Yaklaşık 15 yıldır devam eden araştırmada, hava kirliliği ve yaşa bağlı oluşan göz lekeleri (AMD- sarı nokta hastalığı) sebebiyle 2040 yılında 50 yaşını aşmış 300 milyon insanın körlükle karşı karşıya kalacağı belirtiliyor.

HAVA KİRLİLİĞİ 'SARI NOKTA HASTALIĞINI' TETİKLİYOR

İngiltere Göz Hastalıkları Gazetesi'nde yer alan bir makalede, 2006'da başlayan ve göz rahatsızlıklarından şikayet eden 115 bini aşkın hasta üzerinde yapılan araştırmada, bilim insanları, kalp ve akciğer hastalıklarına da sebebiyet veren AMD ile hava kirliliği arasında bir bağlantı kurdu.

BİN 286 KİŞİYE AMD HASTALIĞI TEŞHİSİ KONULDU

Euronews'in haberine göre, çalışmada özellikle trafiğin yoğun olduğu şehirlerde nitröz oksit ve havada bulunan hastalık yapıcı küçük partiküler madde oranları ölçüldü ve toplamda bin 286 kişiye AMD hastalığı teşhisi konuldu.

Araştırmada, hava kirliliğine maruz kalan bireylerin, temiz hava sahasında yaşayan kişilere oranla AMD hastalığına yakalanma oranının yüzde 8 daha fazla olduğu tespit edildi. 

SİGARANIN ETKİSİNE HAVA KİRLİLİĞİ DE EKLENDİ

Oxford Üniversitesi Göz Hastalıkları Profesörü Robert MacLaren, sigaranın AMD hastalığına olan etkisinin yanında atmosfer kirliliğinin de hastalığa daha da katkıda bulunacağını bildirdi. 

HAVA KİRLİLİĞİNDEN HER YIL 7 MİLYON İNSAN ÖLÜYOR

Geçtiğimiz hafta Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Avrupa'daki hava kirliliğinin istenen seviyenin altına düşürülmesi durumunda her sene 50 binden fazla ölümün engellenebileceğini açıklamıştı. Öte yandan DSÖ, hava kirliliği sebebiyle her sene en az 7 milyon insanın hayatını kaybettiğini belirtiyor.