Siyasi yasakların kalkmasından sonra 6 Kasım 1983'te yapılan milletvekili seçiminde tek başına iktidar olan merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal liderliğindeki Anavatan Partisi (ANAP) Türkiye'de çok kısa sürede çok önemli ekonomik kararlara imza attı.

Kurban Bayramı nedeniyle siyasi yazı yerine sizlere fotoğraflı bir yazı sunacağım.

Efsane Günaydın Gazetesinde muhabir iken Ramazan Bayramı ile yıllık iznimden bir bölümü birleştirerek eşimle izinlerimizi aldık ve Marmaris'te bir otelden de rezervasyon yaptırdık.

1 Mayıs 1984 doğumlu küçük oğlum Alp 2 aylık, ağabeyi Alper ise 7 yaşındaydı. Bavulları arabaya yükledim, son eşyaları alırken evin telefonu çaldı.

Ankara temsilcimiz merhum Bekir Coşkun, "Orhan, ajans haber geçti Özal Bodrum'a tatile gidiyor. İzleyelim" dedi.

Bekir abi otelde yer ayırttım, ailece Marmaris'e gidiyoruz dedi.

Bekir abi, "Orhan daha iyi ailece Özallarla tatil yaparsın. Gel iş avansını al hem iş, hem tatil" dedi.

Bodrum'a vardık, oteller, pansiyonlar ağzına kadar dolu. Merhum Özal'ın Bodrum Aktur Tatil Sitesinde kiralık yazlık olduğunu öğrenince ortaya gittik ve Deniz Gökçer'in yazlığını kiraladım.

Özal'ın tatil keyfi

Merhum Özal başbakanlığının 8'inci ayında 30 Haziran 1984'e denk gelen Ramazan Bayramında tatile çıkması siyaset dünyasında da kamuoyunda da çok dikkat çekmişti.

Bayram boyunca halk plajından denize giren, plajın duşundan yararlanan Özal ve ailesinin işte o ilginç fotoğrafları:

Pijamalı ve gecelikli Semra Özal ve kızları Zeynep ile gece yarısı saat 02.00'de sohbet ediyorum.

Yüzmeden çıkan Özal, plaj duşunda…

 

Özel söyleşi için gittiğim yazlık evinde Özal'ı divanda kitap okurken görüp, hemen fotoğrafını çektim ve kalkıp oturunca da konuşmamızı sürdürdük.

Özal çifti sahilde sık sık yürüyüşe çıkıyorlardı.

Bu fotoğrafımı daha önce de yayınlamıştım ama görmeyenler için yeniden yayınlıyorum.

Görevi başında vefat eden 8. Cumhurbaşkanı merhum Turgut Özal'ı rahmetle anıyorum, Semra Özal hanımefendiye ve Zeynep kardeşime selam ve sevgilerimi sunuyorum…