• BIST 106.991
  • Altın 151,868
  • Dolar 3,6762
  • Euro 4,3196
  • İstanbul 19 °C
  • Ankara 14 °C

'Siyasette hedefler bitmez'

'Siyasette hedefler bitmez'
Selami Öztürk: Belediye başkanlığı yereldir, insanlara dokunacaksınız.

ÇAĞDAŞ SES -  Kadıköy’ün CHP’li eski başkanı Öztürk, belediyede onu başarılı kılan etmenlerden, 2015 genel seçimlerinde adaylık beklentisi olup olmadığına kadar bütün sorularımıza içtenlikle yanıt verdi.

İşte Öztürk'ün 2015 Genel Seçimlerine ilişkin açıklamaları:

AB VE ÜLKELERİ ERDOĞAN’I KAHRAMAN CHP’Yİ DE FAŞİST OLARAK LANSE ETTİ

25 yıl boyunca Kadıköylülerin sizi seçmesinin sebebi neydi sizce?

Önemli olan demokrasinin bütün kurum ve kurallarını işletmek, 2 yıl da kalırsınız 20 yıl da kalırsınız eğer demokratik yollarla geliyorsanız, iyi hizmet veriyorsanız bu mümkün. Ama tabi her zaman sandık ve demokrasi tek çözüm değil, çünkü demokrasi ile gelenlerinde çoğu kez diktatörleştiği en yakın zamanda Hitler örneği var, işte ülkemize gelecek olursak Tayyip Erdoğan örneği var.

Ama bunların iyi örnekleri de var mesela AB ülkelerinde de aslında bakarsanız halk bilinçli değiştiriyor, mesela Almanya’da Merkel üç dönemdir Başbakan. Demek ki istediği zaman olabiliyor o biraz da hem ülke içinde hem de dış ilişkilerdeki çalışmalarına bağlı. Eğer iyi götürebiliyorsa bu ilişkileri üç dönem de olabiliyor.

Şimdi ülkemize gelecek olursak, Recep Tayyip Erdoğan’ın bu kadar süre iktidarda kalmasının aslında bakarsanız temel güvencelerinden biri AB ülkeleri oldu. Uzun süre AB ülkeleri Tayyip Erdoğan’ı demokrasi kahramanı olarak kabul ettiler. CHP’yi de faşist bir parti olarak lanse ettiler, hem AB ülkeleri hem de ABD ülkeleri 2010 Referandumunda bize resmen “Siz 12 Eylül’ü destekliyorsunuz, bunlarsa yeni Anayasa yapıyorlar” diyorlardı.

Halbuki alt detayında kimse farkında değildi tüm bunların arkasında yargıyı tamamen siyasi kontrolleri altına almak amacıyla adım atıldığının. Biz bunun böyle olduğunu hep söylüyorduk ama AB bunu hiçbir zaman kabul etmedi. Bugün yaşanan bütün haksızlıkların, uzun tutukluluk sürelerinin, hapishanelerdeki ölümlerin nedeni aslında 2010 Referandumudur ama AB ülkeleri çok rahatlıkla Tayyip’i destekleyerek Türkiye’de yandaş yarattı, bu yüzden AB ülkeleri her zaman doğru yaptıklarını söylemek pek mümkün değil ama bütün bunlara rağmen bizim AB normlarını almamız hayatımıza geçirmemiz, demokrasi onların seviyesine getirmemiz gerekiyor.

Bu bakımdan uzun süre görevde kalma uzun süre görevde kalma değil, başarılı olmaktır mesele. Eğer başarılı değilseniz bırakmanız gerekir, AB ülkelerinde iki dönem üst üste başarısız olan insanları halk da başta tutmaz, kendileri de kalmazlar, bizim belki siyasi ahlakı biraz geliştirmemiz gerekir. O yönde bir eksikliğimiz var.

Türkiye’de paralar çıktı, ayakkabı kutuları çıktı, yolsuzluklar, tapeler çıktı ama bir tek istifa yok, bakın mesela İspanya’da bir Bakan boşanmış olduğu eşinin karıştığı yolsuzluk olayından ötürü istifa etti. Bu bir siyasi ahlaktır, bizim bunu oturtmamız gerekir.

CHP’DE SEVGİ EKSİKLİĞİ VAR

Peki, bu 25 yıllık süreçte oylarınızı sürekli artırdınız, neydi sizin bu oy artışındaki tılsımınız?

Şimdi belediye başkanlığı yereldir, insanlara dokunacaksınız. Yani ben bütün hayatımı çalışarak geçirdiğim için, temizlik işçisinden tutun da Cumhurbaşkanı’na kadar herkesle diyalog kurabilen, dokunabilen bir insandım. İkincisi işimi çok seviyordum, Cumartesi Pazar, gece gündüz diye bir durum yoktu. Üçüncüsü de her dönem hem kendimi yeniliyordum hem de kadroları yeniliyordum. Başarılı olanlarla da uzun süre çalıştım.

Benim görev sürem bittikten sonra benimle uzun süre çalışan özel kalemim ve diğer uzun süre birlikte çalıştığım arkadaşlarım memurluktan istifa ettiler. Partide birbirine güvenen, inanan bir yapıya ihtiyaç var. Bu yapıda aşağıya yansıması lazım, şimdi partide ciddi bir sevgi eksikliği var.

Bakınız son günlerde birileri 17 Aralık’ı konuşurken biz kalkıyoruz bir ilçemizde olan olayları tartışıyoruz. Oysa bizim geleneğimizde, ağız yırtma, adam dövme, tehdit yok! Tam aksine sevgi var.

Belediye başkanlığını bıraktıktan sonra bunu daha iyi görebiliyorum, belediye başkanıyken bana bir ilgi varsa şimdi 3 misli daha fazla ilgi var bundan da inanılmaz derecede mutluluk duyuyorum. İyi ki 20- 25 yıl belediye başkanlığı yapmışım

Peki Belediye Başkanı Selamİ Öztürk mü daha mutlu yoksa vatandaş Selami mi?

Mutluluk bakımından şimdi çok mutluyum ama belediye başkanlığı çok onur verici bir görev, yani ailem de çocuklarım da ben de bundan çok büyük haz aldık ve hala o hazzı; yani o dönemde iletişim kurduğum dokunduğum insanların sevgisini yaşıyorum.

NUHOĞLU’NUN BİRAZ ZAMANA İHTİYACI VAR

Sizden sonra Kadıköy Belediye Başkanı olan Aykurt Nuhoğlu’nun performansından memnun musunuz?

Belediye başkanlarını değerlendirmem ben hiç bir zaman. Belediye başkanının performansını halk değerlendirir. Eğer Kadıköylüler memnunsa elbette ki bizde memnun oluruz. Yeni belediye başkanı biraz sürenin geçmesi lazım, bu yüzden biraz sabırlı olmak lazım.

BİZ İÇKİ SATIŞINI MECBURİYETTEN SINIRLADIK, HÜKÜMET KALKTI TÜM TÜRKİYE’YE UYGULADI

Türkiye’ye içki yasağı gelmeden önce de siz Kadıköy’de içki yasağı koymuştunuz akşam 22.00’dan sonra. Size bu kararı aldıran gerekçe ne olmuştu?

Şimdi bir kere herkesin özgürlük alanı bir başka kişinin alanında bitiyor, yani özgürlükler sınırsız değildir hiçbir zaman. Şimdi Moda’da dört - beş sokakta hiç bar olmamasına rağmen gece saat 2’de 3’te insanların kapılarının önü dolu.

Yani siz eşinizle çocuğunuzla geliyorsunuz apartmana giremiyorsunuz, apartmanlarınızın önüne çilingir sofrası kurulmuş merdivenlerde insanlar içki içiyorlar. Şimdi bunların size bir şey yapıp yapmadıkları çok mühim değil, sizin bundan tedirginlik duymamanız mümkün değil, sonuç itibari ile karşınızda içki içen insanlar var. Şimdi yurttaşı bu durumla karşı karşıya bırakmak yerel yöneticilikte oradaki işte devlet sorunlarında görevim dahilinde buna müdahale etmek ilk önce uzun süre görüşmeler yaptık o bölgedeki arkadaşla gittik, görüştük zabıta göndermedik.

Fakat baktık ki olmuyor şimdi polis yoluyla bu işi çok rahat hallederdik, polise şikayet etsek oraya çevik kuvvet gönderir, insanları dövdürür, üç gün içerisinde sorunu çözerdik ama biz bunu tercih etmedik. Baktık nasıl çözeriz bu olayı, gençlere gittik dedik bakın, içkinizi alın Moda sahiline inin orada için, şişeleri de kırın yere atın, denize atmayın ama biz temizleyelim çünkü bakın Caddebostan sahilinde şunu yaşıyoruz. Caddebostan sahiline çıkın sabah 5’te yerler çekirdek kabukları ve şişeden geçilmez ama sabah 6’da Kadık2öy Belediyesi’nin süpürgeleri temizler, çünkü Büyükşehir temizlemiyor bile bile, biz de dedik ki size yardımcı olalım buyurun Moda’da çok da yakın inin aşağıya içkinizi için.

Ama burada insanların camının önündesiniz, birçok apartman ikinci bir kapı yaptırmış insanlar girmesin diye. Fakat çözemedik olayı çözemeyince tek bir seçenek kaldı normalde bir sokakta bir tane tekel bayi olur, aynı yerde altı tane tekel bayi, bu ne yapıyor cazibeyi artırıyor bizde o cazibe düşürmeye çalıştık, biz sadece o bölgede akşam saat 10’dan sonra tekel bayilerine içki satma yasağı getirdik ve bu da olayların azalmasında müthiş etkili oldu, ama hükümet bunu kalktı bütün Türkiye’de uyguladı.

2015 GENEL SEÇİMLERİNDE ADAYLIĞIMI KOYMAYI İSTİYORUM

Başarılı bir siyasetçisiniz, önümüzde genel seçimler var genel seçimlere yönelik bir talebiniz var mı?

Siyasette hedefler talepler bitmez. Zaten siyaset yapıyorsanız bir talebiniz ve hedefiniz olmalı yani kimse ben siyaseti bedavaya yapıyorum dememeli bir hedefi olmalı muhakkak, bu hedef kendisi için olur ülkesi için olur çocukları için olur. Ben şimdi torunlarım ve çocuklarım için siyaset yapan birisiyim aslında. Onların da olacağı bir Türkiye neden olmasın? İstiyorum, milletvekilliği seçimlerinde aday olmayı düşünüyorum ama karar vermedim. Ama nasıl bir partinin milletvekili? İktidara yürüyen, halka umut veren bir partinin milletvekili olmak istiyorum yoksa sokakta hesap sorulan bir milletvekili olmak istemiyorum. İşin doğrusu çünkü şimdi konumum çok daha iyi çok daha rahat ama yarın bütün bunların olabileceği bir kadroyu eğer parti taşıyabilirse o kadronun içerisinde olmak bana mutluluk verir, o da önümüzdeki aylarda alacağımız kararlarla belli olacak..

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gerçek Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.