• BIST 107.303
  • Altın 152,979
  • Dolar 3,7134
  • Euro 4,3645
  • İstanbul 21 °C
  • Ankara 20 °C

TİB dinlemeleri Meclis gündeminde

TİB dinlemeleri Meclis gündeminde
300 trilyon belgeye sığacak kapasitede dinleme yapıldı mı?

ANKARA (ANKA) - CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, “17 Aralık Yolsuzluk ve Rüşvet Operasyonu sonrasında yasadışı dinlemelerin saptanması için Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nda başlatılan incelemelerde 300 trilyon belgeye sığacak kapasitede dinleme yapıldığı ancak bu dinleme dosyalarına ulaşılamadığı, TİB’deki kablo sisteminin dahi çözülemediği, hangi kablolama işleminin neden yapıldığının anlaşılamadığı iddiaları doğru mudur?” diye sordu.

CHP’li Tanrıkulu, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde, “17 Aralık Yolsuzluk ve Rüşvet Operasyonu sonrasında yasadışı dinlemelerin saptanması için Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nda başlatılan incelemelerde 300 trilyon belgeye sığacak kapasitede dinleme yapıldığı ancak bu dinleme dosyalarına ulaşılamadığı, TİB’deki kablo sisteminin dahi çözülemediği, hangi kablolama işleminin neden yapıldığının anlaşılamadığı iddiaları basına yansımıştır” dedi. Tanrıkulu şöyle devam etti:

“Bunun üzerine TİB’in Ankara-Gölbaşı’ndaki binasının kullanılmaması ve hatta ‘gömülmesi’ önerisinin gündeme geldiği iddia edilmektedir. TİB sisteminde güvenlik açığı olduğu ve mesai saatleri dışında gelen dinleme taleplerinin sisteme uzaktan erişimle gerçekleştirilebildiği, binadaki çanak antenler üzerinden de söz konusu verilerin farklı noktalara iletilebildiği de basına yansıyan bilgiler arasındadır. Ayrıca müfettişlerin TİB tarafından daha önce GSM firmalarına gönderilen özel bir yazıyla, teknik dinleme yapılan hedef kişilere ait hatlar ve numaralarla ilgili kurumca (TİB) kayıt tutulduğu, bu nedenle servis sağlayıcı firmaların kayıt tutmasına gerek olmadığı yönünde talimat verildiği ortaya çıkmıştır. Böylece kayıtların yalnızca TİB tarafından tutularak istenilen şekilde biçimlendirme yapılmasının sağlandığının belirlendiği de basına yansımıştır. Söz konusu olay, vahim bir skandaldır. Anılan olay, TİB’in kimin kontrolünde olduğunu, dinleme faaliyetinin nasıl bir boyuta vardığını, devlet ve yurttaşlarla ilgili kayıtların hangi maksatla ve kimler tarafından kullanıldığına dair telafisi imkansız bir şaibeyi ortaya koymuştur.”

Tanrıkulu açıklamalarının ardından Bakan Elvan’a şu soruları yöneltti:

“17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonu sonrasında yasadışı dinlemelerin saptanması için Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nda başlatılan incelemelerde 300 trilyon belgeye sığacak kapasitede dinleme yapıldığı ancak bu dinleme dosyalarına ulaşılamadığı, TİB’deki kablo sisteminin dahi çözülemediği, hangi kablolama işleminin neden yapıldığının anlaşılamadığı iddiaları doğru mudur?

TİB’in Ankara-Gölbaşı’ndaki binasının boşaltılacağı veya yıkılacağı iddiası doğru mudur? İddia doğru ise, gerekçeleri nelerdir?

TİB sisteminde güvenlik açığı olduğu ve mesai saatleri dışında gelen dinleme taleplerinin sisteme uzaktan erişimle gerçekleştirilebildiği iddiası doğru mudur?

Ayrıca ilgili binadaki çanak antenler üzerinden de söz konusu verilerin farklı noktalara iletilebildiği iddiası doğru mudur?

TİB’in yaptığı dinleme kayıtları dışarıya sızmış mıdır? Bu sızıntıyı gerçekleştirenler hakkında işlem yapılmış mıdır ya da yapılacak mıdır?

TİB tarafından tutulan kayıtların GSM şirketleri tarafından tutulmaması yönünde yazının veya talimatın GSM şirketlerine gönderildiği iddiası doğru mudur?

İddia doğru ise, TİB tarafından tutulan kayıtların GSM şirketleri tarafından tutulmaması yönündeki yazı veya talimat kimin emriyle, hangi maksatla GSM şirketlerine gönderilmiştir? Bu durumda, kayıtların yalnızca TİB tarafından tutularak istenilen şekilde biçimlendirme yapılmasının sağlandığının belirlendiği iddiası doğru mudur?

TİB binasına döşenen kabloların hangi maksatla döşendiğinin anlaşılamadığı iddiası doğru mudur?

TİB’de yaşanan güvenlik açığıyla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında ne tür bilgilere ulaşılmıştır?"

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gerçek Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.