Elinize Suriye haritasını alın.

Terör örgütü PYD/PKK ve müttefiki ABD’nin işgalindeki alana bakın.

Söz konusu bölgede Haseke, Rakka ve Deyr Ez Zor gibi önemli merkezlerin olduğunu göreceksiniz.

Ayrıca bölgenin, halen Suriye yönetiminin kontrolündeki alan kadar büyük olduğunu göreceksiniz.

Haritada, Mehmetçiğin, Barış Pınarı Harekâtı ile teröristlerden temizlenecek 30 kilometre derinliğe sahip alana da bakın.

İşte bu alanın güneyinde, ABD ile müttefiki PYD/PKK’ya devasa bir bölge kalıyor.

Hızla yanlarından ayrılıp, Rusya-İran-Çin birlikteliğine dümen kırdığını gördükleri Türkiye’nin baskılarına dayanamayan ABD kurmayları, 30 Km derinliği olan bölgeyi Barış Pınarı hareketine izin vererek gözden çıkardılar.

Yani büyük hesapları zarar görmesin diye elden çıkarılabilir olduğunu düşündükleri küçük alanı bıraktılar.

Çünkü geride kalan, Deyr Ez Zor, Rakka ve Haseke’nin içinde olduğu devasa bölge Amerikalıların Suriye’de yapmak istediklerine ve kuracakları PKK Karargâh Devletçiğine fazlasıyla yetiyor.

ABD, Türkiye’nin Barış Pınarı Harekâtı ile terörden temizlediği alanın dışına artık geçemeyeceğinin garantisini aldığı için operasyona yeşil ışık yaktı.

Şimdi lütfen dikkat edin, ABD ve ortakları 1991 yılında 36 Paralel yasağını başlatmışlardı.

Bu, Irak savaş uçaklarının 36 paralelin kuzeyinde uçmalarını yani Barzani bölgesine operasyon yapmalarını yasaklıyor, aksi takdirde vurulmalarını öngörüyordu.

İşte o bölgede, 36 Paralel yasağı sayesinde adım adım Kuzey Irak Kürt Federe Devletini Kurdular.

İşte sıra şimdi 37 paralel uygulamasına geldi.

Türkiye’ye birkaç gün önce Suriye’nin kuzeyindeki uçuşlarda bilgi paylaşımı yapmayacağını açıklayan ABD, bu kararından 30 km derinliğindeki bölgeden özetlemeye çalıştığım hesaplarından dolayı vazgeçti.

Trump’ın operasyonu kast ederek, Türkiye’ye, “Bundan daha fazla ileri gitmeyin. Yoksa kötü olur” mesajı nedense ülkemiz medyasında görülmedi.

Amerikan Başkanı bu sözleriyle daha şimdiden 37 paraleli işaret ederek, gelecekte bizi bekleyen gelişmeleri anlatıyor.

Bekleyin ve görün, ABD işi daha da garantiye almak için bir zaman sonra 37 Paralele ilişkin uçuş yasağı getirmek için düğmeye basacak.

Bakmayın siz ABD’nin 50 asker çekme şarlatanlıklarına, aksine bu bölgedeki varlığını daha da güçlendirecek ve tıpkı Barzani bölgesinde olduğu gibi Suriye’nin bu coğrafyasında da adım adım PKK Karargâh Devletçiği, bilemediniz PKK Özerk Bölgesi kurmak için elinden geleni yapacak.

Irak’ta işleyen sürecin benzerinin önüne ne Rusya ne İran ne de Suriye yönetiminin geçmesi şimdilik pek mümkün görünmüyor.

Ve İsrail gerçeği… Geçmişte 36 Paralel konusunda perde arkasında en etkin ülke İsrail’di.. Şimdi de aynen öyle olacak.

“Harekât konusunda neden yazmıyorsun, senden yazı bekliyoruz” diyenleri duydukça, kendimi “Eşofmanlı Şevket Hoca” gibi hissediyorum.

Çünkü olacakları bundan tam 7 yıl önce 4 Ekim’de yazmıştım.

O yazıdaki bazı isim ve yerlerin adını değiştirin, tam da bugünü anlattığımı göreceksiniz.