Covid-19 ile değişen günlük hayatımızda sağlığımız kadar ilişkilerimiz de etkilendi. Sosyal hayatın bir anda son bulması kimilerini yalnız hissettirdi ve ilişki istemeyen birçok insan bu zor dönemlerde hayatı paylaşacak birini diledi. Evli ya da birlikte yaşayan çiftler aynı evin içinde bütün özgürlüklerinden muaf, tartışmalar yaşadı.  Ayrılıklar oldu. Bazıları karantina sürecinde sevgilisinden ayrı kaldı. Yeni ilişkiye başlayanlar zamansız bir seçim yapmak zorunda kaldı. Sokağa çıkma yasakları bireyleri hazır olmadıkları süreçlere soktu.  

 

Artık yasaklar gevşedi, hayat artık yavaş yavaş eski haline dönüyor. Şu an hayatının ilişki alanında sen neredesin? İlişkin olsun olmasın, son derece faydalı olacağına inandığım bir çalışmayı anlatmak istiyorum bu yazımda sana. Çalışmamızın adı ilişki vizyonu. Senin için ideal olan ilişkiyi yaratma ve sürdürme konusunda son derece etkili bir süreç.   

 


İlişki Vizyonu

 

İlişki vizyonu, bir ilişkiden ne istediğimizi ortaya çıkarmamızı sağlayan bilinçli ve kasti bir süreçtir. İlişkimizde olmasını istediğimiz değerlerin, hedeflerin açığa çıkmasına ve ilişkinin gideceği yönü belirlememize yardımcı olur. Bu şekilde tepkisel bir gelişme sürecinin oluşmasını engeller. İsteklerimizin yerine gelmesi için doğru partner, doğru perspektif ve doğru zamanlamayı tutturmamıza yardımcı olur. 

 

İlişkinin bir niyetle yaşanması ve birlikte kurulan bir hayatın belli bir yöne doğru akması çok daha sağlam temeller yaratır. Bunun için öncelikle nasıl bir ilişki istediğini bilmen gerekir.  

 

O yüzden çalışmamızdaki ilk adım hayallerindeki ilişkiyi düşlemektir. ‘Nasıl?’ kısmına takılmadan yaşamak istediğin ilişkiyi en ince detaylarına kadar hayal etmekle başlayabilirsin. Hayalinde partnerinle birlikte mi yaşıyorsun? Sana nasıl davranıyor? Bir problem olduğunda nasıl çözümleniyor? Birlikte ne kadar vakit geçiriyorsunuz? Birlikte neler yapıyorsunuz? Kendini ideal ilişkin içinde nasıl hissediyorsun? 

 

Hayal kurmak ve ideallerindeki ilişkiyi kafanda canlandırmak işin en önemli kısmı diyebilirim. Birçok insan bir ilişkiden tam olarak ne istediğini bilmeden kendini bir ilişkinin hatta bir evliliğin içinde buluyor. Bu da kişilerin ilişkilerinden mutsuz olmalarına ve yollarını ayırmalarına neden oluyor. Bizim yapmak istediğimiz bu süreci tepkisel bir oluşumdan, bizim oluşturduğumuz bir yaratıma çevirmek.  

 

Gerçek bir uyumu yakalayabilmek için kişilerin bireysel olarak kendilerini tanımaları da son derece önemli. İlişki vizyonunun ikinci adımı olarak kişisel düzlemde güçlü ve zayıf yanlarını düşünebilirsin. İletişim, paylaşım, sabır, tolerans, sosyallik gibi konularda nasılsın? Hangi alanlarda gelişme kaydetmeye ihtiyacın var?  

 

Bu iki adımı tamamladıktan sonra vizyonumuzu oluşturmaya başlayabiliriz.  
Vizyon cümlelerini yazarken dikkat etmeni istediğim noktalar; her cümleyi geniş zamanlı kurman. Cümlelere ‘biz’ öznesi ile başlaman ve ne istemediğini değil, ne istediğini belirtmen.  

 

Örnek: Biz haftada bir günü tamamen kendimize ayırıyor ve bu zaman içerisinde ikimizin de çok sevdiği bir aktivite olan yeni restoranlar keşfediyor ve farklı lezzetler tadıyoruz.  

 

Bunun gibi vizyon kelimelerini finans, problem çözümü, kariyer, kişisel gelişim, bireysellik, cinsellik, aile, sosyallik ve arkadaşlar gibi konu başlıkları altında teker teker oluşturabilirsin.  

 

Bunu dışında kendine sorman gereken sorulardan bazıları şunlar: 

       Sevgimi nasıl gösteriyorum?  

Sevildiğimi nasıl anlıyorum? 
Hayatta beni tatmin eden şey ne?  
Neler başarmak istiyorum?  
Değerlerim nedir?  
Hangi konularda daha iyi olmak için mücadele ediyorum?  
 
Eğer şu an bir ilişkin yoksa bu konular üzerinde düşünüp isteklerini tek tek bir deftere not edebilirsin. Dürüst ve net bir ilişki vizyonun varsa hayallerindeki ilişkiyi yaratman ve sürdürebilmen çok daha kolay olur. Kafa karışıklığını ve yanlış seçimleri önleyerek, gelişigüzel yaşanmışlıklar ile zaman kaybetmeden isteklerine ulaşabilirsin.  

 

Eğer şu an bir ilişkin varsa partnerinle yapabileceğin harika bir çalışmadır bu. Bu noktada partnerlerin ilk olarak tek başlarına bu konularda isteklerini bir kağıda yazmaları ve daha sonra bir araya gelerek açık fikirli bir tavırla ortak bir vizyon oluşturmaları gerekir.  

 

Bu şekilde bir çalışma ile ortak bir vizyon yaratan çiftler, birbirlerini destekleyen, motive eden, yukarı çeken bir ekip ruhu yakalarlar. En önemlisi ilişkileri için sorumluluk alırlar ve hem bireysel hem de ekip olarak nasıl davranmaları gerektikleri konusunda aynı sayfada olurlar.  

 

İnsanların ilişkiye başlama ve kurma şekillerinin biraz rastgele olduğunu gözlemliyorum çevremde. Biliyorsun ki her zaman savunduğum bir nokta, insanın kendi hayatından kendi sorumlu olduğu ve hayatının ilişki de dahil olmak üzere her alanını istediği şekilde kurgulayabilecek bir güce sahip olduğu. 

 

Sevmek ya da aşık olmak aynı gemide yol almak için harika bir motivasyondur. Fakat gidilecek yön ve beklentiler konusunda mutabık olmak hem yolculuğun keyfini hem de geminin sağlamlığını artırır.  

 

Gelişim ve sorgulama dolu harika bir hafta dilerim. Kendine iyi davran!