Önce çok değerli müzisyen dostumuz Uğur Dikmen’e Sevgili Eşi  Serpil Barlas’ın vefatı nedeniyle eşimle   en içten taziyelerimizi  sunarız .

Serpil’imizin  o iyi kalpli yüreği dayanmadı  , cennet mekan olsun , Selma Çuhacı’nın  eşsiz sözleri ve Uğur’un bestesiyle  halimi tasvire  ‘Efkarım Tarumar’ sözleri kafi  ,  sanatkarlar  tıpkı çiçekler gibidir   renkleri solar ama kokuları kalır .

Öyle bir zamanda öldü ki Serpil , artık sadece ölüm ciddiyetini koruyor .

Zeitgeist ‘ı hatırlayın .

Tarihin belli bir zamanını  ; fikirleri  , inançlarıyla tarif etmek.

Yani kısaca tarifi bu .

Filmi  de  var , hatta filmi izah eden kitabı bile çıktı .

 

Şimdi olup bitenler karşısında bu dönemin fikirleri , inançlarını zihinleri biçimlemiş medyamız üzerinden tarif etmek hakikaten zor .

‘Zeitgeist’ımız pek bir tuhaf .

 

Medya  aynı  filmi  ısrarla bir daha çekiyor , senaryo , yazan aynı , sadece oyunculardan biri değişmiş , utanma yok , döneklikte yok övünüldüğü , hep aynı yerde kalmış , o da   Başörtüsü.

Yeni hikayeler yok .

Ortada fikir var mı , elbette var ve bence pek çok konuda kendini dünyayla birlikte reset eden bir ülkedeyiz, hatta bizzat  reset ettiğini zannedip kendi reset olanlar bile var !

 

Olan biten bir zeka ürünü kim ne derse desin .

 

Ancak , neyi ciddiye alacağız neyi almayacağız bu  çok zor bir ayırım.

Ben   şahsen burada  zorlanıyorum .

Üstelik  bu   ‘Sürdürebilir kaos’  çok uzun sürdü .

 

Önce güvenlik derim , hemen  güvenlik fetişizmi demeyin , son yıllarda yapılan mesela S 400 alımına kötü diyenlerden değilim , lakin pideci açıp batan herif savununca ulan bir bokluk mu  var bu işte diye içinden geçiyor insanın ,  ciddiyet  hususunda içime kurt düşüyor.

Laik ve Müslüman geçinenlerin birlikte  sorun çözmek için önce sorun

çıkartmak gibi bir ortak noktada birleştiklerini ve bu birleşik kapların hala birbirine su pompaladığını görüyoruz . Ciddiye alınır mı alınmaz mı ?

 

Yıllar  önce laik sakalımı kesmem ile başlayan ve doğrusu kimseninde umurunda olmadığı tersten  atış,    ikna odalarıyla siftah sananların unuttuğu küçük bir ayrıntı oldu .

Kabataş Olayı’nda ‘ ben izledim görüntüleri ‘ diyenden  ,

Hamile Kadın sokağa çıkmasın diyenine  ,

Bizim aile 50 kişiyi temizler diyen Gitarist Münip Efendi’nin eşinden   ,

mecliste kadınlara bağıran , çağıran  kadın   milletvekilini savunayım derken küfür edebiyatı yapmaya çalışan dişi Bukowski olma gayreti içinde  saçmalayan insanlar kolay yetişmiyor , onları ciddiye alalım mı almayalım , benim sorunum

bu .

Ve elbette parmak sallayan sadece Özlem Hanım değil ,   akşamları ülkenin durumunu eleştirirken  ‘Ben’le başlayan ‘Ben’ ile biten cümle kurmaktan,

 kendini anlatmaya doyamayan ve kendinden artakalan çok  kısa vakitte başkalarından bahseden kaba adamı ciddiye alacak mıyız ?

 

Sanmayın o koca kafası fikirlerle dolu olduğu için o kadar büyük , kendinden emin lafları ise ego saçmalamasından  ibaret , hani viral olan bir görüntü var sevimli bir küçük çocuk elma  olduğunu iddia ettiği sovanı inat olsun diye yiyor, gözler sulanmış, ağız burun birbirine girmiş  hala ‘  hayır bu sovan değil elma ‘  diye annesiyle inatlaşıyor , bu da öyle, ne inatlaşma  ama kamu yayıncılığında  kimseyi ilgilendirmemeyi başarıyor . Nesini ciddiye alacağız , hımmm parmak sallıyor bir de.

 

İçinde bulunduğu koşullarla boğuşan ve Allah için haber vermeye çalışan ve burada oturduğu yerden uyduranlarla mukayese edilemeyecek kadar üstün bir sürgün gazeteci 5 cümle sonra  mutlaka Atatürk’ çakacak bir cümle sokuşturunca ki bu çoğunlukla  Çankaya’nın devletin , Mustafa Kemal Atatürk’in üstüne oturduğu hikayesidir, insan adamı ciddiye alıp almamakta üzülerek  tereddüt ediyor.


Cesaret dozumu arttırayım diye  Türk  devletinin  genlerinde jenosid var diyen genç bilimadamını  ciddiye alalım mı  yoksa  içinde bulunduğu şartlar,hasret dygusu ve  konuma mı verelim , 

Kıçın sıkıyorsa önce  ABD, Almanya , İspanya, ve Hollanda ve bilcümle kolonyalist devletlerin genlerine de bir bak diyelim mi ?

 

Başarısızlığın para kazandırılarak ödüllendirildiği bir ülkedeyiz, bu ortamda sanatsal eleştiri mümkün mü, haddin değil diye haddini bildiriverirler , misyon yüklenmekten şiirlikten çıkmış ,  boynu bükük mısraların   yerlerini nasihat sözcüklerine  bırkatıklarını görünce    , bu şiiri ciddiye almak mümkün mü ?  Hiç boşuna parmak sallamayın şiirin ciddiyetini kaçırdınız.

 

 Bazı uyduruk , zararlı  laflar ise ciddiye alınmalı mı diye düşünüyorum  , ölen birinin arkasından övgü zinciri  , yavşaklık   salgınında   şu aralar  en sık kullanılan ‘Benimde hayatıma dokundu ‘ sözcükleri .

Bu ‘ dokunma ‘  kelimesi çok tehlikelidir, bütün dünya ‘dokundurma’ diye çocuklara öğretirken burada marifet gibi övgü niyetine ‘ dokundurtup’  duruyorlar . Bunlar mürekkep yalamışı bu ülkenin onları  ciddiye alalım

mı ?

 

Birde ‘Amatör Kameraya yakalandı’ durumu var , zaten o amatör kamera olmasa haberlerde görüntü yok ! Onca profesyoneli amatör kamera haber atlatıyor aşkolsun .

Bir de başkasının hem de logolu haberini oynatıp kendi haber merkezini tebrik eden  genç kız sesi çıkaran  orta yaşlı  tatlı bir  hanım var , onu ciddiye alabiliriz , gençlerin halini görünce insan razı oluyor.

 

Etnik çakma köken uyduranlar var ,

Şimdilerde  Cumhuriyetimizde Türk olma da,  ne olursan ol durumu var ya , artık kendine etnik köken uyduran uydurana  mesela  herif dans edemiyor Çerkesim diyor , geçenlerde bir düğünde  tepindi resmen ….

Anadoluyu beğenmeyip suyun öbür yanından olmakla övünen , sıkıya gelince bu sefer oraya Anadoludan gittiğini söylerler ya  hep ….soran varmış gibi  gibi , duruma göre oralı , duruma göre buralı aslında hepsi Amerikan Salatalı Goralı.

 

Ne olursak olalım , adam olalım , insan olalım insanlığımızı konuşalım, Cumhuriyetin kadir kıymet bilmezlerinin  aynı filmini izlemeyelim artık .

 

Dün Karacaahmet   mezarlığı yanından devam eden Nuhkuysundan  Duvardibi , Doğancılar  istikametine giderken dostlar akrabalarımın istirahatgahı mezarlık boyunca ;

Ey Mümin ve Müslüman Diyarının ahalisi Allahın Selamı rahmeti üzerinize olsun  bizde sizlerin yanınıza geleceğiz diye bana ailemin öğrettiği gibi  sessizce  duamı okudum , Hakka sığındım , ölümden başka ciddiyeti kalmayan şu dar ,  hele  medya dünyasında .

Saygıyla Kayda Geçsin efendim

necefugurlu@gmail.com