• BIST 105.964
  • Altın 163,291
  • Dolar 3,9325
  • Euro 4,6364
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 1 °C

'Yolsuzluk ve hırsızlıktan onlar sorumludur'

'Yolsuzluk ve hırsızlıktan onlar sorumludur'
Demirtaş, CNN Türk'te "Ne Oluyor?" programında Şirin Payzın'ın sorularını yanıtlıyor

Cnnturk - HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, CNN Türk'te "Ne Oluyor?" programında Şirin Payzın'ın sorularını yanıtlıyor.

Dört eski bakan hakkındaki soruşturma komisyonu

Dört bakan hakkındaki komisyon son derece önemli. Dört ay önce kuruldu ama usül nedeniyle iki ay çalıştırılmadı.

Biz dört bakan hakkındaki komisyona üye verirken kamuoyundan bir şey gizlensin diye değil, kamuoyuna açık olsun diye üye verdik.

Biz dört bakan hakkındaki komisyonda kalarak, doğru düzgün çalışıyormuş gibi davranarak o işe payanda olamazdık.

Aklama faaliyetlerini meşrulaştırmaktan öteye gidemeyeceğini gördük. Bu, komisyonda olacakların bizi ilgilendirmediği anlamında değildir.

Komisyon yayın yasağı için karar alırken, savcılık gibi davranırken neden dinlenmesi gerekenleri çağırmıyor?Anlatılan ne olabilir ki halkımızdan gizlenen?

Ben olsam canlı yayında anlatmak isterm. Bir şey çalmamışsm rüşvet yememişsm komisyona vereceğim ifade canlı yayınlansın isterim.

Komisyon üyelerine dosya örnekleri verilmedi, bu büyük bir sorun. Dosya ancak tek nüsha Bakın sanıklar o dosyayı alabiliyor, savcılıkta var ama milletvekillerinde yok!

Komisyon başkanı bazı milletvekillerinin bilgi sızdırdığını söylüyor da, milletvekilinin işi budur!

Vekil bilecek de millet bilmeyecek mi? O belgelerdekiler devlet sırrı mı?!

Cumhurbaşkanlığı seçiminde de ortaya çıktı ki yolsuzluklar, hırsızlıklar konusunda ciddi bir sıkıntı var. Ancak AKP seçmeni AKP'nin yolsuzluk nedeniyle düşmesini de içine sindiremiyor.

Oy vermesi seçmen yolsuzluğu içine sindirdi demek olmuyor. Halkı suçlamak yerine durumu anlamaya çalışan bir açıyla bakıyoruz.

Dört bakanı, bürokratları ciddi şekilde rüşvet yolsuzluk suçlamaları karşısında olan ve bunun hesabını vermemiş bir hükümet var.

Bu Hükümet seçmen karşısında zor durumda olacaktır. Önümüzdeki seçimin temel konularından biri elbette bu olacaktır.

Davutoğlu Hükümetinin yolsuzluk hırsızlık meselesine daha ciddi yaklaşacağına dair bir belirti yok elimizde. Bizzat yapmamış olsa da tüm AKP’liler ve medyadaki destekçileri sessiz kaldıkları için yolsuzluktan, hırsızlıktan sorumludur.

Arınç'ın "Sorun bakalım Demirtaş 1.5 ay boyunca nerdeydi" sorusu

Sayın Bülent Arınç tüm gazetecilerin olduğu bir yerde benim nerede olduğumu bildiğini söyledi, keşke bir gazeteci de sorsaydı. Bir buçuk aydır nerede olduğumu partim bilir. Bir grup toplantımız 29 Ekim nedeniyle zaten olmadı, benim sıram geldiğinde de rahatsızdım. Bunun dışında tüm parti çalışmalarındaydım. Sayın Arınç’ın bildiği bir şey varsa açıklasın, şaibe yaratmaya gerek yok.

"Ne Pensilvanya ne de Pentagon’da görüşmem oldu"

ABD ziyaretim 6 ay önceden planlanmış bir konferanstı. Ne Pensilvanya ne de Pentagon’da görüşmem oldu. Sayın Davutoğlu’nun endirekt görüşme mesajı da gelince ziyaretimizi kısa kesip Türkiye’ye döndüm ve kendisiyle görüştüm.

"Hatip Dicle heyette yer alacak"

Hatip Dicle İmralı Heyetinde olacak. Ancak başvurumuz DÖKH Sözcüsü Ceylan Bağrıyanık’ın da heyette olması şeklindeydi. Hükümet bize Ceylan Bağrıyanık için somut bir yanıt vermedi. Çözümü bulamadığımız her gün, her ay, her yıl iş daha da zorlaşıyor. Hükümet bizim olmamış şeyleri söylediğimiz iddiasında ama biz İmralı’da konuşulanlardan farklı bir şey söylemiyoruz. Sayın Öcalan örgütünden ve halktan yetkiyi almış, müzakereyi yürüten kişidir. Hükümet de buna itiraz etmemiştir başından bu yana.

"Yeni tutukluların adaya sevk edilmsi gerekyor"

Kendisi, “Diyalog aşamasını geçtik, müzakere noktasına geldik” diyor. Ama aylardır bu moddayız. Heyetimizin genişletilmesi ve siyasi olarak güçlendirilmesi gerek. Sayın Öcalan’ın yanındaki tutukluların değişerek kendisine sekreteya desteği verecek yeni tutukluların adaya sevk edilmesi gerekyor. Üçüncüsü de, tüm görüşmeleri izleyecek bir gözlemci güç. Bütün bunlar İmralı’da konuşuldu, yetkililer bunlara “Olmaz, olamaz” demedi.

"Hükümetten birbiriyle çelişen çok farklı açıklamalar yapılıyor"

Bunlar da nereden çıktı” gibi işi laçkalaştıran bir yaklaşım sürecin ciddiyetine yakışmıyor. Yasası var, meşruiyeti var, halk destekliyor, o halde müzakereye neden geçilmiyor? Bu sorunun yanıtını net olarak alamadık. Hükümetten birbiriyle çelişen çok farklı açıklamalar yapılıyor. Öyle ki bazen Sayın Arınç kendini tekzip edebiliyor. Bizim ortaya attığımız şeyler uçuk talepler değil ki. Son derece makul, meşru, olağan şeylerden söz ediyoruz. Bunlar Hükümeti zora sokuyorsa demek ki Hükümetin süreçten anladığı başka bir şey. Gizli kapaklı yürüyeceğini sanıyorlarsa yanılıyorlar. Tam tersine, şeffaf olmalıdır. İsteyen istediğini yazıyor da, ne Sayın Öcalan’ın ne de Hükümetin heyetimizle ilgili bir tartışması yoktur.

Hatip Dicle'nin İmralı heyetinde olması

Hatip Dicle DTK Eşbaşkanı. Heyete katılması işleri pratikleştirir. Aynı şekilde Ceylan Bağrıyanık. Heyet yetersiz olduğu için yeni katılımlar isteniyor değil, genişlemesi için isteniyor.

İmralı'ya sekreterya talebi

Sekreterya, özel ve lüks bir talep değil. Sayın Öcalan yaşı ve gözündeki sorun nedeniyle uzun not yazamıyor. Sekreterya dediğimiz kendisine danışmanlık yapabilecek bazı tutukluların İmralı’ya sevk edilmesidir. Müzakerede bir tarafın baş aktörüyle ilgili basit düzenlemeleri yapmak zor olmasa gerek. Bundan kaçınan bir Hükümetle nasıl olacak, ben de merak ediyorum doğrusu. Sayın Öcalan baş aktör, evet, diğer taraftaki baş aktör de Sayın Erdoğan’dır. Sayın Öcalan ile görüşen heyetin genişleyip bürokratlar heyetinden çıkarak biraz siyasi bir hale dönüşmesi gerekir.

Selahattin Demirtaş'tan CHP'ye çağrı

CHP’nin iki şekilde sürece dahil olabilme şekli var: 1-İmralı’ya milletvekili, 2-İzleme Kurulu'na katılım. CHP’nin katılımı müzakerenin çok taraflı yürümesini ve şeffaflaşmasını sağlar. Sürece eleştirilerini sağlıklı bir şekilde yapar. Bu önemli, süreçten her ne çıkarsa parlamentoya gelecek. CHP’ye bir kere daha çağrı yapmak istiyorum, önerimizi elinin tersiyle itmesinler. Erdemli bir şey yapıyoruz. Eğer süreçte yanlış giden bir şeyler varsa dışında kalarak değil, içinde olup müdahale ederek düzeltebilir CHP.

"Aylara yayılacak iş midir?"

Neden aylara yayıyorsunuz? İmralı’daki tutukluların değiştirilmesi aylara yayılacak iş midir? Van'da bir görüntü ortaya çıktı, bir panzer bir aracı ateşe sürüklüyordu. O polisten AKP sorumlu. Ben Sayın Öcalan’ın barış konusundaki samimiyet ve kararlılığını örneklendirmek için İmralı’da söylediği bir cümleyi aktarmıştım: "Her şeyi getirip paralele bağlayıp kendini ak kaşık yapmak olmaz. Hükümetin kendini dışarıda tutmasını kabul etmiyorum. “Süreç ilerler ve pratik somut adımlar atılırsa Mart-Nisan gibi silah bırakma mümkün olabilir.” Bunu “Öcalan zaten silah bırakma çağrısı yapacak” şeklinde aldılar. Bu eksiktir. Başbakan Bingöl'de emniyet mensuplarına saldırıdan sonra yaşanan infazı müjdeleyerek verdi. Başbakan infazı sahiplendiyse ben orada paralel aramam. Savcılık soruşturması netleştirdi ki Bingöl'de infaz edilenler saldırıya karışmamış.

Roboski orada durduğu sürece...

Roboski orada durup durduğu sürece toplumsal barış nasıl olacak? Maraş Çorum böyledir, Dersim böyle. Gazi, Gezi böyle. Bunlar bir tarafta duruyorken barış olmaz, ama bunlar var diye de müzakereden kaçınılmaz. Bunlar müzakerenin konularıdır.

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gerçek Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.