Güncel siyasi konuları konuşmak için buluştuk ama Gelecek Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, söze Elazığ ve Malatya'da meydana gelen deprem için taziye mesajı ile şöyle başladı:

"Merkez üssü Elazığ'ın Sivrice ilçesi olan, çevre illerde de hissedilen depremde hayatlarını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yaralananlara şifa ve aileleri ile ülkemize sabır diliyorum. Rabbim ülkemizi bu ve benzeri felaketlerden muhafaza eylesin."

- Sordum: İstanbul Şehir Üniversitesine ve ardından Bilim ve Sanat Vakfına kayyum atanmasına üzüldünüz mü?

Davutoğlu: "Elbette çok üzüldüm. Her ikisi de bilim yuvasıdır. Vakıf kurumlarımızın hepsi atalarımızdan mirastır ve hiçbir vakıf kurumunun siyasi mülahazalarla değerlendirilmesi ve yönetimlerine kayyum atanması doğru değildir."

- Sordum: İktidar toplum nezdinde siyaseten oy kaybederse bu partinizin de oy kazanmasına yol açabilir mi?

Davutoğlu: "Sivil toplum örgütleri ve üniversiteler siyasette kazanmaktan da kaybetmekten de daha önemlidir. Sivil toplum örgütleri demokrasinin olmazsa olmaz kuruluşlarıdır. Siyaseten kazanmak için bu vakıflara kayyum atamak, demokrasiye telafisi mümkün olmayan yaralar açar.

Bakın yüzlerce vakıf ve sivil toplum örgütü bu kararlara tepki gösterdi. Siyaseten kazansanız ne olur kaybetseniz ne olur ama demokrasi kaybederse çok şey olur.

Bu kararlar, husumetin altında yatan gerçek niyeti de devlet düzenimizin gelmiş olduğu durumu da bütün çıplaklığı ile ortaya koyuyor.

Şehir Üniversitesi'ne hukuksuz el koymanın üzerine Bilim ve Sanat Vakfı'na da hukuksuz el koymak, toplumun her kesimini esir almaya çalışan bir hukuksuzluğun, kural tanımazlığın, benmerkezciliğin geldiği noktadır.

Vakıf geleneğine, örgütlenme özgürlüğüne, düşünce ve ifade hürriyetine, sivil topluma yapılan darbedir."

 

- Sordum: Gelecek Partisi kaç ilde teşkilatlandı?

Davutoğlu: "17 il başkanının atamasını yaptık. Onlar yönetimlerini oluşturup ilçe teşkilatlarını kurmaya başladılar. Her hafta 5-6 ilimize atama yapacağız."

- Sordum: Genel Kurulunuzu ne zamana kadar yaparak seçime girme hakkını kazanmayı hedefliyorsunuz?

Davutoğlu: "Mayıs ayı itibarı ile Genel Kurul yapacak duruma geleceğiz. Böylece 6 ay sonra yapılacak seçimlere girme hakkını kazanırız.

- Sordum: Gelecek Partisine üyelik için başvuru var mı?

Davutoğlu: "Gönüllü çalışanlar ile üye olmak için başvuran on binlerce ön başvuru var. İller resmen kurulduğu zaman bu başvuruları üye olarak kaydedeceğiz. Vatandaşın teveccühü yurt genelinde ve beklentilerimizin de üzerinde."

- Sordum: Başvuranların siyasi kimlikleri nasıl?

Davutoğlu: "İlk kez bir siyasi partiye üye olmak isteyenler ağırlıkta. Ancak şunu söyleyebilirim diğer partilerde gelecek göremeyenlerden de istifa edip partimize gelenler var. Türkiye'nin geleceğini Gelecek Partisinde görenlere kapımız açık."

- Sordum: Erken seçim bekliyor musunuz?

Davutoğlu: 1 Kasım 2015 seçimi öncesi vatandaşlara AK Parti Genel Başkanı olarak 4 yıl seçim olmadan iktidarda kalma sözü verdim ve yüzde 49,40 gibi rekor oy aldık. Ama bana karşı partide darbe yapıldı. Sonra 16 Nisan 2017'de anayasa referandumu ile 24 Haziran 2018'de erken cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimi yapıldı.

2023'e kadar seçim olmaz deniyor ama sürekli siyasi, gerilim varken de erken seçim olmaz diyemeyiz."

- Hatırlattım: 11 Şubat 2019'da yani yaklaşık 1 yıl önce Hacı Bayram külliyesindeki konferansınız bitince şöyle dedim: Sayın Başbakan, Türkiye'de yeni bir siyasi oluşum düşünüyor musunuz?

Konferans mesajlarını 12 Şubat'ta yazdım. 13 Şubat'ta ise şöyle yazdım: Davutoğlu'nun "Duruş" kitabı kuracağı partinin de kuruluş manifestosudur.

- Sordum: O gün AKP'deydiniz. Bugün Gelecek Partisi genel başkanısınız neler söyleyeceksiniz?

Davutoğlu: "Evet Türkiye'ye parti kuracağımı ilk siz duyurdunuz. Gerçekten başarılı bir gazetecilik yaptınız. Teşekkür ederim. O güne kadar görevim AK Parti'yi ıslah etmekti. Olmadı imkan verilmedi. Bugün görevim Gelecek Partisini iktidar alternatifi yapmaktır."