• BIST 110.248
  • Altın 155,510
  • Dolar 3,8333
  • Euro 4,5307
  • İstanbul 8 °C
  • Ankara 8 °C

Yeni Şafak'tan tazminat hamlesi

Yeni Şafak'tan tazminat hamlesi
Tazminat davalarından kurtulmak isteyen Yeni Şafak, künyesini değiştirdi.

(Medyaradar) - Muhafazakar kesimin önde gelen gazetelerinden Yeni Şafak, geçtiğimiz haftanın sonunda künyesinde sessiz sedasız değişikliğe giderek, farklı bir şirketin üzerinden yayın hayatına devam etmeye başladı. Yeni Şafak'a çeşitli nedenlerle ceza ve tazminat davası açmış olan kişilere göre künyedeki bu ani değişiklik, gazete aleyhine sonuçlanan davalardaki tazminat ödemelerinden kurtulmak için başvurulan ticari bir manevradan başka bir şey değil...

Özellikle son birkaç aydır yayın kadrosunda ciddi oranda azaltmaya giden ve işten atmalarda sergilediği ileri sürülen usülsüzlükler nedeniyle eski çalışanlarıyla ardı ardına mahkemelik olan Yeni Şafak gazetesinde sular bir türlü durulmuyor. Gerek işten ayrılan ya da atılan eski çalışanlarının kurum aleyhine açtıkları davaları kısa süreler içinde kazanmaları, gerekse geçmişte yayımlanmış haberlere yönelik tekzipleri basın kanununda tanımlanan şekliyle yayınlamadığı için kesilen ağır para cezaları nedeniyle zorlu bir süreçten geçen gazete yönetiminin, üst üste yığılan yüzbinlerce liralık ceza ve tazminatları ödememek için ticaret kanunundaki bazı boşluklardan yararlanarak çıkış yolları türetmeye çalıştığı iddia ediliyor.

Nitekim, gazetenin dikkatli okurları ve medya sektöründeki gözlemciler, Yeni Şafak'ın künyesinde bundan birkaç gün önce gerçekleşen değişikliği de derhal fark ettiler. Yayınını uzun yıllardır "Diyalog Gazetecilik A.Ş." adıyla tescil edilmiş bir ticari şirketin çatısı altında sürdüren Yeni Şafak, geçtiğimiz haftanın sonlarında ansızın "Yeni Şafak Gazetecilik A.Ş." adlı bambaşka bir şirketin bünyesine dahil edildi. Okurlara hiçbir açıklama yapılmaksızın, sessiz sedasız gerçekleştirilen bu ticarî statü değişikliği, gazetenin son bir yıldır karşı karşıya kaldığı yüksek tazminat davaları da dikkate alındığında sıradan bir ticari uygulamadan çok farklı bir anlam kazanıyor.

Basın davaları konusunda uzmanlaşmış, ayrıca Yeni Şafak aleyhine açılmış tekzip ve tazminat davalarında da müdahil konumunda yer alan bazı ünlü hukukçuları arayıp, "Bu tür bir şirket değişikliğinin anlamı ne olabilir?" diye sorduğumuzda, "Yapılan değişikliğin en önemli amacı, birikmiş tazminat davaları ve diğer hukuki borçları ödemekten kurtulmak" cevabını aldık. Yeni Şafak yönetiminin, yakın zamanda gerçekleşmesi muhtemel bazı haciz işlemlerinde alacaklıların karşısına içi bütünüyle boşaltılmış bir "Diyalog Gazetecilik A.Ş." çıkarmaya hazırlandığını belirten bir davacı avukatı sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yeni Şafak son yıllarda gerek özensiz haberciliği, gerekse personel istihdamında kural tanımaz tutumu nedeniyle pek çok kişi ve kurum tarafından mahkemeye verildi. Dahası, açılan bu davaların büyük bir bölümünü de ya kaybetti, ya da kaybetmek üzere... Kısa süre sonra milyonlarca lirayı bulan bir tazminat ve ceza yüküyle karşı karşıya kalacaklarını Yeni Şafak üst yönetimi de çok iyi biliyor. Bu nedenle, sağ basında son 15-20 yıldır iyice moda olan bir ticari manevraya başvurarak, gazeteyi bir şirketten diğerine aktardılar. Ancak, geçmişteki bütün davalar "Diyalog Gazetecilik" üzerine açılmış olduğundan, sıra bu davalarda kazanılan tazminatları haciz yoluyla tahsil aşamasına geldiğinde, davacı taraf ve vekillerini hiçbir ekonomik birikimi olmayan, içi tamamen boşaltılmış bir tabela şirketi bekliyor olacak."

"İSLAMİ MEDYANIN SIKLIKLA BAŞVURDUĞU BİR YÖNTEM"

Konuyla ilgili görüşlerini aldığımız (adının açıklanmasını istemeyen), basın davaları konusunda uzmanlaşmış bir avukat, "Davalar artınca gazeteyi bir şirketten diğerine nakletmek, böylece hakkını arayanların tamtakır kuru bakır bir tabela şirketiyle muhatap olmasını sağlamak, İslami basında Vakit gazetesinin moda haline getirdiği bir taktiktir. Bu taktik daha sonra Milli Gazete ve TV5'te uygulanan bir yöntem oldu. Nihayet, Yeni Şafak'ın da aynı yönteme başvurduğu görülüyor" şeklinde konuştu.

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gerçek Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.