Amerika Birleşik Devletleri Utah Eyaleti Şerif Ofisi'nden yapılan basın açıklamasına göre, yetkililer kadının kaybolduğunu ilk kez 25 Kasım’da fark etti.

Bu tarihte kadının arabası Spanish Fork Kanyonu'nun Diamond Fork bölgesine bağlı bir kamp alanında park halinde bulundu.

Arabanın yolu kapattığına dair şikayet alan polisler kadına ulaşamayınca kayıp olduğu değerlendirildi.

Bununla birlikte, yetkililer, karadan ve havadan ilk aramayı yaptıklarında kadına dair bir iz bulamadıklarını belirtti. Ardından, arabayı terk etmiş olabileceği şüphesiyle aracına el konulduğu bildirildi. 

Sonraki aylarda polisler, kadının akrabalarıyla, arkadaşları ve eski iş arkadaşlarıyla görüştü. Ancak, tümü kadının nerede olduğuna dair bilgilerinin olmadığını söyledi.

Geçen pazar günü ise  bir polis kar amacı gütmeyen bir hava arama örgütünün temsilcileriyle birlikte, kadına ne olduğunu bulmak için bir insansız hava aracı kullanarak bölgeye döndü.

NTV'deki habere göre, ilk geçişlerden birinde drone düştü ve cihazı almak için tepelere doğru yürürken, polis ve drone pilotu bir çadırla karşılaştı ve içeride aradıkları kadını buldu.

OT VE YOSUN YİYEREK HAYATTA KALMAZ

Polis Şefi Specer Cannon, "Ne kadar uzun zaman geçtiği göz önüne alındığında, kadını canlı olarak bulamayacağımızı düşünüyorduk. Böyle durumlarda, genellikle vefat ettikten sonra birini buluruz. Hala hayatta olduğunu görünce çok mutlu olduk” dedi.

Öte yandan, kadının oldukça zayıflamış olduğu görüldü. 

Yetkililer kadının yanında ilk etapta çok yiyecek olduğunu, yakındaki bir nehirdeki suyu içtiğini ve çimen ve yosun yiyerek hayatta kaldığını açıkladı.