• BIST 105.026
  • Altın 163,361
  • Dolar 3,9326
  • Euro 4,6599
  • İstanbul 11 °C
  • Ankara 4 °C

SPK’daki görevden almalar Meclis'te

SPK’daki görevden almalar Meclis'te
CHP Manisa Milletvekili Sakine Öz, Sermaye Piyasası Kurulu’nda yaşanan üst düzey görevden alma kararlarını skandal cadı avı olarak nitelendirdi.

Sakine Öz, üst kurulların ve özerk yapıların hükümetin doğrudan kontrolü altına alınmak istenmesinin piyasalara ve devlet ciddiyetine zarar verdiğini belirtti. Milletvekili Öz, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’a yönelttiği soru önergesiyle, görevden alma kararlarının ardından SPK’da yaşananları Meclis gündemine taşıdı.

Sakine Öz’ün soru önergesine konu olan açıklamaları şöyle:

30 Aralık 2012’de yürürlüğe giren Sermaye Piyasası Kurulu Kanunu, Kurul Başkan ve üyelerinin görevini sona erdirmişti. Değişen SPK Başkan ve üyeleri döneminde atanan Başkan Yardımcıları ve 11 daire başkanı, ne ilginçtir ki, aynı Başkan tarafından görevden alınmıştır.
Geçtiğimiz günlerde ise, Sermaye Piyasası Kurulunda, Kurul Başkan Yardımcıları ve Daire Başkanlarından oluşan 14 yönetici, herhangi bir hukuki gerekçe gösterilmeksizin görevlerinden alınmıştır.

25 Nisan’da SPK tarafından yapılan resmi açıklamada ise, yeni görevlendirmeler için son derece muğlak bir ifade kullanılmış, ‘Yönetimde görülen lüzum üzerine Kurul yönetim kadroları için yeni görevlendirmeler yapılmıştır’ ifadesi kullanılmış, görevden alma kararlarının hukuki gerekçesi belirtilmemiştir.

Özellikle 17 Aralık Yolsuzluk ve Rüşvet Operasyonu sürecinin yankıları sürerken; özerkliğine, görev ve yetkisinin kapsamına ya da tüzel kişiliğine bakılmaksızın farklı kurum ve kuruluşlardaki görevden alma, atama kararlarının hukukiliği tartışmaları devam ederken, SPK bünyesinde de yeni görevlendirmelere gidilmesi, kamuoyunda ‘manidar’ tepkilerle karşılanmıştır.

Yasası gereği, idari ve mali özerkliğe sahip kamu tüzel kişisi olan SPK’nın kendi bağımsız kararlarını kendisinin vermesi gerektiği gerçeği göz önünde bulundurulduğunda, Başkan Yardımcıları ve Daire Başkanlarının görevden alınma biçimleri, kurulun yetkileri, kurul içindeki ast-üst ilişkilerinin geleceği bağlamında konunun uzmanlar tarafından da endişeyle karşılanmakta, hatta ‘cadı avı piyasası’ benzetmesi yapılmaktadır.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın şu sorularıma yanıt vermesini bekliyorum:

Bahse konu SPK Başkan Yardımcıları ve Daire Başkanlarının görevlerinden alınma nedenleri nelerdir? Görevden alma kararlarının, her bir görevden alınan yönetici için ayrı ayrı hukuki gerekçesi nedir? Görevden alınan 14 yönetici, hangi SPK Başkanı döneminde göreve getirilmiştir? Görevden alınma kararında, 17 Aralık Yolsuzluk ve Rüşvet Operasyonu sonrasında yaşanan gelişmelerin etkisi var mıdır? Görevinden alınan yöneticiler hakkında, görevleri sırasında taşıdıkları siyasi görüşleri, imza attıkları kararlar ve özel yaşamları konusunda düzenlenmiş bir evrak var mıdır?

Bahse konu yöneticiler, “haklarında herhangi bir idari ya da adli suçlama ya da soruşturma olmadığı” bilgisi kendilerine ayrı ayrı aktarılarak mı görevlerinden alınmıştır; kendilerine neden böyle bir açıklama yapma gereği duyulmuştur? Görevden alınan yöneticiler hakkında suçlama ya da soruşturma olmadığına dair açıklama, yazılı ya da sözlü yoldan mı yapılmıştır? SPK içindeki bu toplu görevden alma kararı öncesinde, kurul içindeki ast-üst ilişkilerinin bundan sonraki sağlıklı yönetimi konusunda Kurul üyeleri arasında bir strateji oluşturulmuş mudur?

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gerçek Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.