23 Nisan 1920’de, Ankara’da, Meclis’in açılışını izleyenler arasında Fransız rahip Philippe Goudin de vardır.

Vatikan’dan üst düzey sorumlu müfettiş olarak, Ortadoğu’daki Doğu Kilise’ne gönderilen rahip, bir süredir Anadolu’daki Katolik kiliselerini dolaşmaktadır.

Ankara’ya 12 Şubat 1920’de gelen, kentteki Katoliklerle görüşen, ayinleri yöneten rahip Goudin, Mustafa Kemal’in çalışmalarını da izlemekte, gördüklerini Vatikan’a aktarmaktadır.

24 Nisan 1920 tarihli 3 sayfalık mektubunda rahip Goudin, Meclis’in açılışı ve Mustafa Kemal hakkında çok önemli tespitler yapmaktadır.

Fransız rahip, “Bozkırın ortasındaki, bu küçücük kentte dün (23 Nisan) gelecekteki büyük değişikliklerin sinyallerini veren bir olay yaşandı. Türklerin kahramanı sarışın bir paşa, Meclis’i açtı. Sadece Ankaralılar değil sanki tüm Küçük Asya (Anadolu) halkı açılışa gelmişti” demektedir.

“Türkler, hiç tanımadıkları demokrasinin yolunda yürüdüklerini açılan Meclis ile kanıtladılar” diye başlayan paragrafta Goudin şöyle diyordu: “Meclis’in önünde gördüğüm Mustafa Kemal Paşa her haliyle ‘özel’ bir lider. Bu mahşeri kalabalık ona o kadar inanmış ki, öl dese ölmeye hazır sanki.”

Rahip Goudin, en önemli değerlendirmesini ise sona saklamaktadır; “Ankara’da şahit olduklarım bana, Mustafa Kemal’in başladığı özgürlük savaşını kazanacağını ve yeni bir devlet kuracağını hissettirdi. Yakından gördüğüm Mustafa Kemal’den ve Türklerin ona bakışından çok etkilendim. Avrupalıların başını çok ağrıtacak, hesaplarını bozacak bu adama dikkat edin. Tarihin akışını değiştirirse hiç şaşırmam.”

Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasından, Cumhuriyet’in kurulmasından yıllar önce bir Fransız din adamının, Mustafa Kemal hakkında, öngörü niteliği taşıyan değerlendirmelerini sizin de bilmenizi istedim.