Evet, Türkiye'de işler pek yolunda gitmiyor. Kamu kaynakları Simit Sarayı'ndan tutun da çok tartışmalı Kanal İstanbul gibi 'çılgın proje'lere gidiyor. Elbette bunları eleştiriyoruz, eleştirmeye de devam edeceğiz.

Ancak konu 70 bin öğrencinin geleceği ise bunu tartışmayı doğru bulmak mümkün değil. Devletin, adı ister kayyum olsun ister başka bir yöntem, Doğa Koleji'ni ayakta tutması için her şeyi yapması gerekiyor.

Anladığımız kadarıyla yapıyor. Yani bu kez kamu kaynakları çocuklara gidiyor.

Şimdi gelelim Doğa Koleji'ndeki son duruma...

Maalesef aylardır süren krizde Doğa Koleji net bir açıklama yapmazken, İTÜ tarafından yapılan açıklamaların da ucu açık kaldı.

Öncelikle dün Doğa Koleji'nin eski Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Saçaklığolu'nu aradım ve telefona açan kişi “Vedat Bey, gerekli görürse sizi arar” yanıtını aldım. Vedat Bey, binlerce kişiyi bilgilendirmeyi gerekli görmemiş olacak ki geri dönmedi bana...

İTÜ tarafına bakalım şimdi...

Geçen hafta da yazmıştım; Doğa Koleji İTÜ Vakfı'na değil, İTÜ'ye satılmış görünüyor. İTÜ tarafından yapılan açıklamada İTÜ Vakfı'nın adı geçmiyor. Satış da İTÜ Vakfı'na yapılmamış. Nedeni de İTÜ Vakfı üyelerinden Doğa Koleji'nin satın alınmasına karşı çıkanlar olması.

İTÜ de başka bir yol bularak, 'İTÜ Eğitim Vakfı'nı kuruyor. Böylece Doğa Koleji'nin yeni sahibi İTÜ Eğitim Vakfı oluyor.

İTÜ Geliştirme Vakfı Okulları Kurucu Temsilcisi Prof. Dr. Mehmet Karaca da yaptığı açıklamada, İTÜ Geliştirme Vakfı Okulları Yönetim Kurulu Başkanı Serhat Özeren'in bu görevinden ayrıldığını, Doğa Okulları Yönetim Kurulu Başkanı olduğunu belirterek, “İTÜ Geliştirme Vakfı Okulları ile Doğa Okulları, geçmişte olduğu gibi tüzel yapıları ve işleyişleri birbirinden tamamen farklı, iki ayrı eğitim kurumu olarak hayatlarına devam edeceklerdir” diyor.

Doğa Koleji'nin borç yapılandırılması, alacağı krediler de yeni kurulan İTÜ Eğitim Vakfı üzerinden yapılacak. Kısacası Doğa'nın yeni sahibi İTÜ Eğitim Vakfı...

Bütün bu sürecin de bu ay sonuna kadar tamamlanması bekleniyor. Bugün akşama kadar da maaşların ödeneceği tahmin ediliyor. En azından beklenti bu yönde....

Doğa Koleji'nin eğitimi bilmeyen, sorumluluğunu anlayamayan bir inşaat şirketinden alınıp, İTÜ gibi köklü bir eğitim kurumuna geçmesi çok güzel bir gelişme. Eğer iyi yönetilirse, eğitimde çok güzel başarılara imza atacağına eminim.

Yine başa dönecek olursak, iktidarın gerekli gereksiz birçok kuruma ayırdığı kaynakları gözönüne alarak, 70 bin öğrenci ve 13 bin çalışan için elini taşın altına koyması ne olursa olsun gerekli bir durumdur. Ve bunu da yapmış görünüyor.

Ancak Doğa Koleji'nin bu hale gelmesinde iktidarın payını hiç unutmadık, unutmayacağız da. Devlet okulları kendi masraflarını bile karşılayamazken, özel eğitim kurumlarına teşvikler verirseniz, bütün kurguyu dini eğitim üzerinden kurarsanız, çocukları istemediği okul türüne zorlarsanız sonuç bu olur.

Bu yüzden Milli Eğitim Bakanlığı yaptığı bu yanlıştan geri dönmeli, bilimsel, laik ve parasız bir eğitim modeli kurgulamalı... Yoksa daha çok Doğa Koleji görürüz...