İstanbul gece hayatının başarılı işletmecilerinden sevgili dostum Melih Doğan’ın Genel Koordinatörlüğünü üstlendiği Karaköy’deki başarılı işletmelerden biri de “Kömür”. Mottosu “Kebap Kömür’de Pişer Bize de Düşer”. Adından anlaşılacağı üzere burası bir kebapçı. Karaköy’ün ruhuna uygun olarak tasarlanmış. Samimi, salaş, sıcak ve sempatik bir işletme. Alışıla gelen kebapçı formatının biraz dışında bölgeye uygun bir konseptte hizmet veriyor.

Dışarıdan baktığınızda bir Ege sahil kasabasındaki işletmelere andırıyor. Rengarenk sandalyeler ve tahta masalar mekanın dışına konumlandırılmış. Bulunduğu sokağın dokusu ve ruhuna uygun olarak oldukça kozmopolit bir buluşma noktası olmuş. Yerli müşterisi kadar yabancı müşterisi de var. Siz şalgam suyu ve rakınız ile kebap yerken, yan masanızda Adana kebabını kırmızı şarap ile yiyen turistlere de rastlayabiliyorsunuz.

Mekanın sahibi ve şefi Sıdar Ayman. Oldukça titiz ve detaycı bir kişilik olmasının yanı sıra eli de bir o kadar lezzetli. Ocağın başından bir an olsun ayrılmıyor. Her detay ile bizzat ilgileniyor. En önemli özelliği içine sinmeyen hiçbir ürünü masaya yollamıyor. Tezgahın başında böyle detaycı biri olunca kebapların lezzeti kulaktan kulağa oldukça hızlı yayılmış ve doğal olarak yer bulmakta zorlanıyorsunuz. Mezeler ağırlıklı olarak yöresel lezzetlerden oluşuyor. Ama meze ile fazla karın doyurmamakta fayda var. Çünkü birbirinden lezzetli kebaplara midenizde yer ayırmalısınız.

Etleri özel olarak seçilen kebaplar adeta nakış işler gibi özenle hazırlanarak servis ediliyor. En önemli özelliği kebapların siz siparişinizi verdikten sonra şişe çekilmesi. Böylece kebabın tadına daha iyi varıyorsunuz. Maalesef İstanbul’da artık çok az kebapçıda bu uygulamayı görebilirsiniz. O nedenle tek çeşit kebapla yetinmeyin. Hatta mümkünse kebapları ortaya paylaşımlık söyleyip mümkün olduğunca fazla çeşit deneyin. Kömürde tatlı içinde ayrı bir parantez açmak lazım. Katmer konusunda oldukça iddialılar. Servis için biraz bekleseniz de buna değeceğini söyleyebilirim. Fiyatları sunulan kalite ve lezzete göre oldukça makul olan ve Karaköy’e yeni bir soluk getiren Kömür’e gitmeden önce rezervasyon yaptırmanızda fayda var.