• BIST 105.268
  • Altın 162,850
  • Dolar 3,9604
  • Euro 4,6498
  • İstanbul 6 °C
  • Ankara 0 °C

Ülker'den şirket satış sinyalleri

Ülker'den şirket satış sinyalleri
Ali Ülker, 2015 yılında bazı şirketleri elden çıkarmayı düşünebileceklerini belirtti.

Gülseli KENARLI / İstanbul, (DHA) - Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Ülker, 2015 yılında bazı şirketleri elden çıkarmayı düşünebileceklerini belirterek, "Hep satın alma ve büyüme diyoruz ama şirketleri satmaya da alışmamız lazım. Bu amaçla kurduğumuz Gözde Yatırım Fonu, şirketleri belli bir aşamaya getiriyor. Bir kısmı da olgunlaştı" dedi.

CEO Ajanda 2015 toplantısı Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Ülker, Alarko Holding CEO'su Ayhan Yavrucu, Boydak Holding CEO'su Memduh Boydak, Koç Holding CEO'su Turgay Durak ve Sabancı Holding CEO'su Zafer Kurtul'un katılımıyla gerçekleşti.

Ali Ülker toplantıda yaptığı konuşmasında, 2014 yılında yaptıkları satın alma ve ortaklıklar sayesinde organik ve inorganik olarak büyümeye devam ettiklerini ve yüzde 11'lik bir büyüme yakaladıklarını belirterek, şöyle konuştu:

"Sonunda sekiz sene beklediğimiz United Biscuits'in satın alınması gerçekleşti. Aslında 1996 yılında beri radarımızda olan bir şirket. Defalarca satış teşebbüsü oldu, değişik şekilde el değiştirdi ama en sonunda nasip oldu. Artık stratejik bir yatırımcının yani bizim elimizde. Bu dünyamızı tamamen değiştiriyor. Bizim bakışımız ve vizyonumuz United Biscuits ile beraber çok daha farklı bir noktaya geldi. Oyun sahamız çok daha genişledi."

"YENİ PAZARLAR GÜNDEMİMİZDE OLACAK"

Ülker, 2015 yılı için ise, "Hep satın alma ve büyüme diyoruz, ama şirketleri satmaya da alışmamız lazım. Bu amaçla kurduğumuz Gözde Yatırım Fonu, şirketleri belli bir aşamaya getiriyor. Bir kısmı da olgunlaştı. 2015 yılında satın alma kadar, satış haberleri de gelebilir. 2015'de satış planımızda var. Bazı şirketleri elden çıkarmayı düşünebiliriz" dedi ve ekledi:

"Yurtdışındaki yeni satın almayla beraber sinerji ve odaklanma gündemimizde olacak. Yeni pazarlar gündemimizde olacak. United Biscuits'in satın alınma kriterlerinden biri de coğrafi konumuydu. Avrupa kıtasında Ülker'in fazla yatırımı yoktu. Oldukça zor bir pazar, belli bir doyuma ulaşmış ve güçlü markaların olduğu bir pazar. O güçlü markalardan bir kısmı bizde. İngiltere'nin bir numarası United Biscuits ile o pazarda aktif olmaya devam edeceğiz. Bazı Ülker ürünlerini farklı markalar altında Avrupa pazarlarında görebilirsiniz. Yine oradaki farklı markaları, Ülker markası altında görebilirsiniz."

Ülker ayrıca, 2015 yılında yeni pazarlara girmeyi planladıklarını belirten Ali Ülker, United Biscuits'le birlikte Çin'e girebileceklerini ifade etti.

"TİCARETİN DIŞINDA KALACAĞIZ"

Koç Holding CEO'su Turgay Durak da, toplantıda Gümrük Birliği ile ilgili sorulan bir soru üzerine, zaman içinde Avrupa Birliği'nin serbest ticaretinin içine Türkiye'yi sokmamasının haksızlık olduğunu belirterek, "Şimdi bir de Transatlantik Ticaret sözleşmesinde dışarıda kalma riskimiz var. Sadece vergisel olarak değil, sözleşmesel olarak da ticaretin dışında kalacağız" dedi.

Durak, Türkiye'nin Gümrük Birliği nedeniyle çok büyük bir maliyet dezavantajının olduğunu, ancak hükümet tarafında da bu alanda bir mücadelenin devam ettiğini ifade ederek, "Ticaret akışını engellemek çok çok zor" dedi.

HES KABLO HALKA ARZ EDİLECEK

Toplantının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Memduh Boydak, HES Kablonun önümüzde ki yıl halka arz edeceğini ve bu konuda planlamalarını yaptıklarını ifade ederek şöyle konuştu:

"HES Kablo'yu bu yapıya kavuşturmuş olduk. Ortada yıllardır emek verdiğimiz bir malımız varsa, onu en uygun değerden satmayı arzu ederiz. HES Kabloyu halka arzla, grubun ilk halka arzına başlamış olacağız. Halka açma gibi bir zaruretimiz yok ama bu bizim kurumsallığımıza katkı sağlar, bakışımıza katkı sağlar. Ayrıca elde edilecek kaynakla, hem şirketin, hem de grubun gelişimi daha da hızlanabilir. Biz bu bakımdan halka açılmayı pozitif görüyoruz. Ortam müsait olmazsa açılacağız diye bir kaide yok."

"İŞLER KÖTÜ DE DEĞİL SÜPER DE"

Boydak, bu yıl özellikle 2 seçimin olması, siyasi ortamın Türkiye'de gergin olması ve son dönemlerde ki jeopolitik riskler nedeniyle işlerde biraz "keyifsizlik" olduğunu ifade ederek, "Genel olarak baktığımızda işler kötü mü derseniz; çok kötü değil ama çok da süper değil" dedi ve ekledi:

"Beklentilerimizin bir kaç puan altında yılımızı tamamlayacak gözüküyoruz. Bu konjonktüre rağmen fena değil diyebiliriz. 2015 yılı için ümitlerimiz koruyoruz. Her ne kadar orta vadeli programda yüzde 3.0 gibi bir büyüme konmuş olsa da biz Boydak Grubu olarak Türkiye'nin büyüme hızının genelde 2.5 katı gibi büyümeleri realize ediyoruz yıllardır. Önümüzde ki yıl çift haneli bir büyüme rakamı koyacağız ve büyük bir sıkıntı olmazsa bu şekilde devam edeceğiz diye umut ediyoruz."

HÜKÜMETLE GERGİNLİK

Memduh Boydak, hükümetle aralarında gerginlik olduğu iddialarıyla ilgili olarak, "İş dünyasıyla hükümet arasında bir çatışma olmaz. İş dünyası hükümet için, hükümette iş dünyası için çalışıyor. Hep beraber ülkemizin kalkınması için çalışıyoruz. Sürtüşme söz konusu olmaz. Yeni programlarla beraber varsa bir gerginlik geçer gider. Zaman zaman olur, zaman zaman dip yapar, bazen tavan yapar. Bunlar evde yaşanan ufak huzursuzluklar gibi" dedi.

ÇÖZÜM SÜRECİ

Boydak, esas olarak bölge coğrafyasının ve çözüm sürecinin doğru yönetilmesine bakılması gerektiğini bildirerek, "Ufak tefek sorunlar var gibi gözüküyor ama bunları da çözecek iradenin olduğuna inanıyoruz" diye konuştu.

 

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gerçek Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.