• BIST 109.330
  • Altın 155,894
  • Dolar 3,8638
  • Euro 4,5501
  • İstanbul 15 °C
  • Ankara 3 °C

Türkiye’nin geleceği burada

Türkiye’nin geleceği burada
YTÜ, ilk “Endüstriyel Ar&Ge ve Teknoloji Yönetimi Sertifika Programı” öğrencilerini aldı…

Türkiye'nin geleceği olan teknolojik bağımsızlık ve AR-GE konusunda Warwick Üniversitesi ile işbirliği yapan YTÜ, ilk "Endüstriyel Ar&Ge ve Teknoloji Yönetimi Sertifika Programı" öğrencilerini aldı...

Türkiye'nin en önemli ihtiyaçlarından olan üniversite-sanayi işbirliği konusunda örnek çalışmalarıyla gündemde olan Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ), Türkiye'nin sanayi ve ekonomi alanındaki gelişiminin temel kaynağı gözüyle bakılan teknolojik bağımsızlık ve gelişim konusunda dev bir adım attı.
YTÜ'nün, dünyanın Üniversite-Sanayi işbirliği konusundaki lider üniversitesi Warwick Üniversitesi ile yaptığı işbirliği dahilindeki "Endüstriyel Ar&Ge ve Teknoloji Yönetimi Sertifika Programı" Rektör İsmail Yüksek'in de katıldığı açılış töreninin ardından start aldı.

Yıldız Teknik Üniversitesi, Warwick Üniversitesi, Bilim ve Teknoloji Bakanlığı ve Yıldız Teknoparkı arasında yapılan dörtlü protokolle hayata geçen programın açılış töreninde konuşan YTÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek, Türkiye'nin geleceğinin yerli teknoloji üretmekte olduğunu, bunun da Ar-Ge ve İnovasyon çalışmaları ile mümkün olduğunu belirtti. Rektör Yüksek sözlerini şu şekilde sürdürdü:

"Piyasalardaki özel firmaların artması nedeniyle oluşan rekabet özellikle son 10 yılda, Türkiye'nin Ar-Ge çalışmaları ile buluşmasını tetikledi. AR-Ge Çalışmaları ise yetişmiş, Bilimin esasları ve piyasayı bilen yetişmiş elemanla mümkün. 2013 Türkiye'sinde gelişmiş bir Türkiye için iki temel unsur; Sanayi kuruluşlarının Ar-Ge'ye verdiği önem ve Ar-Ge departmanlarında çalışacak nitelikli eleman sayısıdır".
"Endüstriyel Ar&Ge ve Teknoloji Yönetimi Sertifika Programı"nın ilk öğrencilerinin, önemli bir sorumluluk üstlendiğini ifade eden Rektör Yüksek, "Türkiye'nin geleceği olacak bu projede uluslararası arenada başarılı olabilmemiz için, size önemli sorumluluk düşüyor. Türkiye'nin bu konudaki başarısı üniversitemize, üniversitemizin başarılı olması da sizin başarınıza bağlı" dedi.

(DEĞELENDİRMENİZE BAĞLI OLARAK DÜZENLENEN BİLGİ NOTU)

Sertifika programının içeriği

Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ), University of Warwick ve Warwick Manufacturing Group (WMG) işbirliği ile TC Bilim ve Teknoloji Bakanlığı destekleriyle öncelikli olarak Ar-Ge merkezleri, Teknoloji Bölgeleri, teknoloji şirketleri, çalışanları ve bu gibi şirketlerde çalışmayı planlayan yeni mezunlar için lisansüstü eğitim programı düzenlendi.

Daha önce Türkiye'nin birçok önemli üniversitesinin hayata geçirmeye çalıştığı, Warwick Universitesi tarafından İngiltere'de uygulanmakta olan proje, Warwick Universitesi öğretim görevlileri tarafından Beşiktaş-Yıldız YTÜ kampüsünde verilecek. Warwick Üniversitesi (WMG), üniversite-sanayi işbirliği konusunda geliştirdiği çok başarılı modelle, kraliçenin eğitimde başarı ödülünü (The Queen's anniversary prices for Higher and Fürther Education) kazanmış ve İngiltere hükümetinin yabancı devlet büyüklerine gezdirdiği önemli bir başarı merkezi olmuştur.
Günümüzde Ar-Ge merkezlerinin ve Ar-Ge yapan şirketlerin en önemli ihtiyacı, nitelikli Ar-Ge elemanı ve yöneticileridir. Endüstriyel Ar-Ge ve Teknoloji Yönetimi Sertifika Programı, Ar-Ge merkezi elemanlarının, çalışırken Ar-Ge eğitimi almalarını ve bu eğitimin, kendi dallarında proje yapmalarına ve başarı ile tamamlayacakları bölümlerden toplayacakları kredileri, master ve doktora programlarına taşıyabilecekleri bir eğitim programıdır.

University of Warwick endüstriye hizmet eden bir birim olarak kurduğu Warwick Manufacturing Group (WMG) ile Üniversite-Sanayi işbirliğinde dünyaca bilinen çok başarılı bir model geliştirmiştir. Sanayi için başarılı mühendis yetiştirmede öncü olan YTÜ, Bakanlığımızın desteklediği bu eğitim programıyla devletimizin verdiği Ar-Ge teşviklerinin hedefe ulaşmasında ve sanayimizin gelişmesinde yardımcı olacağına inanmaktadır.

Programın teknik detayları:

Endüstriyel Ar&Ge ve Teknoloji Yönetimi Sertifika Programı, Ar-Ge yöneticilerinin önerisiyle, Çarşamba günü başlayıp Pazar günü bitecek şekilde tasarlanmıştır. Programda modüler sistem uygulanmaktadır ve her bir modülü başarıyla tamamlayabilmek için 5'er gün 40'ar saatlik derslere katılım ve sonrasında alınan modül ve çalışılan işyeriyle ilgili 4.000 – 5.000 kelimelik bir proje çalışması yapılacaktır. Sertifikaya hak kazanabilmek için 4 zorunlu 2 seçmeli modülü başarıyla tamamlamak gerekmektedir. Her modül yaklaşık 8 hafta sürecek ve sertifika programı 12 ayda tamamlanacaktır. Modüller aşağıdaki gibidir.

Zorunlu Modüller:

Teknoloji Yönetimi (Technology Management)
Proje Planlama, Yönetim ve Kontrol (Project Planning and Management)
Mali Analiz ve Kontrol Sistemleri (Financial Analysis & Control Systems)
Yenilik (Innovation)

Seçmeli Modüller:

Ürün Tasarımı ve Geliştirme Yönetimi (Project Design & Development Management)
Değişimin Yönetimi (Management of Change)
Şifre sistemi ve Veri Koruma (Cryptosystems and data protection)
Sanayi için operasyon stratejileri (Operation Strategy for Industry)
Tedarik zinciri yönetimi ( Supply chain management)
Programlar İngilizce olarak, Warwick Üniversitesi öğretim görevlileri tarafından YTÜ Beşiktaş kampüsünde yapılacak ve ilk ders yılı 7 Kasım 2012 tarihinde başlayacaktır.

6 modülü başarıyla tamamlayan katılımcılar, Warwick lisansüstü Endüstriyel Ar&Ge ve Teknoloji Yönetimi sertifikasına hak kazanacaktır. Warwick Üniversitesi tarafından düzenlenecek bu sertifika uluslararası geçerliliğe sahip olacaktır.

Sertifikaya hak kazananlar, ayrıca 3 seçimlik modül ve tez yazarak University of Warwick master diplomasını alabileceklerdir. Sertifika programlarında kazanılan krediler istenirse University of Warwick, İngiltere'deki uygun master ve doktora programlarına transfer edilebilecektir.
Programla ilgili detaylı bilgi warwick.yildiz.edu.tr sitesinden elde edilebilir.

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gerçek Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.