türkiye’deki derneklerimizi bu doğrultuda örgütlemeli ve organize etmeliyiz. Eskişehir Kırım Derneği bu öncülüğü sürdürmelidir. Bu noktada da başarılı olmalıdır” dedi.