Türkiye Zeka Vakfı’nın  ‘Türkiye Okullar Arası Zeka Oyunları Şampiyonası için  15 Ekim 27 Kasım Arası kayıtlar  başlamış . 

Zeka , okul  diyince , insan bir duruyor , öğrencilerin , okulların , akademisyenlerin  , öğretmenlerin , eğitimin hali malum  .

Ve ayrıca  ülkemizde ve dünyada olup bitenlere  bakınca  bunlara yol açan bunca geri zekalı  güç odakları  arasından her şeye rağmen   kimler , nasıl nasıl sıyrılacaklar  umudumuz ,  bu yüzden bu  yarışmayı tertip edenleri , katkıda bulunanları zeka arayışında direndikleri için yürekten kutlarım aman bu  işe iltimas karışmasın , malum çakma ödül, başarı hikayelerinden bu hale geldik  naylon palavra kültür endüstrisi oluştu .

 

Artık zeki , yetenekli ve ahlaklı insanlara ihtiyaç var behemehal hemde .

Dünyada neler oluyor özetle okuduklarımı paylaşmak isterim , 

Avrupa’da müzeler açılmış ama ziyaretçi sayısı normalin 1/3 bile değilmiş.

Avustralya’ da 25 km çevresinde  dolaşım  serbest bırakılmış, 10 kişiyi geçmeyen  sosyalleşme de serbest bırakılmış yani özgürlük sınırı bu kadar  , hiç söylenmeyelim ama herşey kontrol altındaymış.

 

Polonya’nın de facto lideri ve başbakanı  Jaroslaw Kaczynski covid 19’lularla teması olduğu için karantinada, Güney Afrika Sağlık Bakanı  

Dr. Zwelini Mkhize ve eşi Dr. May Mkhize’nin  covid 19 testleri positive çıkmış ama moralleri iyi iyileşeceklerine inançları tammış.

Lübnanın  Bekaa Vadisinde haşhaş üretenler top atmışlar, artık para kazanamadıklarından artık işte para kalmadı sadece hobi için ekilir demişler.

Bizde ise esas  çözüm liyakat değil ‘zeka’ ihtiyacı artık .

Ciddi  Zeka sorunu var ama   ülkemizde nedense bunları  sorun etmiyorlar , hatta zengin ediliyorlar, yazıktır bunlar salak diye acıyan bir irade mi var ki acaba  ,   geri zekalıları abad edip akıllı insanları perişan ediyor Vallahi çözemedim , olmaz öyle şey ama bilhassa ekranlara bakınca  oluyor.

Öncelikle kadına şiddet meselesini hala çözemeyen zekalar var , önce lafa ‘Kadına şiddet kabul edilemez’ diye başlayıp sonra özellikle yediği içtiği ayrı gitmeyen arkadaşı ise uygulayan kadının haşat olmuş hali , raporlar, ve en önemlisi beyanı birden önemsizleşip ‘Orada değildik ki , bilemeyiz ‘ diye bir yüksek dostluk dayanışması sergiliyorlar olmayan akıllarıyla . Oysa sadece ünlü avanesi bunlar.

Bu gün bu ünlü yarın başkasısının tefini çalıyor. Zaten ‘Orada değildik ‘  ne demek , Milli Mücadele’de de orada değildin, Hitlerin dünyayı kana buladığındada, yani sen yoktun diye ikiside olmadı mı kabul edeceğiz.

Zeka sorunu var ama   ülkemizde nedense bunları  sorun etmiyorlar , hatta zengin ediliyorlar, yazıktır bunlar salak diye acıyan bir irade mi var ki acaba  ,   geri zekalıları abad edip akıllı insanları perişan ediyor Vallahi çözemedim , olmaz öyle şey ama oluyor.

 

Bunlara  bir dur neden denmez  , adam yerine konup bu kadar niye konuşturulur  , hele bir kadının karşısına oturup konuşuyorlarsa gerine gerine  konuşturan  kadına da yuh olsun .

Hani yarı tanrı - insan  ve insanlığın sonunu getirecek mi diye tartışılıyor ya, Yuval Noah’ın kitabından sonra , Allah bilir olacakları ama bizim medyadaki inatçı Homodeus türleri kendileriyle birlikte bu elemanları ,  avaneleri  bizlerin sonunu getirmezse iyi.

Adamını bul ,  sonra adamı ol  böyle bir yantirilik mesleği oluştu medyada.

Avane kadrosu   yurt dışı ve yurt içi olarak ayrılıyor  .

Medya ünlüleri arasında bilhassa  böyle ‘maiyet’leriyle  ayakta duranlar var , Yakın çevreleri hep iş verdikleri para ilişkileri olan insanlar , avanelerin  bunlara dost olması  bedavadan değil , çoğu da işverenleri gibi uyanık ama zeka sorunlu,  zaten hayırlısıyla patronlarını bu avaneler  batıracak , eh kimselerin yapamadığı bu iyiliği bize  istemeden de  yapıyor olmaları güzel bir şey tabii  ağızlarını açınca fena batırıyorlar .

‘Avane ‘nin    lugat anlamını bir daha anımsayalım ;  kötü bir iş için oluşturulan birliktelikler için "yardımcı" anlamında kullanılır. yardakçı, kafadar, işbirlikçi  anlamında .

Kimi medya ünlülüleri  bunları yanlarında çalıştırıyorlar.

Artık komediye değil bunların ‘ciddi’  fikirlerine güler haldeyiz .

Zeka şart .

Başına gelenlerden ders almak da  zeka ister , başına henüz bir şey gelmemişler için değil bu sözlerim , gelmişler için .

Ekonomi ne halde malum , pay kavgasının  yalan dolanı bitmiyor , Cumhuriyetin pek çok  assetleri satılmış  bu halde  hala Çankaya Köşkünün parası ödendiği halde ödenmedi diye Mustafa Kemal Atatürk ile uğraşan zekalar var , ne diyeyim ,

Mustafa Kemal Atatürk’e tuvaleti dışarıda bağ evini çok görenler   , o da millete kaldı  akrabaları üstüne site yapmadı , hala ders almadınız mı başınıza gelenlerden  nasıl bir zeka bu , yazık değil mi size , perişan olmakta ders olmuyor .

Zeka  önemli , vasat altı  daima  saçmalar, üstün zeka ise  kanıtlamak zorunda değildir, aptalları muhatap alan politikacılar ise bilmezler mi muhatap aldıkları  an onlardan olurlar . Yapmayın Allah Aşkına.

Hele şöhret görünce  eriyen politikacılar  dünyada bütün gelişimleri popüler olmayan insanlar yaptı ben hatırlatayım da siz gene değersiz

ünlülerle , ne medet umuyorsanız bir araya gelin isterseniz , yıllardır sizler yolcu  onlar hancı  oldu hep ne garip ….yakında sizleride kutuya koyarlar ve tabutta rövaşata ancak filimde olur ...

Tarih Hafızamızı kurtarmak için ise  artık yasa lazım ,

Mesela :

Cennet mekan olsun Rauf Denktaş için şimdi methiyelerde bulunanlar yıllar önce   bir üniversitemizin toplantı  salonunda Allahın çapsız bir ünlüsünün terbiyesizliğine  kurban edilirken gık çıkartmadıklarını unuttular herhalde daha fazlasını  hatırlatıp rahmetlinin ruhunu muazzep etmek istemem .

Toplumsal bir amnezi geçirmemiz isteniyor , ama hala hatırlıyoruz kim olduğumuzu , çektiğimiz acıları, sevinçleri yediğimiz kazıkları yaşadıklarımızı henüz unutmadık sadece şaşkınız , yanlış zamanda doğru işler yapmaktan kendimizi alıkoyuyoruz .

Özür dileriz, gerekiyorsa da  diletiriz  çünkü  hala biz aynı güzel insanlarız , bizi yapmak istedikleri değil.

Zeka meselesine dönecek olursak  ,  

TV’de  Sahte içkiden ölenlerin haberini veren akıllı kızımız bağlandığı muhabire neden öldüler diye soruyor, biraz önce kendi verdiği haberi  soruyor , ya haberi yok , ya anlamamış ya kendini dinlememiş   iş buralarda silikonlar beyne doğru tazyik  oluşturmuş durumda.

İlk kınama cümlesinden sonra  dünyaca kınan bir kabahate kadına şiddete   mazeret arayanlar ise   bilin ki aynı şeyleri tekrar edecektir.

Pandemi devam ediyor , köklü  sosyal , ekonomik değişimler  öncesinin sancıları  her yerde  , eski  hareketlilik , bin uçağa nereye istersen git  devri sanki kapanıyor  bakmayın açın olduğu yerde  kolay kazanıp  kuzey ışıklarını görmeye gidenlere ,  parayı nereye süreceğini şaşırmış fırsatçılara , artık  çığırdan çıkan ne varsa  gözden geçirecek  zekalara  ihtiyaç var .

Zeka .. insanın en önemli  cevheri ,  yoksa hayvanlarda yönetirdi  dünyayı  nerede kalırdı ‘Eşrefi Mahlukat’ın değeri . Hayvan sevgisi  tamamda  , dünyayı  zeki insanlar  yönetsin…