Bugün Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) giriş sınavı yapıldı. Gelecek hafta LGS, bir sonraki hafta da YKS yapılacak. Bu üç sınav dışındaki tüm sınavlar, ertelendi. Hatta YKS önce ertelenip, sonra yeniden Haziran ayına çekilmişti. Öğrencilerin sınav erteleme talebine iktidar sağır ve dilsiz olmuş, bu üç sınavın ertelenmemesi konusunda herhangi bir gerekçe göstermemiş, neden açıklanmamıştı.

Nedeni hepimiz biliyoruz elbette; iç turizm etkilenmesin, turizm gelirleri sekteye uğramasın. Turizm gelirlerimiz toplum sağlığından daha önemli çünkü.

Bu arada sınav güvenliği ile ilgili sadece sosyal mesafe kuralı uygulanacağı, dezenfektan ve maske verileceği ve de sınıfta camların açılacağı söylendi. Yani genel virüse karşı korunma dışında herhangi bir açıklama yapılmadı, ayrıntılı sorulara ise ÖSYM Başkanı topu Bilim Kurulu'na atıp, kenara çekildi.

Bugün yapılan Milli Savunma Üniversitesi sınavında izlediğimiz görüntüler, sınavların ertelenmesi talebinin ne kadar haklı olduğunu gösterdi. Sınava giren öğrencilerin aktardığı bilgiye göre, ateş ölçümü yapılmadığı, dezenfektan kullanılmadığı, çıkışta yoğunluk oluşan sınav merkezleri oldu. Velilerin oluşturduğu kalabalık ise çok daha vahim. Sosyal mesafe diye bir kavram yok... Okulların önündeki kalabalıklar önümüzdeki haftalarda yaşanacak vaka artışının habercisi.

Üstelik, Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı'na, 81 ilde 94 merkezde 451 bin aday girdi. Gelecek hafta yapılacak LGS'ye 1,6 milyon öğrenci, YKS'ye ise 2 milyon 433 bin kişi girecek. Bu öğrencilerin ailelerini de düşündüğümüzde bugün gördüğümüz görüntülerin mislini yaşayacağız. Bu da virüs riskini daha da artması demek.

Bugün similasyonu izledik, asıl filmi önümüzdeki iki hafta sonu izleyeceğiz...

1 Haziran itibariyle başlayan hızlı normalleşmenin ardından başlayan vaka artışı, dün bizi bir ay öncesine geri götürdü. Bu sayının üzerine çıkmamız artık sürpriz olmayacak. Çünkü gerçek hayat, animasyon filmleri gibi değil, bunu hepimiz biliyoruz. Bugün bir kez daha gördük.

Bu arada maske takmayanlar, çene altı maske modeli geliştirenler ve sosyal mesafeyi unutan ya da en başından beri hastalığı kabul etmeyenlerin katkısı da büyük oldu bu duruma. Önümüzdeki birkaç günkü vaka sayısına bakılarak, belki yeniden kısıtlamalar gündeme gelecek.

Maske takmayan, sosyal mesafe kuralına uymayanlar da sorumluluk almak zorunda. Evet, belki siz hastalığı semptomsuz yaşıyorsunuz ya da yaşamak sizin için bu kadar önemli değil. Ancak, sevdiklerinizin, hiç tanımadığınız insanların hayatını riske attığınızı düşünmek durumundasınız. Evet, belki “Bana bir şey olmaz” diye düşünüyoruz. Ama bu düşünceniz nedeniyle binlerce insan işsiz, aşsız kalıyor, ölüyor. Bunu unutmayın...

İŞTE MSÜ SINAVINDA SOSYAL MEDYA BÜYÜK TEPKİ ÇEKEN SOSYAL MESAFENİN UNUTULDUĞU O GÖRÜNTÜLER