• BIST 108.434
  • Altın 151,492
  • Dolar 3,6547
  • Euro 4,3288
  • İstanbul 19 °C
  • Ankara 17 °C

Üç Nokta'dan arşivlik bir sayı

Üç Nokta'dan arşivlik bir sayı
Editörlüğünü Cenk Gündoğdu'nun yaptığı Edebiyatta Üç Nokta kalıcı bir sayı ile okurunu selamladı.

Dergi bu sayısında sinema ve edebiyat başlığını kapağına taşıyarak şairlere hangi filmin şiirini yazmak istediklerini sinemacılara da hangi şiirin filmini çekmek istediklerini soruyor.

Sinema ve edebiyatı bir araya getiren ve beyazperdede gördüğümüz dünya sanatından çeşitli çalışmalar üzerine derinlikli metinlere yer veren dergide 'Şiir ve Kısmet' başlıklı yazısında Gündoğdu, “Şiir sırlı bir aynadır, hemen her şeyi gösterir. Sadece kendini gören için değildir şiir. Bizim baktığımız aynada başkaları da olsun dedik ve farklı bir disiplinle yakınlaşarak kuşağımızın pek alışık olmadığı bir şeyi yaptık. Bizi uzmanlaştırırken uzaklaştı- ran birbirimizi anlamaz hale getiren verili ortama karşı disiplinlerarasının yaratıcılığa etkisine dikkat çekecek bir dosya hazırlamak istedik. Sinemayla şiirin ilgisinin olduğu kadar, bugün diji-görsel çağda şiirin sinemadaki yaratıcı etkisi bizde ne durumda; buradan nasıl bir şiire varabiliriz” diyerek disiplinlerarası mesafeyi azaltma gayretini dile getiriyor.

Dem köşesinde Mustafa Irgat'ın “adalet yerini bulur” şiiriyle açılan dergi, Eagleton'ın İmge başlıklı zor metni ile ilerliyor. Nehir söyleşiyi bu sayı Cihan Oğuz'a ayıran Üç Nokta'da; Necmiye Alpay, Hayati Baki, Hayri K. Yetik, Ramazan Parladar, C. Hakkı Zariç, Asuman Susam, Altay Ömer Erdoğan, Osman Çutsay, Şakir Özüdoğru, Gizil Oğuz, Cenk Gündoğdu farklı cephelerden sorular yöneltmiş. Şair Cihan Oğuz'un şiir dünyasını tanımamıza, kaynaklarını ve gizli yerlerini açmamıza yol açacak derinlikli bir anahtar söyleşi olmuş. Sunulan, görünen isimler yerine şiirimizde geride duran, ayrı dönem ve şiir evlerinden gelen isimleri tanımamıza olanak sağlayan Edebiyatta Üç Nokta'da Cihan Oğuz'un şiirini Ahmet Telli, Gülce Başer, Sabahattin Umutlu, Şerif Mehmet Uğurlu, Duygu Kankaytsın, Didem Gülçin Erdem ve Meryem Coşkunca'nın kalıcılık taşıyan yazıları farklı yerlerden irdeliyor.

Türk şiirinin usta şairlerinden Tuğrul Tanyol'un, crescendo adlı dikkat çekici şiiriyle ilerleyen ve genç şairlerin ürünleriyle ağırlığını koyduğu dergide Zeynep Köylü, Gökçenur Ç, Selahattin Yolgiden, Mustafa Atapay, İsahag Uygar Eskiciyan, C. Hakkı Zariç, Hilal Karahan, Efe Duyan, Şakir Özüdoğru, A. Galip, Oya Uysal, Tuğrul Keskin yer alıyor.

Sinema ve edebiyat dosyasını Gökhan Arslan'ın hazırladığı ve Parajanov’un şiirsel dünyası üzerine oylumlu bir yazı kaleme aldığı Üç Nokta'da, Hiroşima Sevgilim ile Asuman Susam, modern İngiliz romanının kurucusu Wollf'un hayatından ve romanlarından izler taşıyan Saatler ile Başak Deniz Özdoğan, Tarkovski ve Angelopulos'u karşılaştıran yazısı ile Berker Döner, şiirsel sinemaya katkısını bir kitapla taçlandıran ve şirisel sinemayı irdeleyen kavramsal incelemesiyle Cengis Asiltürk, Şiir adlı filme şiirsel yaklaşımıyla Halil İbrahim Özbay, Küller ve Kar'a içerden bakışıyla Melek Özlem Sezer, Murathan Mungan'ın sinemaya bakışının toplamını irdelemesiyle Ramazan Parladar, dengbejlikten sinemaya anlatı sanatıyla Rodi Yüzbaşı, Mohsen Makhmalbaf sinemasına gerçekçilik ve şiirsellikle yaklaşmasıyla Semih Erenvanlı yer alıyor.

Ayrıca sinemacıların şiire ve edebiyata, şair ve yazarların ise sinemaya bakışını anlamamızı kolaylaştıracak soruşturma bölümünde keyifle okunacak yanıtlarıyla: Ahmet Büke, Ayşe Polat, Baki Ayhan T., Ercan Y. Yılmaz, Fatih Özgüven, Haydar Ergülen, Fırat Yücel, İlksen Başarır, Murat Erşahin, Mert Fırat, Şenay Aydemir, Senem Aytaç, Sevin Okyay, Ümit Ünal, Veysi Erdoğan yer alıyor. Eleştirmen Mehmet Yalçın, Apolliner'i irdelerken Mehmet Akif Ertaş ise Peymi Sefa'nın eserlerine eleştirel yaklaşıyor oylumlu yazısı ile. Genç yazar Yağmur Ali Coşkun, Borges'i, Gül Yıldız ise Nabokov'un gerçek dışı yaşamını inceliyor.

Önümüzdeki sayı Darülbedayi'nin 100. yaşını 100 isimle yapacağı özel bir çalışma ile kutlayacağını duyuran Edebiyatta Üç Nokta'da ayrıca çağdaşlarımız Yunan şair Yiorgos Chouliaras, bulgar şair Liudmila Mindova ve Bojidar Pangelov şiirleriyle yer alıyor.

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gerçek Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.