Menemen Belediyesi Başkanı iken tutuklanarak cezaevine gönderilen Serdar Aksoy'un yerine seçilecek yeni başkanvekili seçimi sürecinin tamamlanmasının ardından bir kriz de Menemen Belediyesi bünyesinde yer alan Meta-Su şirketindeki 'yetkilendirme' konusunda çıkmıştı.

CHP Menemen Belediyesi Başkanvekili Adayı Deniz Karakurt'un iptal edilen ilk kurayı kazanmasının ardından belediye şirketlerinin yetkilileri meclis tarafından kendisine verilmişti.

İptal sonrası ise Menemen Belediyesi'nin yeni Başkan Vekili Aydın Pehlivan, belediyenin ilk olağan Meclisi'nde yetkilerin kendilerine verilmesini istemiş ancak Mecliste görüşülen madde oy çokluğu ile kabul edilmemişti.

Yaşanan süreç sonra Belediye-İş Sendikası'na bağlı belediye işçileri görevlerine alınmazken, Menemen Belediyesi önünde eylem başlatmıştı.

660 işçinin yer aldığı eyleme Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na bağlı Genel-İş’in de destek vereceğini açıkladı. DİSK Ege Bölge Sorumlusu Memiş Sarı'nın önderliğinde yarın Menemen'e gidecek olan işçiler, iki haftayı aşkın süredir eylem yapan direnişçi işçilere destek olacağı açıklandı.