• BIST 103.912
  • Altın 161,198
  • Dolar 3,9233
  • Euro 4,6062
  • İstanbul 6 °C
  • Ankara 5 °C

Sosyal yardımdan payı zenginler alıyor

Sosyal yardımdan payı zenginler alıyor
'Sosyal devlet' sözünün en çok edildiği Türkiye sosyal yardım dağılımında sondan ikinci!

ANKARA (ANKA) – Türkiye GSYH’sında sosyal harcamalara ayırdığı yüzde 12.2 pay ile 34 Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) ülkesi arasında sondan dördüncü oldu. OECD, alt gelir grubunda bulunanların toplam sosyal harcamalardan aldığı payın Akdeniz ülkelerinde yüzde 10, Türkiye’de ise yüzde 5 olduğunu belirterek, “Bu son ülkelerde sosyal transferler, genellikle zengin hanelere gidiyor, çünkü bu yardım ödemeleri genellikle kayıtlı sektörde bir iş özgeçmişiyle ve genellikle emekli işçilere yapılan emeklilik ödemeleri ilgili değerlendirmesinde bulundu.

OECD Sosyal Harcamalar veritabanı güncellendi. Konuyla ilgili açıklamada teşkilata üye bazı ülkelerde sosyal harcamaların düştüğü, fakat birçok üye ülkede harcama toplamının tarihi yüksek düzeyini koruduğu belirtildi.

-EMEKLİ MAAŞLARI VE SAĞLIĞA AYRILAN PAY EN ÖNEMLİ SOSYAL HARCAMALAR-

Yeni OECD verilerine göre son yıllarda Kanada, Estonya, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İrlanda ve İngiltere sosyal harcamaların GSYH’ya oranında önemli azalış deneyimi yaşadı. Ancak birçok ülkede sosyal harcamalar tarihi yüksek düzeyinde kaldı. Bazı yükselen ekonomilerde kamu harcamaları yüzde 22 olan OECD ortalamasının altında bulunuyor. En düşük sosyal harcama Hindistan ve Endonezya’da en yükseği ise Brezilya’da görüldü. Emekli maaşları ve sağlık harcamaları, en önemli sosyal harcama alanları olarak tanımlanıyor.

Kamu sosyal harcamalarının GSYH’ya oranı yüzde 30’un üzerindeki rakamlarla en yükseğe çıktığı ülkeler Danimarka, Belçika, Finlandiya ve Fransa oldu. Bu ülkelerde en yüksek oran yüzde 32’ye çıktı.

-TÜRKİYE SOSYAL YARDIM/GSYH ORANINDA SONDAN DÖRDÜNCÜ

İtalya, Avusturya, İsveç, İspanya ve Almanya da GSYH’larının yüzde 25’inden fazlasını kamu sosyal harcamalarına ayırdı. Spektrumun diğer ucunda ise Türkiye, Kore, Şili ve Meksika gibi, GSYH’larının yüzde 15’ten azını sosyal desteğe ayıran Avrupa dışındaki ülkeler bulunuyor. Kore, Şili ve Meksika’da harcama seviyeleri Avrupa’nın 1960’lı yıllarda yaptığı sosyal harcama seviyesinde seyrediyor. Raporda, “Birçok Avrupa ülkesi, Japonya ve ABD’de sosyal himaye sistemleri, şimdiki kapsamlı konumlarına 50 boyunca sağladıkları gelişmeyle geldi” denildi. 34 ülkeden oluşan OECD’in sosyal yardım sıralamasında Türkiye; Kore, Şili ve Meksika’yı geçip sondan dördüncü (31.) oldu. Türkiye’de 2007’den bu yana GSYH’dan sosyal yardımlara ayrılan payda yaklaşık GSYH’nın yüzde 5’i artış görüldü.

-EN ZENGİN VE EN FAKİR YÜZDE 20’LİK DİLİMLERDE SOSYAL HARCAMALAR-

OECD ülkeleri arasında düşük ve yüksek gelirli hane halklarına yapılan sosyal transferlerin ölçüsü konusunda önemli farklılıklar bulunuyor. İngiltere, Kanada ve Hollanda’da en alttaki gelir dilimindeki hane halklarına ödenen nakit yardımların payı tüm yardımların yüzde 25’ini geçiyor. En alt gelir düzeyindekilere ödenen sosyal yardımların, tüm yardımların yüzde 40’ını aştığı ülkeler ise Norveç ve Avustralya. Bu rakamlar kıyaslandığında en alttakilerin toplam sosyal yardımlardan aldığı payın Akdeniz ülkelerinde yüzde 10, Türkiye’de ise yüzde 5 olduğu belirtildi. Raporda, “Aksine bu son ülkelerde sosyal transferler genellikle zengin hanelere gidiyor, çünkü bu yardım ödemeleri genellikle formel sektörde bir iş özgeçmişiyle ve genellikle emekli işçilere yapılan emeklilik ödemeleri ilgilidir. Sosyal sigorta ödemeleriyle ilgili kazançlar aynı zamanda Avusturya, Fransa ve Lüksemburg’da en üstteki beşte bir gelir kademesine önemli nakit transferlerinin temelini oluşturuyor” denildi.

Sosyal yardımlar “nakit” ve “hizmet”ten oluşuyor. Türkiye’de GSYH’nın yüzde 12.2’si olarak yapılan sosyal yardımın “nakit” tarafında yüzde 7.5’luk bölümü emekli maaşları oluşturuyor. Binde 4 ise çalışma çağındaki nüfusa gelir desteği kaleminden veriliyor. “Hizmet” tarafında GSYH içindeki sosyal yardımların yüzde 4.2’si sağlık yardımı, binde 1’i ise sağlık dışı sosyal yardım hizmeti olarak tahsis ediliyor.

-NET TOPLAM SOSYAL HARCAMADA OECD SONDAN İKİNCİSİYİZ-

2011’de piyasa fiyatlarıyla sosyal harcamaların GSYH’ya oranları itibarıyla yapılan sıralamada ise Türkiye 34 ülkede Meksika’dan sonra sondan ikinci geldi.

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gerçek Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.