• BIST 105.026
  • Altın 163,361
  • Dolar 3,9326
  • Euro 4,6599
  • İstanbul 11 °C
  • Ankara 4 °C

'Web sitelerine bak!'

'Web sitelerine bak!'
Türkiye komplo teorisyenlerinin “demirbaşlarından” Bilderberg Kulübü Avrupa Parlamentosu’na da taşındı.

BRÜKSEL (ANKA) –  Avrupa Komisyonu Başkanı Manuel Barroso, Avrupa Parlamentosu Üyesi Bario Borghezio’nun “Türkiye ve 2013 Bilderberg Kulübü Toplantısı” hakkındaki yazılı soru önergesini yanıtladı. Borghezio soru önergesinde 6-9 Haziran 2013 tarihinde yapılan Bilderberg toplantısına dönemin Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın da katıldığını, AB’nin toplantıda gayrı resmi olarak Barroso tarafından “temsil edildiğini” iddia ederek, “Ele alınan konular arasında Türkiye’nin AB’ye katılım sürecinde gelinen aşama var mıydı ve bu konuda hangi sonuçlara ulaşıldı?” diye sordu.

“WEB SAYFASINA BAK!”
Barroso ise yanıtında “Toplantıya katılanları ve ele alınan konular hakkında bilgiyi Bilderberg’in web sitesinden öğrenebilirsiniz” önerisinde bulunurken yanıtına daha önce, AP Üyesi Sergio Berlato’nun “Bilderberg Kulübü’nün Avrupa’daki Rolü ve Etkisi” konulu önergesine verdiği şu metni ekledi:

“Soru Önergesi: Bilderberg Kulübü, 1954’den bu yana her yıl Kuzey Amerika ve Avrupa’nın siyaset, sanayi, finans ve medya alanlarındaki en etkili figürlerini bir araya getiriyor. Kulübün amacının Avrupa ve Kuzey Amerika seçkinlerinin kamuoyu nazarından uzak özgürce görüş alışverişinde bulunmalarını sağlayabilmek olduğu görünüyor. Kuruluşun önemli siyasi ve ekonomik sorunlara hitap eden oldukça etkili özel bir kulüp olduğu görülüyor. Özellikle internette yazan bazı araştırmacı gazeteciler yıllık Bilderberg toplantılarıyla, buraya katılan belli politikacıların başarılı kariyerleri yanında, AB’nin özellikle Avrupa İstikrar Mekanizması hakkındaki belli önemli kararları arasında çok yakın bağ olduğunu ortaya koydu. Gerçekten AB’de üst düzey görevlere yükselen ya da yükselmiş bulunan birçok politikacının geçmişte ya da son dönemlerde Bilderberg toplantılarında yer aldıkları görünüyor.
1.Komisyon Bilderberg Kulübü tarafından ulaşılan kararlar ve AB tarafından alınan belli kararlar arasında bir bağlantı bulunduğuna inanıyor mu?
Barroso: Hayır.
2.Avrupa İstikrar Mekanizması (AİM) hedef ve faaliyetlerinin; ülkelerin siyasi egemenliği ve kamu fonlarının kullanımı konusunda demokratik karar verme haklarına saygı duyarken, AB vatandaşlarının gerçek çıkarlarına hizmet ettiği söylenebilir mi?
Yanıt: Evet. AİM, Avrupa Birliği’nin finansal istikrarını ve avroyu koruyarak AB vatandaşlarının çıkarlarına hizmet ediyor. Avro bölgesi Üye Devletleri AİM’in kuruluşa ilişkin anlaşmayı 2 Şubat 2012’de imzaladı. Anlaşma milli parlamentolar tarafından onaylanınca AİM 8 Ekim 2012 tarihinde devreye girdi.
AİM’den alınacak finansal yardım bir Üye Devletin AİM Guvernörler Kurulu’na talebi üzerine aktive edilir ve Üye Devlete, koşulların yerine getirilmesine tabi olarak gerektiğinde temin edilir ve böylece ahlaki risklerden de kaçınılmış olur.
Tüm yardımlar, denetim ve finansal destek için Avrupa Merkez Bankası ve Komisyon’la müzakere şartlarını belirleyen bir Mutabakat Muhtırasına bağlanmıştır.
Yardım programları bağımsız Hükümetlerle görüşülmüştür ve milli parlamentolarda onaylanmadan önce tamamen açıktır. AİM ödemeleri hakkındaki kararlar, avro bölgesi maliye bakanları dâhil Guvernörler Kurulu tarafından oybirliğiyle alınır. AİM Başkanı, AB Komisyonu’nun avro, ekonomik ve parasal ilişkilerden sorumlu Başkan Yardımcısı ile birlikte, Avrupa Parlamentosu’nun ECON komitesiyle yapılan Ekonomik Diyaloğa düzenli olarak katılmaktadır. Yeni iki paketten oluşan mevzuat (Mayıs 2013) ‘ortak program ülkelerinde’ hesap verilebilirliği ve saydamlığı önemli ölçüde artırdı ve AB Komisyonu ile Avrupa Parlamentosu arasında karşılıklı bir raporlama yükümlülüğü getirdi.
3.AB kurumlarında görev alan ya da almış ve Bilderberg Klübü toplantılarına katılmış politikacılardan, konuşma tutanaklarını ayrıntılı bir şekilde açıklamalarının istenmesi gerektiğine inanıyor musunuz?
Yanıt: Hayır. Birinci yanıtta da belirtildiği gibi Bilderberg Grubu’nun resmi internet sitesi toplantılarda tartışılan konular ve kuruluş hakkında bilgi vermektedir. Avrupa Komisyonu üyeleri Bilderberg toplantılarına bazen kendi kişisel sıfatlarıyla katılmış ve komisyonu temsil etmemişlerdir.
4.Avrupalı politikacıların Bilderberg Kulübü’ne şimdiki ya da önceki katılımlarının saydamlık ve demokratik karar alma sürecini tehdit edip etmediğine karar vermek üzere bir soruşturma teklifi verilmesi düşünülüyor mu?
Yanıt: Hayır. (Yanıt 1’e bakınız.)

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gerçek Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.