Gerçek kimliğini açıklamayan, ‘Banksy’ adıyla tanınan Britanyalı sanatçının Fransa’nın başkenti Paris’teki Pompidou Merkezi’nin önündeki trafik levhasında sergilediği resmi çalındı.

Çakı taşıyan maskeli bir farenin resmedildiği eserin pazar günü çalındığını açıklayan polis soruşturma başlattı. Camekan arkasında sergilenen eseri çalanların bulunması için civardaki güvenlik kamerası görüntülerinin incelendiği belirtildi.

Banksy’nin çalınan eseri, geçen yıl, 1968 Mayısı’nda Paris’te başlayıp dünyaya yayılan eylemlerin 50’nci yıldönümü dolayısıyla yapılmıştı.

Güvenlik görevlileri, France 24 Kanalı’na eseri geçen yıl da çalmaya teşebbüs edenlerin olduğunu söyledi.

Pompidou Merkezi’nden yapılan açıklamada ise “Binamızın karşısındaki Banksy eserinin çalındığını duyurmaktan büyük üzüntü duyuyoruz. Bizim koleksiyonumuza ait olmasa da burada sergilenmesinden gurur duyuyorduk” ifadeleri kullanıldı.

Banksy’nin Paris’te çalınan ilk eseri bu değil. Ocak ayında da konser salonu Bataclan’ın kapısındaki, 2015’teki bir rock konseri sırasında düzenlenen saldırıda ölen 90 kişiyi anmak için yaptığı eseri çalınmıştı.