AKP ve MHP’nin hedefinde, İstanbul seçimlerinin tekrarlanması var.

CHP ise “Fark azalmış olsa da kazandık, ne gerek var” diyerek, seçimlerin tekrarına şiddetle karşı çıkıyor.

Peki, seçimler tekrarlanırsa ne olur?

Ekrem İmamoğlu bu kez, itiraz ya da tartışmaya gerek bırakmayacak şekilde, birkaç puan farkla kazanır.

Bunu da nereden çıkardın diyeceklere yanıtım:

Çünkü halkımız mağduru sever. “İmamoğlu kazandı, hakkını yiyorlar” düşüncesi yayıldıkça yayıldı. Bu durum da, halen mağdur konumundaki Ekrem İmamoğlu'na yarar ve oyları artar.

Çünkü "İtiraz sürecinde yıpranan ve kaybettik, ne yapsak olmuyor" psikolojisinin etkisindeki bir kısım AKP seçmeninden İmamoğlu'na oy kayması olacağı açıkça görülüyor.

Çünkü ve en önemlisi, dün konuştuğum Saadet Partisi yetkilileri, seçimin tekrarı durumunda Saadet Partisi'nin Ekrem İmamoğlu'nu destekleyeceğini söyledi.

Kemal Kılıçdaroğlu da zaten konuyu Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ile görüşmüş ve aranın açılacağını biliyormuş.

Seçimin tekrarı durumda, 31 Mart'ta Saadet'in adayı Necdet Gökçınar'a verilen 103 bin 300 oyun çok büyük bir bölümü İmamoğlu'na gider.

Tüm bunlar, Ekrem İmamoğlu'nun en az yüzde 3 oranında bir farkla seçimi almasını sağlar.

Ama hepsinden önemlisi Belediye Meclisi'nde AKP lehine olan dengeler bozulur, Belediye Başkanı İmamoğlu'nun eli rahatlar.

Unutulmasın ki, İstanbul'da dikkate değer bir farkla kazanılacak seçim, Türkiye'deki siyasi dengeleri de, toplum psikolojisini de kökten değiştirir.