Ankara Büyükşehir Belediye (ABB) Başkanı Mansur Yavaş’ın daha önce prototipi tanıttığı “Akıllı Başkent Taksi Projesi” kapsamında, ABB tarafından taksilere ücretsiz dijital taksimetre, yolcu koltuğuna da bilgi ekranı montajına başlandı. Sistem sayesinde akıllı durak hizmeti de yabancı yolcuya çağrı merkezi ile tercüme hizmeti de sunulacak, kayıp eşyalar çok daha rahat bulunacak.

Ankara'da “Akıllı Başkent Taksi Projesi"nin ilk etapta test süreci için Başkent’teki 100 adet taksiye ücretsiz dijital taksimetre ve yolcu koltuğuna bilgi ekranı montajı yapıldı. İhale sürecinin tamamlanmasının ardından Başkent’te isteyen diğer taksilere de bu sistem monte edilecek.

AKILLI DURAK SİSTEMİ, EN YAKINDAKİ SIRADAKİ TAKSİYİ ÇAĞIRACAK

Akıllı Durak Sistemi ile öncelik durak taksilerine verilirken, yolcu mobil uygulama üzerinden taksi çağırdığında ilk olarak en yakın durağın sıradaki taksisine bildirim gönderilecek. Durakta taksi olmadığı takdirde ise yolcuya ve taksiye bildirim gidecek.

YABANCI YOLCUYA ÇAĞRI MERKEZİ İLE TERCÜME HİZMETİ

Zam dönemlerinde veya kaza sonrası yapılan kalibrasyon ve mühürleme işlemlerinde proje sayesinde taksici esnafı yüzde 65 daha az ücret ödeyecek. Günlük, haftalık ve aylık rapor ile cironun hesaplanabileceği uygulamada, Çağrı Merkezi sistemi ile çoklu dil desteği de sağlanacak. Bu sayede yabancı müşteriler ile taksi şoförü arasında iletişim güçlüğü ortadan kalkacak.

Araç Takip Sistemi sayesinde araç 7/24 izlenebilecek ve sisteme geçen taksici esnafı ayrıca anlaşma yapılan benzinliklerde indirimli akaryakıt imkanından da yararlanabilecek.

"KAYIP EŞYA BOTUNU' SAYESİNDE UNUTULAN EŞYALAR BULUNACAK"

Proje kapsamında mobil uygulamayı indiren vatandaşlar, online taksi çağırma imkânına sahip olacak. Taksiyi kullanan yolcular bundan sonra hem uygulama üzerinden hem de bilgi ekranı sayesinde gidecekleri mesafeyi, süreyi ve ödeyecekleri ücreti görebilecek.

Talep halinde yolcular, yolculuk bittikten sonra taksi şoförüne 1’den 5’e kadar puanlama verebilecek ve sürücüye ait tüm bilgileri görebilecek. Akıllı Başkent Taksi Projesi içinde yer alan ‘Kayıp Eşya Butonu’ sayesinde de araçta unutulan eşyaların bulunması daha da kolaylaşacak. 

"7 BİNDEN FAZLA TAKSİCİYE KOLAYLIK SAĞLAYACAK" 

Akıllı Başkent Taksi Projesi’ne geçen taksici esnafı uygulamaya ilişkin şunları söyledi:

-Hasan Ayaz: “Ankara’da 30 yıldır taksi şoförlüğü yapıyorum. Bu uygulama için başkanımıza çok teşekkür ederim. Taksimetrelerimiz aynalardaydı, yolcularımız da görmekte zorlanıyordu. Şimdi artık arka koltuktaki ekrandan yolcumuz gideceği yeri, ne kadar ücret ödeyeceğini, saatte kaç kilometre hız yapıldığını görebiliyor.”

-Tolga Öztürk: “Bizim beklediğimiz, istediğimiz bir uygulamaydı. Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’a bu uygulamayı ücretsiz yaptığı için teşekkür ederiz.”

-İmdat Tunçbilek: “Uygulamayı harika buldum, çok güzel. 7 binden fazla taksiciye kolaylık sağlayacak.”

- İbrahim Öztürk: “Yeni taksimetre sistemini deneyeceğiz. Bu hizmet için belediye başkanımıza teşekkür ederiz.”

-Yalçın Gürbüz: “Bu uygulamayı uzun zamandır bekliyorduk, sağ olsun başkanımız en sonunda halletti. 7 bin 701 aracımız var ve bunların hepsine takıldığı zaman tüm arkadaşlarımıza ciddi anlamda kolaylık sağlayacağını düşünüyorum.”

-Oğuzhan Kartalcı: “Aracımızın nerde olduğunu, ne iş yaptığını, kazancını görebileceğiz. Güzel bir uygulama.”

-Müslüm Aydoğdu: “Mansur Başkanımıza çok teşekkür ederiz. Hiçbir zaman esnafı yalnız bırakmadı, hiçbir şeyimizi eksik etmedi ve bize yardımcı oldu.”

-Uğur Döğer: "Uygulamanın getirisi olacağını ve kazanç sağlanacağını düşüyoruz. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.”

-Yusuf Tunçbilek: “Müşterilerimiz daha rahat yolculuk ve daha rahat ödeme yapsın diye kabul ettik. Zamanla kullanarak eksilerini, artılarını konuşabiliriz. Müşteri problem yaşadığı zaman Başkent 153 veya bu akıllı taksi uygulamasını aradığında bizim kendilerini dolaştırıp dolaştırmadığımızı, zorunlu olarak mı döndüğümüzü görebilecekler. Aracın ne kadar ciro yaptığını da aracımı başka bir şoföre verdiğimde takip edebileceğim.”

-Volkan Acı: “Belediye Başkanımız çok güzel bir uygulama başlattı, kendisine güveniyoruz. İnşallah bu sistemin faydasını göreceğiz. Pandemi döneminde de esnafa yapmış olduğu yardımlardan dolayı ayrıca çok teşekkür ederiz.” (ANKA)