KAYDA GEÇSİN

Gerçeklerle yüzleşmekte zorlanan toplumlara uyduruk dizilerle işte

‘Senin Gerçeğin Bu ’   muamelesi çekilmesi az rastlanan bir iş değil.

Dünyanın oyunu bitmez .

Ama yüzleşme,  hesaplaşma ayaklarına insanların kendilerini  mikroskop altına konan böcek niyetine kıçı kırık bir diziyle aşağılayıp  ‘Biz buyuz, gerçek bunlar ‘ diye  mazo diziler yapıp sonra  övünmek az rastlanır bir olay , neyse ki iddia edilenin tam aksi 80 milyonun umuru değil , alan , veren sayısı ulusal güvenlik meselesi olmaktan da uzak .

Popüler kültür ve  uzantısı  siyasetin etkilerinin  sonuna  geldi dünya,  alem duydu bizimkiler hariç.

 

Saniyen bu başörtüsü meselesi ısrar ettikçe sevimsizleşiyor , kimse Arabize olmak istemiyor örtünmek farklı , kim ne isterse giyer ama dayatılan biçim

moda olmuş olsa da görgüsüzlerin  çocuk mevlütleri defilesine döndü diziler  . Son 15 yılın modasını gerçeğimiz diye ısrarlamanın  tutacak bir yanı yok  ondan önce anneler, neneler saksıyla mı geziyorlardı kafalarında , insaf yahu .

 

Oryantantalistler bile bu kadarını yapmıyorlardı . Kendine acımasız olmak böyle bir şeymiş .

 

Dizlerde kendi gerçeğimizi ararken komik duruma düştüğümüz yetmezmiş gibi

Uydurmaca da  sınır tanınmıyor  , bitiştirmeler , yakıştırmacalar ,  anlam katmacalar ayrı bir ruh halini yansıtıyor .

 

Yunanca  felsefi kavramlar , psikoloji ilminden deyimler, terimler , sosyolojik tahliller yok yok , hani kırk orospu bir araya gelse ancak böylesini  doğurur hesabı bu diziler .

 

Biz buyuz diye  sevinenler, övenler  , yazanlar hepsi aa ne tesadüf  dikkat edin ‘Laik Eğitimin ‘ eserleri, İmam Hatipli filan değil , zurnanın esas zırt dediği yer burası , biz sorunlu bireylerden bir karmayız diyenleri sevsinler …

Bir şey mi içtinizde dokundu , yoksa  akraba evliliği filan mı  , artık kafanız ne kadar okusanız da  almıyor tatlışkolar  esas sorun bu olmasın,  dağılın biraz, sevin sevilin  her isteyen kaos çıkartamaz ki , yeni düzen gelsin , niye zorluyorsunuz bu kadar becerememeye doyamama hali .     

Bu kadar imkan övgüler  ama bir Emrah Serbes  nerdeee sizler nerede , yanına yanaşamaz bu diziler , Allah Bullak etmişti adam .

 

Birde bizde bir dizi  yapıldı mı , hemen  benzerinden  serisi çıkar ya ,  

Eskiden Samanyolu bir dizi , bir komedyen tuttu varsayılınca  kendilerinden  bulup buluşturup  benzerini  yapmaya kalkardı  ya ona döndü diziler 

aynısından yükleniyorlar.

Allah kimseyi ülkesinden ırak etmesin onları eleştirmenin zamanı değil ancak  yaşadıkları bunca acıyı bir kenara bırakıp hemde ‘Hard Talk’ larda konuşmuş  yüreği sitemle dolu yeni hayatında dönmeyi düşünmediğini söyleyen akıllısı bile bu psikiyatri kliniği dizileri serisinden yenisini  övünce dondum kaldım.

Gerçeğini dizilerde arayan bir toplum isteniyor , kim ister  bilemem .

Hepsinde  Oyuncular  dansöz gibi ‘Döktürüyor’ lar,

Ödül  garantili ,  lobili film  ve dizilerden sonra övgü garantili Netflix girdi hayatımıza Netflix bize ayna  tutuyormuş , ne aynası be  ?

Netflix’in bir elinde cımbız bir elinde ayna , umurunda mı dünya  gibi mi  ?

Kahramansız ve kendine inanmışlara ceza vermiş tarikalar gibi oldu bu diziler ayna bu mu,  çok ayıp .

 

Gerçeklere gelince buyrun  ; 

Kabataş 6 Bölüm, Bir spor kulübü ile bir sivil toplum hareketi neden çatışır en az 8 bölüm ,  Menderes’i  asan Cellatın Hikayesi en az 6 bölüm ,

Al sana gerçekleri mesela  ,  Hodri Meydan !

Bu saçmalığın faydalı yanı ise;

 inanmanızı istedikleri şeyleri gerçek gibi dizilerde  kakalamaya uğraşanlar  ‘ikna’  edici dizilerle sizi  gerçeklerden uzaklaştırmaya çalıştıkça kendi gerçekleri ortaya çıkıyor.

 ‘ Bu mesleği seçtiğinize pişman olduğunuz oluyor mu diye sorduğumda ‘ Hiç Pişman değilim ‘ diyen  , meydan okuyan kahramanların,  doktorların ,  yaşadığı bir gerçek bizimkisi , kahramansız diziler gibi değil  gerçekler .

Gerçek diye kıçını yırtan dizilerde ne çatışma ne kahraman var .

Okumuş yeteneksizliği yabancı kelimelerle örten ,

Ey çok  arsız ,  çaresiz  cehaleti övenler ,

dizilere kafa yorduğunuz kadar  ülke gerçeklerine kafa yorabilseydiniz bu hale gelir miydi  medya .

Biz Buymuşuz , dizilerdekiler  bizlermişiz  ! Peki efendim , tabii öyledir siz söylüyorsanız .

Saygıyla Kayda Geçsin Efendim necefugurlu@gmail.com