KAYDA GEÇSİN

Sosyal Medya’nın haber , bilgi dağıtımında tüketicinin tercihi olarak çoktan Geleneksel Medyanın yerini aldığını kabul etmek istemeyenler var .

Özgür gazetecilik retoriği artık bu çağda hikaye, al sana özgürlük , ama patronları söğüşlemenin  tadı damağında kalanlar kabul etmek istemeyebilirler.

Durumu anlayan , gören patronlar zaten bir bir camdan atlayıp kaçtı, kaçıyor.

 

Dolayısıyla  Sosyal Medya  artık kendi showunu yapanların yeri olmaktan çoktan çıktı :

Umre’de Yürüyüşe çıktım ,

İbiza’ da saçımla ,  Emirgan’da koşarak kıçımla oynadım ,

Sette 101 yaşında bastım pasta üfledim,   tarzı resim paylaşımları ,

Dostları Oscar adayı ilan etti  ,

Dünyanın 9.harikası benim ,

Eskimo’lara özel gösteri yaptı , ilk 5 sıra  biletler 1000 Eskimo avrosuna   kısa sürede  tükendi   tarzı tamamen gerek kendi gerek 3. Şahıs yalakaları ağzından   kendi showuna dayalı haberlerle puan toplamak artık bayat  , elbette figüran takipçiler olur , olur da ne olur ,  düzenek hala dağılmadıysa öööyle gider beni aşar görev mali denetim  kuruluşlarının . Where does the money come from ?

 

Artık , haber ve bilgi Sosyal Medya’da. Geleneksel bu  kadar güvenilmez hal alınca olacağı buydu , eş, dost, akraba boku çıktı .

Sosyal Medyanın popülaritesi birazda bu yüzden yıllardır  artmakta ve artmaya devam ediyor . Kimse akraba değil !

Peki sonuç nedir ?

Tüketicinin olduğu her yerde ticaret vardır.

Sosyal Medya Stratejisi geliştirmek yerine hala kendi showunu yapanlarla çıkarlarını  devam ettirmeye çalışan düzenek , sığ ve palavradan başarı hikayeleriyle çoktan tıkandı , para da tatlı geldi ve ilişkilerde  düğüm ‘bir orta bir sade bana müsaade’  de diyemiyorlar , sanki büyük işler yapmışlar gibi birbirlerine gaz verip hala dolanıyorlar.  Where does the money come from ?

 

Bunlar yüzünden ülkenin zararı büyük , artık buna son vermek ve olabildiğince verdikleri zararı  geri almak gerekir.

 

Kendi doğruları, kendi haber sınırları, kendi starları, kendi sanatı , kendi palavralarıyla ,  dünyaya açılan Sosyal Medya’da yerlerini almaya çalıştılar

Ise de   Geleneksel Medyanın  iflas eden düsturu ile  olamıyacağını göremediler böyle de sığ,   cahil demiyelim kendilerinden , destek gruplarından eminlerdi.

 

Çöpe atılacak çok paraları var demek , bu beni ilgilendirmiyor ama ülke güvenliğine iz düşümleri çok ilgilendiriyor ,

Ortadoğu’nun komşularımızın ve bizim içinde olduğumuz sorunlardan sanki habersiz, kaygılardan azade bizim aramızdan çıkmış ama şimdi buradan kazandıklarıyla,  kendi toplumuna pislik bir düzenek tarafından  semirtildikten sonra turist olmuş haldeler.

Gitmiyorlarda , buradaki rahatı nerede bulacaklar . Utanmadan diz boyu hamaset yapıyorlar .

Rezaletlerini   örtecek büyüklükte hamaset örtüsü dokunmadı daha .

 

Tabak gibi ortadalar, işbirlikçileriyle birlikte hemde , nerede ? Geleneksel Medyada  !  

Buna ‘Self disclosure’ denir ve Sosyal Medyanın gözünden kaçmadığı için en büyük korkuları Sosyal Medya ve  gerçekler.

 

Şimdi bu düzeneğin ön planda kullanılan kuklalarının  itiraflarını , iç dökmelerini ,  kavuklu pişekar  tadında  çıkartıldıkları programlarda  danışıklı dövüş sorularla  kendileri hakkında  manipüle etmek istenen masumiyet , sanat  milliyetçilik  palavralarını ama asıl  maskenin ardında yüzlerindeki  endişe ve korkuyu izliyoruz .

 

Çok zararları oldu , sanata, bilgiye, değerli insanlara, zamana, bilime, şu güzelim ülkeye, Cumhuriyete , özgürlüklere, kaliteli demokrasiye  .

 

Bakmayın atıp tuttuklarına  bunların  yasaklara katkıları büyüktür , dünyada yasak koyan ilk Anonim  şirket  bunlar sayesindedir, sahi rating ölçümleri neden gösterilmiyor , madem ‘yasak ’  yıllardır niye  gösterildi ?

 

İhanetin en acı yanı sevgi , güveni istismardır , halkı aldattılar ,  ruhumuzu kararttılar, Allah bu verdikleri acıyı ve kalbimizin derinliklerine saldıkları bu sisli günleri unutturmasın, ülkemize  medya yoluyla  yapılanların hesabını sormaya mecburuz , devletimiz isterse ibretlik dersi verir , bu gücü vardır.

Para, ün , araba, penthouse, yalı  için değer miydi , hançerlediler   ve o müthiş şiirdeki gibi ellerinizdeki bizim kanımıza bakıp ‘yoksa kesildi mi ellerin’ dememizi mi bekliyorlar , asla dememeliyiz ülkemiz için yoksa geldik gidiyoruz..

Her işi Sosyal Medya’ya bırakmamak lazım.

Sosyal Medyanın gücü geleneksel Medya’yı  yere sermiştir , ABD başkanı twitterla idare ediyor düşünün .

Düşünmek Kayda Geçsin, Elimizden gelen düşünmektir.

Saygıyla efendim necefugurlu@gmail.com