KAYDA GEÇSİN

Uzun zamandır popüler kültürün hem çoktan amacından sapmış  hem çok yetersiz kalan ve kendini tekrar etmekten zavallı  bir muhayyelesizlik ve yeteneksizliğe duçar olmuş  elemanlarının elinde perişan olduk .

Ve  medya  sözde  karar vericisinin ;  ki  aslında bu da emir alıyor ve  belki artık kimse vermiyor ama o hala alırmış gibi yapıyor olması muhtemel ,

Velhasıl neticede bu ‘taife’ nin  el koyduğu zihinlerimiz onların kıçlarından uydurdurduğu  gerçeklerle doldu.

Hiç biri gerçek değildi .

Uydurdukları  sözde gerçekler  mediokrasileri ile orantılı olduğundan artistik, hayatı yaşanası kılan ne varsa , bayağılıklarıyla yerle bir ettiler.

Kitleleri kandırdılar, eşlerini bile entelektüel olduğuna kandırdıktan sonra neden olmasın , diyeceksiniz onlarda kandırılmasaydı , onlar da  öyle diyor zaten ! Eh  be kardeşim hırsızın hiç mi kabahati yok .

Tamam doğrudur ;

Kendi araştırmayan , medya önyargılarına teslim bir insan güruhu olduk .

Işıklarda karşıdan karşıya sağdan geçmeyip çarpışan, elde telefon sağa bakıp dümdüz yürürken direğe toslayan  ,  pahallı spor giysilerle yazılı , çizili bisiklet yolunda koşan insanlarla sınırlı değil durum .

Haberlerde hiç olmazsa dudakları şişirilmemiş sunucu rica edecek hale geldik  , zaten Türkçe vurguları berbat birde dudaklar yerçekimine sarkarken konuşmaları daha da zor.

 

Popüler kültür markalarıyla yayılırken pademiyle dünyada  tam kıç üstü oturdu ,  lakin buradaki  Danton ve marka manyağı dostlar grubu  hala marka yaratırım zannediyorlar  

 

Şu an markayı bırak , yaratmak ,tanıtmak , adını ağzına aldığı her üründen insanlar kaçıyor , aman ha tavsiye filan ettirmeyin ürününüz varsa  bu yiyor , içiyor diye inadına yemez içmezler.

Markayla bozdukları için ‘No Name’ demeyi  hakaret olarak addediyorlar , tanınmış olmak, bahsedilmek  tek dertleri, içinde olmadıkları  resimlere bile alaka kurup eklemlenmeleri , birbirleriyle dayanışma sunmaları hep bu yüzden . Seri imalat gibiler .

Son fotoğraf olayı niye şaşırttı bu kadar ,  Pasternak, Sartre mı bekliyordunuz sofrada ,  Sayın  Aytunç Erkin’in yazısını tavsiye ederim okumanızı https://www.sozcu.com.tr/2019/yazarlar/aytunc-erkin/sartre-nobeli-reddetti-cunku-gercegi-biliyordu-5504629/

ve birde konuyla ilgili  Sayın Nihat Genç’in edebi metnini https://www.veryansintv.com/orhan-pamukun-elit-munevver-aydin-sanatci-dostlari

ama bu fotograf   neden bu kadar öfkelendirdi  iyice  düşünmek lazım .

Popüler Kültür teslimiyeti bitti, kamplara girildi de ondan  , artık özgürüz, farkında olsak da olmasak da.

ABD bu teslimiyeti yine popüler kültürün dengeleri ile ayarlamaya çalışıyor .

Dizileri ellerindeki en önemli koz , bizde kamu yayıncılığı  , diziler külliyen bu hıyarlara hizmet ettikleri için hepsi sıkıntılı .

Bu oldukça karmaşık bir durum ,  donanımlı insanlar bile işin  neresinden tutacaklarını başlayacaklarını haklı olarak bilemez halde .

Popüler Kültür teslimiyeti klasik bir değer üretemezken (ki üretir  ) başımıza ceza oldu .

Gerçeklere popüler kültür karar vermemeliydi , asla.

Ve  eğitim görmüşler aldıkları eğitimle gerçekleri sorgulamıyorlarsa ve öğretilenle  yetiniyorlarsa vay halimize.

 

Şimdi  bu kültürün var ettiği  ahali  hayatlarını servetlerini borçlu oldukları bu sistemi ;  var oluşlarının tek garantisi olması sebebiyle canhıraş biçimde savunuyorlar .

Çünkü  başka  bir bok yapamazlar, yapabilselerdi zaten bu pisliğe bulaşmazlardı .

Bizlere yani halka gelince ;

İçimizden kimileri  gerçekleri duymak , bilmek istemeyebilirler , hatta duydukları yalan dolanın gerçek olduğuna dair garanti verilmesi onları rahatlatabilir , zaman onların direnişlerine göre durmayacak , akacak.

Ama ne yiyeceğini, ne giyeceğini ne düşüneceğini, geleceğini bu kültürden talimatla yapmayacak bir nesil geliyor.

Haberler artık bazı insanları korumak , bazılarını batırmak için kendi aralarında söz düzenlemesi haline geldiyse bu iyi bir şey değil.

Eski medya kafası insanlara asla istediklerini vermedi  , kendi  düşüncesine göre   sahip olmaları gerektiğini kadarını sadaka attı  , buna  kendi mi karar verdi hayır elbette.

 

Sahi ,  mesela  neden televizyonlarda hiç satılık yalı ilanı yoktur , çünkü o parayı ödeyecek güçte insanlar  reklamları izleyip yalı almazlar , çünkü TV izlemezler.

TV kimler için bilmem anlatabildim mi, neden kamu yayıncılığı filan diye yıllardır yırtındım ,

Yoksa uzun bacaklı  mankenlerin sunduğu  ‘ sosyete’  ‘cemiyet’ , açılış , kapanış , düğün, dernek , yazlık, tekne, plaj zenginlik , gösteriş haberlerinin arasına ‘Satılık Yalı’ ilanı almayı bilmezler miydi ?

İlan ederek neler satıldı , göz göre göre ama aralarında hiç yalı yoktu , Kayda Geçsin Efendim  Saygıyla