• BIST 103.912
  • Altın 161,198
  • Dolar 3,9233
  • Euro 4,6062
  • İstanbul 6 °C
  • Ankara 4 °C

Toprak: Türk futbolunu bitirdiler

Toprak: Türk futbolunu bitirdiler
Kılıçdaroğlu'nun Baş Danışmanı ve Eski Gençlik ve Spor Bakanı Erdoğan Toprak, Passolig uygulaması ile yandaş bankaya kazanç sağlandığını belirtti.

Seda Bugari / Yurt - CHP Lideri Kılıçdaroğlu;’nun Baş Danışmanı ve Eski Gençlik ve Spor Bakanı Erdoğan Toprak, Passolig Kart uygulaması ile Türk Sporunun katledildiğini söyledi. Toprak, Passolig ile yandaş bankaya kazanç sağlandığını belirterek, “Seyirci ile sporcu arasına giriyorlar. Passolig ile tribün terörü önlenmez sadece tribünler boş kalır” diye konuştu. Konuya ilişkin Yurt’a konuşan Toprak, “Hükümet’in spor politikası yok” dedi.

‘Hükümetin spor politikası yok’

Maçlarda Passolig kart şartı getirdiler. Bu bağlamda AKP İktidarının spor politikalarını nasıl buluyorsunuz?

Temel bir tespit olarak şunu söyleyebiliriz; bu hükümetin bir spor politikası yok. Daha doğrusu sporu, kurumları, yöneticilerini, oyuncularını, taraftarını yandaş yapmaktan başka bir çalışması ve çabası yok. Böyle bir yaklaşımda sporun her alanında başarısız sonuçlar almamıza ve sporumuzun çökmesine neden olmaktadır.

Türk sporu şuanda açıkçası zor günler geçiriyor. Bakın uluslararası alanda birçok organizasyonda başarısızlık var. Ve doping olayı var. Türkiye dopingli ülkeler sıralamasında en üst sıralarda yerini alan bir ülke. En son Akdeniz oyunlarında 600 numune alınmış, 100 tanesi dopingli çıkmış. Bu korkunç bir rakam. Sportif başarısızlıkları dopingle kapatmaya çalışıyor algısı ortaya çıkıyor. Bunun sebebi nedir diye baktığınızda; bunun sebebi Türk sporunun kötü yönetilmesi, gençliğimize ve geleceğimize önem verilmemesidir.

Yetenekle başarının harmanlandığı iki tane alan var, bir tanesi spor diğeri de sanat. Bu iki alanda da torpilin olmaması lazım. Siyasetin bulaşmaması lazım... Siyaseti bu iki alana bulaştırırsanız Türkiye’nin geldiği noktayı kaçınılmaz kılarsınız. Ne yazık ki tüm federasyon seçimlerinde hükümetin müthiş bir müdahalesi var. Liyakat aranmıyor, bu kişi federasyonu yönetebilir mi diye sorulmuyor. Sadece bizden taraf mı değil mi, ben buna istediğimi yaptırır mıyım yaptıramaz mıyım diye bakılıyor. Gelen federasyon başkanı da hükümetin istekleri doğrultusunda bir tavır alıyor ve bu durumda ortaya çıkan başarısızlıklar sporculara yansıyor. Oysa sahalarda, yarışlarda, yarışmalarda torpil olmaz. İşte alınan sonuçlara baktığında Türkiye’nin niçin ve ne denli başarısız olduğunu bütün uluslararası yarışmalarda görüyoruz.

‘Pasolig için Türk sporunu kobay olarak kullandılar’

Passolig uygulamasının amacı nedir?

Passolig sporumuz, seyircilerimiz için değil hükümetin kendi çıkarlarını gözeterek yürürlüğe koyduğu bir uygulamadır. Passolig için Türk Sporu kobay olarak kullandılar. Bakın milli takımın başarısızlığı da ortada futboldaki düşüş ortada. Passolig öyle bir noktaya getirdi ki sporcuyla seyircinin arasını açtı. Passolig sonrasında seyirci ile sporcu arasında bağlar koptu. Seyirci şu anda statlara gitmiyor, heyecan yok. Heyecan olmayınca da gelirler de düşüyor. Gelirler düştüğü zaman da kulüplere bu moralsizlik olarak yansıyor. Ondan sonra kaliteli sporcu alamıyorsunuz takımlara. Passolig sporumuzu öyle bir sarmala soktu ki bütün başarısızlıklar birbirini izledi.

‘Taraftarın tüm bilgileri satıldı’

Passolig için nasıl bir ihale yaptılar?

Orası çok karanlık… Kaç banka girdi? Şartnameler kimlere dağıtıldı? Belli değil. Şimdi Passolig’i ne yapıyorsunuz, bir bankaya el altından bir yarışta avantaj sağlıyorsunuz. İnsanların kişisel bilgilerinin tamamını o bankaya teslim ediyorsunuz. Niye adam bir maç seyretmek için tüm kişisel bilgilerini getirip de bilmediği bir kuruma teslim etsin? Ya o kurumda çalışanlar o bilgileri alıp onların adına kredi kartları düzenleseler, sahte satış yapsalar! Çünkü en mahrem bilgileri alıyorsunuz. Passolig dünyanın kaç ülkesinde var ve başarı oranı nedir? Bunların hepsini masaya yatırmak lazım… Türk sporunda öyle bir noktaya geldik ki başbakanların denetimleri olmadan federasyonlara başkanlık yapamıyorsunuz. Federasyon seçimlerine katılamıyorsunuz. Ondan sonra biz federasyonları özerk yaptık deyip kendi ayakları üzerinde duruyor diye reklam yapıyorlar, bu doğru değil. Geliri olmayan kendi ayakları üzerinde durmayan bir federasyon özerk olabilir mi? Özerkliği masaya yatırmak lazım. Yani özerklik masaya yatırılmalı ve federasyonlar kendi ayakları üzerinde duruyor mu durmuyor mu ona bakmalı ondan sonra özerk yapmalı. Şu anda gelir yaratmayan federasyonlar üzerinden spor bakanlığı kendi kişisel çıkarları için kullanıldığını biliyoruz. Bu hükümet sadece diyor ki biz tesis yaptık. Tesis yapmakla sporcudan başarı bekleyemezsin, bu tek başına yeterli değildir. Önemli olan o tesiste yarıştıracak sporcuyu da yaratmaktır. Onun için bunların hepsinin bir spor politikası içerisinde olması lazım. Bunun tamamı AKP’nin bir spor politikası oluşturamamasından kaynaklanıyor. Yine AKP döneminde Türkiye uluslararası alanda doping yapanların yer aldığı kara listede olan bir ülke konumuna geldi. Ondan sonra diyoruz ki olimpiyatları alalım organizasyon yapalım. Bakın ciddi olimpiyat düzenlemek yetkisini vermiyorlar Türkiye’ye neden, bunlardan dolayı.

‘Bunun altında ticari bir peşkeş var'

Passolig Kart’ın yıllık 25 lira bir ücreti var aynı zamanda kredi kartı olarak kullanılabiliyor ya da belli başlı şehirlerde anlaşma yapılıp ulaşım kartı olarak da kullanılabiliyor. Burada bir ticari düşünce var mı?

Tabi ki bunun altında ticari bir peşkeş var. Yani kardeşim sen eğer o kart büyük bir hinterlandda ticari olarak işleyecekse onu başta getirip insanları spor zevklerine alet etmeyeceksin.

Sen maç gireceksen bu kartı alacaksın demeyeceksin. Böyle bir mecburiyet olabilir mi? Almazsan maça giremeyeceksin! İyi de sen o bankanın hamisi misin? Sana ne o bankadan. Yani bir bankayı korumak adına Türk sporunu katlediyorlar. Bu yanlış. Yani bundan vazgeçilmeli. Dünyada bu tip kartlar vardır. Özel avantajlar sağlar ama bu senin spor zevkine ambargo koymanı gerektirmez. Tercihler olur ve o kartların da belli bir üye sayısına ulaştığı zaman milyon dolarları da o kartların şirketlere satışları olur. Ama burada öyle bir şey yok.

Siz Spor bakanlığı da yaptınız. Bu Pasolig uygulaması ile tribün terörünü önlemek, kulüplerin sahalarını kapatmak yerine kişiye ceza verilmesini amaçlıyor deniliyordu. Bu uygulama tribün terörünü ne derece etkiler?

Tribün terörünü önlemez bu iş. Bu sadece tribünleri boş bırakır. Boş bıraktığı için de tribün terörünü önledik derlerse bu “tüm okulları kapatalım milli eğitim ne güzel idare edilir” önermesine benzityor. Tribün terörünü bu iktidar yarattı. Taraftarları bu iktidar birbirine düşürdü. Tribünde bir gruba karşı başka bir grup yarattılar. Ve bakın Beşiktaş kulübünün Çarşı taraftar grubuna alternatif olarak 1453 grubunu yarattılar. Sen tribünde birbirlerine vursunlar kırsınlar diye böyle bir yapı kurdurursan her türlü olay çıkar. AKP her yerde olduğu gibi karşıtlık ve çatışma yaratarak yönetmeye çalışılıyor. Bundan vazgeçilmesi lazım.

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gerçek Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.