Thomas Jefferson, ABD'nin 3. Başkanıdır.

Çok ama çok zeki ve de inanılmaz öngörü sahibi bir devlet adamı olan Jefferson, 1801-1809 yılları arasında Başkanlık yapmıştır.

Thomas Jefferson, 1734 yılında İngilizceye çevrilmiş olan bir Kur'an-ı Kerim'e sahiptir.

Daha çocuk yaşlarda 20 kilometrekarelik bir arazinin ve yüzlerce Afrikalı kölenin sahibi olan Jefferson’ın İslam’a merakı, Senegal kökenli bir Müslüman köle ile tanışmasıyla başlar.

Zorla Hristiyan yapılan, ama Müslüman kimliğini koruyan, Martin adı verilen Mamadou Diafee’nin dere kenarında gizlice namaz kıldığını gören Jefferson’ın İslam’a ilgisi artar.

Ellili yaşlardaki Senegalli köle ile hemen her gün din konusunda sohbet eder.

Bu durum, Jefferson’un Paris’e ABD Büyükelçisi olarak gidişine kadar sürer.

Fransa’ya gidişinden önce de, dayısının kütüphanesinde bulduğu, 1734 yılında İngilizceye çevrilmiş Kur’an-ı Kerim’i okumaya başlar.

Başkan Jefferson, işte bu özel Kur'an-ı Kerim'i, yazdığı 3 sayfalık özel bir notla devlete bırakmıştır.

Notunda özetle, "Gün gelecek, Müslümanlar da, ABD'de önemli görevlere seçilecektir. İşte o gün, İslam'ın kutsal kitabı üzerine el basarak ABD'ye bağlılık yemini etmeleri gerekecektir. Ama bu, bizim belirlediğimiz kitap olmalıdır. Bu yüzden elimdeki Kur'an-ı Kerim'i, o gün kullanılmak üzere devlete bırakıyorum" demektedir.

O gün, yaklaşık 220 yıl sonra gelmiş ve ABD Temsilciler Meclisi'ne seçilen yani milletvekili olan Filistin asıllı Müslüman Raşida Talib ve Somali asıllı Müslüman İlhan Omar, 3 Ocak 2019'da, Thomas Jefferson'a ait Kur'an-ı Kerim'e el basarak yemin etmiştir.

Yaklaşık 35 yıl önce Thomas Jefferson ile ilgili bu bilgileri bir kenara not ederken, sanırım bu günleri düşünmüşüm.