Ataşehir Belediyesi'ne operasyon: 'Gerçeği yansıtmamaktadır' açıklaması

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü iki farklı ihaleye fesat karıştırma soruşturması kapsamında Ataşehir Belediyesi’ne operasyon düzenlendi. Operasyon kapsamında, 28 kişi gözaltına alındı.

Ataşehir Belediyesi'ne operasyon: 'Gerçeği yansıtmamaktadır' açıklaması

Ataşehir Belediyesi'ne yönelik yürütülen iki farklı 'ihaleye fesat karıştırma iddiasına' ilişkin soruşturma kapsamında, aralarında üç belediye başkan yardımcısının da bulunduğu 28 kişi gözaltına alındı.

Soruşturma kapsamında Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi'nin de ifadesine başvurulacağı belirtildi.

BELEDİYEDEN AÇIKLAMA

Ataşehir Belediyesi, soruşturma üzerine basın açıklamasında bulundu. Açıklamada, “Dosyanın soruşturması halen devam etmektedir. Basında ‘Milyonlarca liralık ihale yolsuzluğu’ diye ifade edilen bu iddialar da gerçeği yansıtmamaktadır” denildi.

Açıklama şöyle:

Bugün basında yer alan haberlerde Ataşehir Belediyesi’nde “Milyonlarca liralık yolsuzluk iddiaları” gerçeği yansıtmamakta olup, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 10 yıl önce, 2013 yılında yapılan 2 farklı ihale dosyası ile ilgili soruşturma başlatılmıştır.

Bu soruşturma dosyalarından, mobilya ihaleleri konulu soruşturma dosyası, daha önce İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan inceleme ve soruşturmalar ile yargılamalar neticesinde Soruşturma İzni Verilmemesi ve Mahkemeler nezdinde Beraat kararlarıyla sonuçlanmıştır.

Soruşturma konusu olan diğer dosya ise, Billboard ihalesi hakkında olup, söz konusu ihale 2013 yılında yapılmış, Sayıştay denetiminden geçmiş, kamu zararına ilişkin eleştiri ya da mevzuata aykırı herhangi bir tespit de yapılmamıştır. Ayrıca, 2022 yılında yapılan şikâyet üzerine İçişleri Bakanlığı’nca ön inceleme konusu yapılmıştır. Dosyanın soruşturması halen devam etmektedir. Basında “Milyonlarca liralık ihale yolsuzluğu” diye ifade edilen bu iddialar da gerçeği yansıtmamaktadır.

Bazı basın kuruluşlarının maksatlı yapmaya çalıştığı algıya karşın belirtmek isteriz ki, milyonlarca liralık ihale değil, sadece 55 bin liralık Billboard ihalesi ile ilgili inceleme halen devam etmektedir.

Tüm kamuoyu bilmelidir ki; Belediyemizde yapılan bütün ihaleler başta Sayıştay olmak üzere ilgili merciler tarafından denetlenmiş, herhangi bir usulsüzlüğe rastlanmamıştır. Konu ile ilişkili Belediye görevlilerimizin ifadelerine başvurulmak üzere emniyetteki işlem süreçleri devam etmektedir.

Yakın bir zamanda tüm kamuoyunun gerçekleri göreceği gibi, söz konusu dosyalarda herhangi bir usulsüzlük olmadığı Yüce Türk Adaleti önünde ispatlanacaktır.

İKİ DOSYA 

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nca 2018 yılında yürütülen ihaleye fesat karıştırma soruşturmasında, 2013 yılında Ataşehir Belediyesi'ne büro malzemeleri alım ihalesinde usulsüzlük yapılarak 5 ihalede 2 milyon lira haksız kazanç elde edildiği ve 20 şüphelinin bu olaya karıştığı ileri sürülmüştü.

Ayrıca Ataşehir Belediyesi'nin açık hava reklam panolarının 3 yıl süreyle kiraya verilmesi işiyle ilgili ihalelerde usulsüzlük yapıldığı ve kamu zararına yol açıldığı iddiası üzerine soruşturma başlatılmıştı.