• BIST 104.539
 • Altın 163,366
 • Dolar 3,9376
 • Euro 4,6999
 • İstanbul 14 °C
 • Ankara 1 °C

Yıldız: Karara kim ortak olduysa...

Yıldız: Karara kim ortak olduysa...
Bakan Taner Yıldız Soma faciasından bu yana kapatılan maden ocaklarının sayısını açıkladı.

ANKA  – Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Ermenek’teki maden kazasına ortak olan herkesin suçlu olacağını belirterek, “Şu kesin ki eski galeri ile yeni galeri arasındaki yaklaşma mesafesi 6-7 metreye inmiş durumda. Asıl hatanın kaynaklandığı nokta orasıdır. Bu karara kimler ortak olmuşsa onlar suçludurlar” dedi.

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Hazar Strateji Enstitüsü’nün 2. yıl programının ardından Karaman'ın Ermenek İlçesi’nde meydana gelen maden kazasıyla ilgili açıklama yaparak, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Ermenek’de meydana gelen kaza ile Bakanlar Kurulu’nu bilgilendirdiğini anlatan Yıldız, “Şu anda desandrenin son dönemeç dediğimiz noktasına, 325. metreye gelinmiş durumda. Nefeslik kısmından da yaklaşık 17 metre daha ilerlendi. Tahkimattaki bir kısım bozulmanın ve yerdeki kömürle karışık çamuru arkadaşlarım bir kez daha teyit ettiler. Arkadaşlarımıza ulaşmaya yönelik olarak çalışmalar 24 saat kesintisiz devam ediyor. Her açılan metrede, her ilerlediğimiz noktada işçi kardeşlerimizle karşılaşabiliriz. Ama suyun hareketlerinin onları nerelere kadar taşıdığını ancak ulaştıktan sonra söyleyebileceğiz” dedi. Adli ve idari soruşturmanın devam ettiğini ve yaşanan olayın bir doğal afet olmadığını, ortada bir kusur bulunduğunu ifade eden Yıldız, suçlu insanların korunmamasının ne kadar önemli ise suçsuz insanların korunmasının da bir o kadar önemli olduğunu kaydetti. Kamu veya özel sektör ayrımının olmayacağını belirten Yıldız, önceki projelerle şu anki işletme projelerini üst üste örtüştürdüğümüzde bir noktada 6-7 metre civarında yaklaştıklarını gördük. Bu kabul edilemez bir hatadır. Orada bu kadar yaklaşma mesafesi hiçbir madencinin kabul edebileceği bir konu değildir. Bu hataya kimler ortaksa onlar cezasını çekmelidirler. Şu kesin ki eski galeri ile yeni galeri arasındaki yaklaşma mesafesi 6-7 metreye kadar inmiş durumda. Asıl hatanın kaynaklandığı nokta orasıdır. Bu karara kimler ortak olmuşsa onlar suçludurlar” diye konuştu.

EN YERLİ KAYNAK ENERJİ VERİMLİLİĞİ VE TASARRUFU

Ekonomik programda enerji konusuna geniş ver verildiğinin ve atılacak yeni adımların neler olduğunun sorulması üzerine Yıldız, Ekonomik Programda yer alan Enerji Başlığı’nın 2023 yılı hedefleri ile birebir yakından ilgili olduğunu ifade etti. Kalkınmanın, büyümenin ve ilerlemenin asıl unsurlarından bir tanesinin de enerji olduğunu anlatan Yıldız, en yerli kaynağın enerji verimliliği ve tasarrufu olduğunu ifade etti. Yıldız, “Buradan Türkiye’nin elde edebilecek ölçülebilir 15 milyar TL civarında bir tasarruf miktarı vardır. Bu birçok projemizin yatırım maliyetinden daha büyük bir rakamdır. Aynı zamanda rüzgâr, su, jeotermal ve güneş gibi kaynaklarımızı da biokütle ile beraber geliştireceğiz. Hem yerli hem de yenilebilir enerji kaynaklarımızın mutlaka geliştirilmesi gerekmekte. Bunları yaparken yatırımcıya da sürdürülebilir bir öngörüde bulunuyoruz. Bugün İspanya, Portekiz ve Almanya gibi bazı ülkeler vermiş oldukları sübvansiyonlardan nasıl döneceklerini piyasa ile tartışıyorlar. Bunların teşvik edilmesi uzun soluklu gerçekleşebilmesi içinde öngörülerin doğru olması gerekiyordu. Biz enerji politika ve strateji olarak da öngörülerimizi kamuoyuyla paylaştık ve doğru olduğunu teyit etti” dedi.

 SOMA’DAN SONRA 94 TANE KÖMÜR OCAĞI KAPATILDI

Madenlerin iş sağlığı ve denetimlerinin Enerji Bakanlığı tarafından gerçekleştirilmesinin beklendiğinin ve ne gibi düzenlemeler yapılacağının sorulması üzerine Bakan Taner Yıldız, iş sağlığına ilişkin yeni düzenlemelerin Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açıklanacağını anımsattı. Soma’da meydana gelen kazanın ardından madenler üzerinde yoğunlaşan bir çalışma yapıldığını, anlatan Yıldız, şunları kaydetti:

“Hiç birimizin istemediği bir şekilde Ermenek’teki maden kazasıyla beraber bu gündemimizde daha fazla yer aldı. Ermenek olmasaydı da bununla alakalı çalışmalarımızın devam ettiğini ve derlenme aşamasında olunduğunu paylaşmak isterim. Yarın iş sağlığı ve güvenliği ile alakalı Başbakanımızın bir açıklaması olacak. Tabii ki içinde radikal kararlar da olacak. Sektörün mutlaka bulunduğu noktaların daha iyi bir noktaya getirilmesini sağlamamız lazım. Temenni etmediğimiz bir kaza oldu ama Soma’dan bu yana 94 tane kömür ocağının hem Çalışma Bakanlığı'nın hem de Enerji Bakanlığı'nın yaptığı denetimlerinde kapatıldığını söylemem lazım. Bunların bir kısmı eksikliklerini gideremediler. Eksiklerini gideremeyenler açılmadılar. İş sağlığı ve hayatı ile alakalı güvenilir bir çalışma ortamının oluşması için birçok açıdan bu konunun üzerinde durduğumuzu bilinmesini isterim.”

-KAYNAKLAR HERKESE AİT-

HDP’nin de içinde yer aldığı Demokratik Ekonomik Konferansı sonuç bildirgesinde bölgede çıkarılan petrolden ve kaynaklardan yerel yönetimlerinde pay almasına yönelik taleplerin yer aldığının anımsatılması üzerine Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, herhangi bir ayrısı gayrısı olmayan 780 bin kilometrekare bir alanda yaşanıldığını ifade etti. Var olan petrol, fındık veya incir gibi bir kaynağın herkese ait olduğunu dile getiren Yıldız, bunun doğusunun, batısının, kuzeyinin veya güneyinin olamayacağını kaydetti. Bu tür cümlelerin bir ayrılık-gayrılık oluşturmaya çalışılan ifadeler olduğunu belirten Yıldız, çözüm sürecinin ilerlemesine gösterilen nezaketin bütün kesimlerden beklendiğini ifade etti. Yıldız, “Çözüm süreci 77 milyonumuzu ilgilendiriyor. Oradaki bir aksaklık, bir sıkıntı İzmir’de Edirne’de yaşayan insanımızın kayıtsız kaldığı bir sıkıntı değildir. Coğrafya ile alakalı Doğu ve Güneydoğu Anadolu gibi bir ayrım yapmak başka siyasi noktaları çağrıştırmaktadır. Bizim madenlerle, petrolle veya yer altı zenginlikleriyle alakalı her hangi ayrı bir uygulama yapmamız söz konusu değildir, Doğu Anadolu’ya veya Güneydoğu Anadolu’ya çünkü hepsi bizim. Bunun herhangi bir ili, bölgesi söz konusu olmaksızın hepsi bizim” dedi.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Sektörel güven tüm sektörlerde düşüşe geçti24 Kasım 2017 Cuma 10:39
 • 'Reklam birlik beraberlik temalı, sahi Saray nerede?'24 Kasım 2017 Cuma 09:25
 • Dolar yeni güne nasıl başladı?24 Kasım 2017 Cuma 07:43
 • Benzine zam kapıda: Yeni fiyat belli oldu23 Kasım 2017 Perşembe 17:35
 • Protesto edilen çekler 10 ayda 10 milyonu geçti23 Kasım 2017 Perşembe 15:13
 • Fitch'ten Türkiye açıklaması!23 Kasım 2017 Perşembe 15:12
 • TMO, 140 bin ton fındık aldı23 Kasım 2017 Perşembe 12:46
 • Marmarabirlik zeytini tane tane satacak23 Kasım 2017 Perşembe 12:12
 • Konut satışları üç aylık tırmanıştan sonra inişe geçti23 Kasım 2017 Perşembe 12:08
 • Dolar'da son durum23 Kasım 2017 Perşembe 09:05
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gerçek Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.