Günümüzün en önemli sorunu ve aynı zamanda ihtiyacı, doğru bilgiye ulaşmak. 25 yıllık meslek hayatımda doğrunun ve yanlışın bu kadar karıştığı başka bir dönem hatırlamıyorum. Bir taraftan basının bu kadar net bir şekilde ikiye bölünmüş olması, diğer yandan kendi uzmanlık alanında bilgi veren 'söz sahibi' insanların bile teyide muhtaç hale gelmesi sorunun en önemli sebeplerinden sadece iki tanesi.

Bunun içine sosyal medya ve kaynağından doğrulatılmamış kopyala-yapıştır yöntemiyle aynı harf hatalarını gördüğümüz internet medyasını da eklediğimizde korkunç bir görüntü ortaya çıkıyor. Bunların içinden en renklisi elbette yandaş medya haberleri. Eğlenmek isterseniz beş dakika yetiyor.


Ancak doğru bilgiyi alamamamızın başlıca sebebi, ilgili kamu kuruluşları tarafından doğru bilgilendirilmemek. Nedeni ise çok basit; yapılan işlerde kamu yararı olmaması.


1999 depreminin ardından beklenen İstanbul depremi için kollar sıvanmış ve okullar yenilenmeye başlanmıştı. Hatta ilk yıllarda yapılan çalışmalarda daha genç yaştaki binalar daha dayanaksız çıkmış, onlardan başlanmıştı. Yıkılan okulların yerine aynısı yapılmış, öğrenciler yenilenen sağlam binalarda eğitimine devam etmişti.

 

Bir süre sonra iktidar eğitim politikalarını daha sert ve net bir şekilde göstermeye başladı. Deprem için yıkılan ve akademik eğitim veren birçok okul binası yerine imam hatip okulları açıldı. Okullar arasındaki ayrım gittikçe arttı ve akademik eğitim veren okullar iktidarın üvey evladı haline geldi. Eğitimde Finlandiya modelinin önemli ayaklarından biri olan 'hakkaniyet' ilkesi sadece imam hatip okulları için uygulamaya sokularak tüm yatırımlar bu okul türüne yapıldı.

Üsküdar Küçüksu'da eğitim veren eski adıyla Armatörler İlkokulu, yeni adıyla Şehit Mustafa Cambaz İlkokulu öğrencileri tam üç yıldır Rasathane Ortaokulu'nda misafir ediliyor. Üç yıldır deprem için boşaltılan okul binası ise daha geçtiğimiz aylarda yıkıldı. Ancak inşaatın başladığına dair hala bir iz yok.

İlkokulun taşınmasıyla birlikte, Rasathane Ortaokulu ikili eğitime geçti. Sabah 08:00'de ortaokul öğrencileri ders başı yapıyor, 13:45'te bitiriyor. İlkokul öğrencileri ise 14:00'te başlıyor, 19:00'da bitiriyor. Velilerin aktardırdığı bilgiye göre, Rasathane Ortaokulu'nun da güçlendirme çalışmaları kapsamında başka bir okula taşınması sözkonusu.

Şehit Mustafa Cambaz İlkokulu'nun inşaatı üç yıldır başlanmamışken, Rasathane Ortaokulu'nun düşünmek bile istemiyorum.

En çok tercih edilmesine rağmen yenileri ısrarla açılmayan, bu nedenle ikili eğitime geçen Anadolu lisesi öğrencileri devlet memurları işbaşı yapmadan önce ders başı yaparken, tek bir imam hatip lisesinde ikili eğitim uygulanmaması o çocukların hakkının yenmesi değil de nedir?

İşin garip bir tarafı da birçok okulun internet sitesine girdiğinizde okulla ilgili tarihi kısım ya da okulun taşınmasıyla ilgili sayfaların aynı hatayı vermesi; '404 içerik bulunmamaktadır'

İnternet sitelerinden bu bilgileri kaldırdığınızda o okulun taşındığını ya da ileride ne olacağını unutacak mıyız? Neyi, kimden saklıyorsunuz?

İki tane fotoğraf paylaşıyorum. Biri üç yıl önce boşaltılan ve yenisi yapılacak Şehit Mustafa Cambaz İlkokulu'nun, diğeri 11 ay önce temeli atılan caminin fotoğrafı.


Şehit Mustafa Cambaz İlkokulu


Fatma Cengiz Cami

Şehit Mustafa Cambaz İlkokulu'na bir kazma bile değmezken, Küçüksu'da bir tarafı çocuk parkı bir tarafı yeşil alan olan araziye işadamı Mehmet Cengiz'in cami inşaatı. Mart 2019'da temeli atılan caminin adı Fatma Cengiz Cami. İşin ilginç tarafı, birkaç ay sonra Mehmet Cengiz'in eşi Fatma Cengiz eşine boşanma davası açmış.


Üsküdar Kaymakamlığı'nın internet sitesinde yer alan bilgiye göre, ilçede toplam 187 cami var. İlçede bulunan devlet okulu sayısı ise içinde 134. İyi bir toplum yaratmak için daha çok eğitim kurumuna ihtiyacımız var.


İşlediği günahları affettirmek için mi cami yapılıyor bilemeyiz ama bilmemiz gereken daha önemli şeyler var. Öncelikli ihtiyacımız şu soruların cevaplanması;


Deprem nedeniyle bugüne kadar kaç okul yenilendi?


26 Eylül'de meydana gelen depremde kaç okul hasar gördü? Bu okulların kaç tanesi 1999 depreminden sonra yenilenen okullar arasında yer alıyor?

Deprem güçlendirme çalışması yapılan ve eski binasında eğitim vermeyen kaç okul var?

Deprem ya da başka nedenlerle arsa değeri yüksek kaç okul yerinden edildi?

Toplam kaç Anadolu lisesi var ve bunların kaç tanesi ikili eğitim yapıyor?

İmam hatip okullarında ikili eğitim var mı?

Bu yıl ortaokullardan mezun olacak öğrencilerin artmasıyla birlikte ne tür önlem alındı? Öğrencilerin en çok Anadolu liselerini tercih ettiğini biliyoruz, mesela yeni Anadolu lisesi açılacak mı? Ya da yeni meslek ya da imam hatip okulları bu yıl eğitime başlayacak mı?

Eğitimde eşitlik değil, hakkaniyet önemlidir. Bu hakkaniyet de bu soruların cevabında gizli...