KAYDA GEÇSİN

Güvenlik , sınır güvenliği  ve dünya ile baş edebilmek  esas mesele .

Küresel Elit’in ‘karmaşık ’  yapılarıyla  , bilimden, sanata, eğitime ve  siyasete Allah bunlara  daha   ne verdiyse  baş etmek ,  psikolojik savaşa girmek  kolay değil hem zeka hem yürek  ister ,

Fakat  yetmez  önce  gerçeklerle yüzleşme cesareti ister ,

o da yetmez   moral ister  bunun için  ruhumuzu    güçlendirecek edebiyat , sinema, sanat , müzik , resim , heykel   dallarının tümünde  evrensel normlara uygun  yetkinlik , etkileyicilik ister .

Sanatı savunmak , takdir etmek basit bir iş  değil ,  bir müzik parçasını veya bir tiradı ne zaman alkışlayacağını  bilmeden  kim neyi  takdir ediyor bir düşünmek lazım.   

Sanatı savunamayan işlerle de  kazanılamaz bu büyük küresel  dava .

Patlamış mısır üzerinden para kavgasıyla da olamayacağına göre Kültür bakanlığımız neden bu kavgada araya girdi anlamış değilim.

Nitekim  devletle iş yapan  bol bol çeken  bir yapımcı , Sinemanın  Hasılat Güzeli   star yapımcılarını     ‘ Onlar zaten zengin , onlar olmasa Nuri Bilge Filim yapamaz ‘  mealinde   sözleriyle  savunurken  koskoca T.C. Kültür Bakanlığını ve Nuri  Bilge Ceylan’ı   Şahan’ın  osuruklu filim   gelirlerinden paylarına düşene   muhtaç duruma  düşürerek had bildirdi  ciddi ciddi  , internette izledim .

Kötü  bir savunma, ne ekonomi ne sanat ne bilgi var bu sözlerin içinde , hani  böyle dostum olacağına akıllı düşmanım olsun dedirten cinsten bir  savunma . Üstelik şık değil ..

Sanat ;    bilimde ilerleme , ilerlemenin coşku ve  isteğini ister ,  kabalığa , cehalete yer yoktur  .

Bilim ve sanat  elbette   birbirlerini destekler etkileşim içindedirler  ,  atom parçaçıklarının keşfi   ve kübizmin eş zamanlı oluşu gibi .

Ahh nerede eskiler  60’lar   70’ler sızlanmaları gibi  geçmişe sistematik ve ısrarcı   özlemle  olacak işler değil .

Geçmiş  , çok iyi idiyse ,  o zaman havaalanı filan da yapılmasın , köprülere ne luzum  var , devlet kalkın gidelim derken,  doğru yanlış hesabı  hukuktadır  , sandıktadır ,   sanat bok yeme otur diyorsa ve yöneten  iktidar bunlara fırsat  veriyorsa bu ne pehriz bu ne lahana turşusu ?

 Hümaniter  bilimleri bilmeden   sanat   nasıl olacak , var mı MEB  müfredatında   ?

Evrensel kriterler belli,   bu yüzden hümaniter bilimler eğitimde  lazımdır .

Bu donanımlar olmadan   salınırız çayıra siyaset  kayıra !

Dünyayı etkilemek , ve baş etmek  hayal olur .

Bütün  bunları yapacak kapasite   bizde yok mu ? 

Dünyanın  en  taş kafalı , yeteneksiz,  detone , paragöz  aptalları burada toplanmadığına göre    olmaz öyle şey ,  ancak maalesef  şu sıralar  ‘seçme parçalar’  vasat altı ayıklanmışlardan seçilmiş durumda  .

Nitelikli insalarımızın yurt dışına göçü  hazin ,  geride hala  sağ kalan nitelikli insanlarımızın  niteliksizler karşısında  çaresizliğine  ‘negative selection’  diyorlar medeni dünyada, ve Allah için yeteneklileri yeteneksizler resmen sıpırttı yahu , yazık  …ayıp, günah .

Beni alakadar eden  çok parası olup  giden  ,  zaten bir ayağı dışarıda , burada semiren ,  dışarıda pehrize giren takım değil ,  yetenekli  ama sabrı taşan canını kurtarmaya  çalışan  ve ümidi kesip  yurt dışında gelecek arayanlar , canlarım siz vatan haini olur musunuz hiç ,  sizi korumayanlar utansın …

Canım insanlarımız dünyaya dağılırken  aleme kapak  olduk , vicdan yahu .

Bu işler  öyle Dubai’ de enerji depoladım ,   Maldivlerde  moral yaptım artistlikleri  , boş residansların reklamı için burada oturacağız  evlilik müjdeleri  , Palu Ailesinin maceraları   ile nasıl çözülecek ?

Bakanlık destek için Şahan’ın osurmasını , öbürünün uzaylı beceren filimlerini mi bekleyecek , iş buraya dayandı bir de  teşekkür bekliyorlar !

Kuzey Kore Güney Kore ile tekrar birleşirken  biz  ‘ ABD’ye yaranmak için yıllar önce    Güney Kore ile   bir olup Kuzeye karşı savaştık  çok severiz Güney  Kore’lileri ‘   hikayeli dahiyane filimler, Kore dizileriyle  , yani bu kafa ile mi Küresel  Elit’le baş edilecek ?

Gidin Allah Aşkına !

Güvenlik , sınır  güvenliği  gibi konularda azami hassasiyeti  gösteremeyen kafa Küresel Elit  Oyunlarıyla   baş edecek  öyle mi  ?  Dalga mı geçiyorlar ?

Evrensel ölçekte  hiç bir konuda  bu halde  kazanmaları mümkün değil , sadece menfaat kayıklarına konjonktüre uygun inip binerler. Yanlız biz sıradan   yurttaşların değil   güçlü iktidarların da  başına böyleleri  sıkça gelirler !

Sosyal medyaya  sınır belirlemek konvansiyal medyayı  belirlemek gibi değil  tabii , kaldı ki konvansiyonel medya  kendi sınırlarını hiç  çizemedi , haddini bilmedi ve  ne hikmetse   kendisini var eden iktidarların  elinden hep  sabun gibi kaydı . 

Şimdikiler   iktidar himayesinde ama kendi derdine düşmüş insanlar topluluğu halindeler  .

Bizim demokrasimizde iktidarlar  ne yazık ki  gerçek olanı değil   kendi yarattıkları dokunulmazları   kutsadılar :   en yazar, en aktör, en pianist, en bağlamacı , en medya , en vamp   derken  kutsadıkları kim varsa onları perişan etti.

Kısır döngü değişmedi.

İçlerinde şimdi olduğu gibi  eskidende  değerli insanlar elbette var oldu  , ziyan  edildiler .

Bir  sanatçı çıkıp onların acıklı öykülerini anlatırsa  hatırlanacaklar   yoksa unutulup gidecekler tıpkı sanat gibi.

Saygı ile kayda geçtik , elimizden gelen budur.

necefugurlu@gmail.com