“CHP’deki kurultay tartışmaları” medyamızın her zaman en çok sevdiği konudur.

Allah’a şükür, CHP de, yanlı yansız tüm medya kuruluşlarına bu malzemeyi cömertçe sunar.

Ancak son zamanlarda CHP’liler, bu konuda medyayı da sollayarak öyle bir tartışma içine girdiler ki, şahsen ben korktum.

Başta Facebook olmak üzere sosyal medya platformlarında CHP’liler adeta yalın kılıç birbirilerine saldırıyorlar.

Türkiye’de düzenin A’dan Z’ye değiştirilmesini, ülkenin bambaşka bir mecraya sürüklenmesine sırt çevirmiş Partililer üçe ayrılmış durumda; Kemalciler, Muharremciler ve bir de “İkisinde de bir şey olmaz” diyenler.

Her 3 gruptan partililer, bu kavgayı ağızlarının suyu akarak izleyen iktidar yanlılarına aldırış etmeden, tartışma diyemeyeceğim bir çatışmanın dozunu sürekli artırıyor.

Kavgada bile söylenmeyecek laflar, hakaretler havada uçuşuyor.

Alevilik, doğululuk, batılılık, Sünnilik, Atatürkçülük, şu ya da bu ilden olmak ve daha neler partililerin birbirlerine yönelik suçlamalarında malzeme edilmiş kullanılıyor.

İl, ilçe, belde örgütlerindeki tüm kirli çamaşırlar, aile içinde kalması gerekenler, sorumsuzca ortaya saçılıyor.

“Yapmayın lütfen, partinize zarar veriyorsunuz” diyerek kaliteye, sükûnete davet edenler de, kavgayı ayırmaya çalışanların yumruk yemesi gibi hakaretlerden nasibini alıyor.

Her zaman gerçekleri yazdım ve bu yüzden de sürekli olarak tacizlere, hakaretlere, küfürlere maruz kaldım.

Bir kez daha gerçeği yazarak diyorum ki, sosyal medya platformlarında kendi aralarında savaşan en cengâver CHP’liyim havasındakilerin (çoğunun) hesabı başka.

Şimdiye kadar partide bir baltaya sap olamamış bu tipler, ne kadar çok Kemalci gözüküp, Muharremcilere saldırırsam, CHP’de bir köşe kapma şansım o kadar artar kurnazlığında.

Daha düne kadar Kılıçdaroğlu’na toz kondurmazken CHP’de bir değişimin ufukta olduğunu görüp, Muharremciliğe dümen kıran kimi uyanıklar da, İnce’den çok İnceci gözükerek yeni yönetimde köşe kaparım hesabında.

“Facebook meydan savaşına” katılanlar bilmeli ki, Kemalciyseniz Kemal’e, Muharremciyseniz Muharrem’e büyük zarar veriyorsunuz.

Ama hepsinden önemlisi en büyük zararı CHP’ye veriyorsunuz.

Cumhuriyet ile yaşıt olan kurucu parti CHP’nin özelliği, ülkenin tüm renklerini, seslerini barındırmasıdır.

Mustafa Kemal, partide tüm etnik ve mezhepsel kökenleri bir arada tutacak yapıyı kurmuştu.

Atatürk’ten sonra sendelemeler, sıkıntılar olsa da, sözünü ettiğim yapı bir şekilde korunmuştu.

Bu yapı, CHP içindeki etnik ya da mezhepsel kökenlerden hiçbirinin, diğerlerinin önüne geçmemesi, hepsinin at başı gitmesi ilkesi üzerine kurulmuştu.

Çünkü söz konusu denge bozulur da, biri ya da birkaçı diğerlerinin önüne geçerse CHP’nin karışacağı biliniyordu.

İşte bu durum maalesef son yıllarda yaşandı ve “parti içinde at başı giden her kesim” anlayışı terk edilerek, bir kesimin önü pervasızca açıldı.

Bununla da kalınmadı, halka rağmen devrim yapacağını sanan, bunun gerçekleşmediğini görünce aynı halka söven ve utanmadan solcu geçinen marjinaller de, partiye buyur edilerek, önü açılan kesime destek getirildi.

Halkın dışladığı marjinaller de, kendileri hala direnişçi, CHP’yi de sokak zannetti. .

Yaşamları boyunca protest takılmaktan başka bir şey bilmedikleri için de, CHP’de buna devam ediyorlar.

Önü açılan kesimle iç içe geçen marjinallerin ne CHP’deki dengelere ne partinin geçmişine ve değerlerine ne de kurucusuna saygısı var.

Sayısal anlamda partide azınlık durumundaki bu kesimler, önleri açıldığı için atadan dededen CHP’li olan geniş kitleleri kızdırıyor, bıktırıyor, küstürüyor ve kaçırtıyor.

Muharrem İnce’ye parti çevrelerinde hızla artan desteğin bir nedeni de, önü açılan şımarık azınlık kesim ve marjinallere duyulan tepkidir.

Şurası kesin, Muharrem İnce eninde sonunda CHP’ye Genel Başkan olacak, bir emekli öğretmenin dediği gibi “Bu bebek onun kucağına kalacak.”

Bu nedenle, sorumluluk sahibi partililer, İnce’nin, “Medya üzerinden partiyi tartışmam” sözünü örnek alarak, sosyal medyada yürüttükleri meydan savaşına son vermelidir.

Tekrar ediyorum, Türkiye’de düzen A’dan Z’ye değiştirilirken, ülke bambaşka bir mecraya doğru götürülürken, CHP, kendi iç hesaplaşmalarından bir an önce kurtulmalıdır.

Peki, kurtulur mu?

“Ne zaman kurtuldu da, şimdi kurtulsun” dediğinizi duyar gibi oluyorum.