İstanbul’un şarkılara konu olan semti “Kalamış” pek çok lezzet durağına ev sahipliği yapıyor. Doğaldır ki her işletme farklı yönüyle öne çıkıyor. Bunlardan biri de huzurlu ve keyifli bir ortamı kendine has özel lezzetlerle buluşturan “By Esat”. Rahat, şık ve ferah bir dekorasyona sahip. Kendinizi evinizdeymiş kadar rahat hissediyorsunuz.Bunda meslek hayatına mutfaktan başlayıp, bir restoranın her kademesinde çalışarak, deyim yerindeyse “çekirdekten yetişmiş” biri olarak kendi yerini kendi adıyla açan Esat Çek’in rolü çok büyük. Esat Bey ve ekibi hijyen ve kaliteden asla taviz vermiyorlar. Onlar için müşteri memnuniyeti her şeyin önünde geliyor. Bir misafirlerini bile yüzü asık olarak uğurlamamak için ellerinden geleni yapıyorlar. Servis konusunda gösterilen özen mutfak ekibinin sunumlarıyla birleşince ortaya özel bir lezzet deneyimi çıkıyor.


By Esat’ın menüsü “Ege Mutfağı” ağırlıklı olarak tasarlanmış. Cunda’dan gelen ege otları ve ege mutfağının olmazsa olmaz lezzetleriyle misafirlerine Ege nostaljisi yaşatıyorlar. Söz konusu Ege mutfağı olunca balığın yeri ve önemini tartışmaya gerek yok. By Esat en iyi balığı sunabilmek için balıklarını amatör balıkçılardan temin ediyor. Deniz mahsullerine büyük bir özen gösteriyor. Esat Bey kendisinin yemeyeceği hiçbir ürünü servise çıkarttırmıyor.Otlar günlük olarak bölgeden taze taze geliyor ve mezelerin lezzetine lezzet katıyor. İstanbul’da yemeye alışık olmadığınız pek çok Ege mezesini burada deneme şansına sahipsiniz. Mezelerin yanı sıra deniz mahsulleri ve kabukluları konusunda da oldukça iddialılar.

By Esat’a geldiğinizde mezelerin tadına bakın ama ara sıcaklara ve deniz kabuklularına mutlaka yer ayırın. Her balık lokantasında bulamayacağınız farklı lezzetleri menüde göreceksiniz. Favori lezzetlerim arasında “Balık Pizza”, “Deniz Mahsulleri Merzane”, “Balık Simit”, “Lavunya”, “Ispanaklı İstiridye”, “Tarak Graten” ve “Deniz Kestanesi”ni sayabilirim. Bu kadar meze ve ara sıcağın üzerine balık yenir mi dememek için meze ve ara sıcakları paylaşımlık olarak sipariş vermek en doğru seçenek olacaktır.Zira By Esat’ın mostrası her daim taze ve zengindir. Sevdiğiniz ya da damağınıza uygun balığı bulabilirsiniz. Ama bu konuda zorlanacağını düşünenlerdenseniz kararı deneyimli servis ekibine bırakmalısınız. Damağınıza en uygun öneriyi sunacaklarından emin olabilirsiniz. Çünkü Esat Çek ve ekibi her misafirle birebir ilgilenip onların burada huzuru lezzet ile buluşturarak keyifli bir deneyim yaşamaları için büyük gayret sarf ediyorlar.