Hablemitoğlu dosyası ve SBK davası: AYM Üyesi İrfan Fidan’ın suçluları kurtaran kararları

Necip Hablemitoğlu zanlısı Nuri Gökhan Bozkır’ın itiraflarına rağmen, adli işlem başlatmayan İrfan Fidan’ın, kara para aklama suçundan ABD’de yargılanan SBK Holding’in sahibi Sezgin Baran Korkmaz’ın yurt dışına kaçışına sebep olan kararı akıllara geldi.

Hablemitoğlu dosyası ve SBK davası: AYM Üyesi İrfan Fidan’ın suçluları kurtaran kararları

Cumhuriyet tarihinin son 30 yılının en karanlık cinayetlerinden birine kurban giden Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu’nun öldürülmesiyle ilgili hazırlanan iddianame geçen günlerde kabul edildi.

Hablemitoğlu suikastı zanlılarından eski Yüzbaşı Nuri Gökhan Bozkır’ın Türkiye’ye getirilmesinin ardından tamamlanan soruşturma neticesinde hazırlanan iddianamede, yargının en önemli makamlarında görev alan şimdi Anayasa Mahkemesi (AYM) üyesi İrfan Fidan’la ilgili dikkat çeken satırlar yer aldı.

YURTDIŞINA KAÇMADAN ÖNCE EMNİYET MÜDÜRÜ VE BAŞSAVCI VEKİLİYLE GÖRÜŞTÜ

İddianamede, Nuri Gökhan Bozkır’ın, kaçak olduğu Ukrayna’dan Türkiye’ye getirildikten sonra verdiği savcılık ifadesi de yer aldı. Bozkır’ın, Türkiye’ye getirildikten sonra 8 Şubat 2022’de Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca alınan ifadesi, son yıllarda “yargıda çürüme” olduğuna yönelik eleştirileri güçlendirdi.

Yıllarca Ukrayna’da kaçak yaşayan Bozkır ifadesinde, Ukrayna’ya kaçmadan bir yıl önce yani 2014’te Hablemitoğlu cinayeti üzerine Berat Albayrak’a yakınlıklarıyla anılan dönemin İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili İrfan Fidan ve dönemin İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Mustafa Çalışkan ile görüştüğünü anlattı.

Bozkır ifadesinde, 2014 yılında Çalışma Bakanı Faruk Çelik’in yeğeni olarak bildiği Gültekin isimli kişinin aracılığıyla FETÖ kumpaslarından rol oynayan Zihni Çakır ile tanıştığını, kendisini İstanbul TEM Şube Müdürlüğü’ne yönlendirdiğini ifade etti. Bozkır, daha sonra Mustafa Çalışkan ve İrfan Fidan ile görüştüğünü, MİT TIR’ları ve Hablemitoğlu cinayetiyle ilgili önemli bilgiler verdiğini, fakat ifadelerinin resmiyete dökülmediğini belirtti.

Nitekim o dönem İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili olan İrfan Fidan’ın, adli bir olaya dair ifadeleri resmiyete dökmeme ve soruşturmaya dahil edilmemesinin ardından suikast zanlısı Bozkır yurt dışına kaçtı.

SEZGİN BARAN KORKMAZ NASIL KAÇTI?

Hablemitoğlu iddianamesinde yer alanlara göre suikast zanlısının itirafları karşısında herhangi bir adli işlem başlatmayan dönemin İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Fidan, Bozkır’ın kaçmasının önünü açtı.

“İrfan Fidan” ismi “Kara para aklama” suçlamasıyla Türkiye’de de soruşturulan ve Aralık 2020’de yurt dışına kaçan SBK Holding’in sahibi Sezgin Baran Korkmaz’ın yurt dışına kaçış serüvende de anılıyor. Bu serüvende, İrfan Fidan’ın başında olduğu İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın verdiği kararlar belirleyici olmuştu.

ABD hazinesini dolandırarak 500 milyon doları ülke dışına çıkardığı ve “Kingston Kardeşler”in 132 milyon dolarını akladığı belirlenen Sezgin Baran Korkmaz hakkında kara para aklama suçlamasıyla, bundan iki yıl önce soruşturma başlattı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, 30 Eylül 2020’de Korkmaz’ın da aralarında olduğu 14 kişi hakkında, malvarlıklarına el konulmasını talep etti ve 10. Sulh Ceza Hâkimliği kabul etti. Daha sonra Korkmaz hakkında yurt dışına çıkış yasağı çıkarıldı. Korkmaz'ın mal varlıklarına el konulmasına, yurt dışına çıkış yasağının devamına karar verildi.

OLMAYAN RAPOR GEREKÇE GÖSTERİLDİ YURTDIŞI YASAĞI KALDIRILDI

6 Kasım’da ise Korkmaz'ın malvarlıklarına el koyma kararı, şüphelilerin ve şirketlerinin banka hesapları üzerindeki tedbirlerin kaldırılması İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından talep edildi. Aynı gün ise İstanbul 3. Sulh Ceza Hâkimliği, SBK hakkındaki tedbir kararını kaldırdı. Kararın ise, Mali Suçlar Araştırma Kurulu’nun (MASAK) 5 Kasım’da hazırladığı “suç bulunamadı” raporu üzerine alındığı ifade edildi.

17 Kasım’da ise İstanbul 7. Sulh Ceza Hakimliği Korkmaz hakkındaki yurt dışı yasağını bitiren kararı verdi. Korkmaz da 5 Aralık’ta yurt dışına kaçtı. MASAK’ın, SBK Holding hakkındaki savcılığa gönderdiği raporda suç unsuruna rastlandığı belirtildi.

29 Aralık’ta ise SBK’nin de aralarında olduğu 19 kişi hakkında gözaltı kararı alındı. Korkmaz’a bir ay önce “Bir şey yok” diyen İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı bu kez gözaltı kararı verdi. Aradan bir yıl geçti, Hazine ve Maliye Bakanlığı MASAK’ın 5 Kasım’da herhangi bir rapor hazırlamadığını açıkladı.

Yani İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı olmayan bir raporu gerekçe göstererek kararı kaldırmış ve Korkmaz’ın yurt dışına çıkışının yolunu açmıştı.

TARTIŞILAN OLAYLARIN GÖBEĞİNDEKİ KİŞİ AYM BAŞKANI MI OLACAK?

O günlerde bu kararları alan İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başında şimdiki AYM Üyesi İrfan Fidan bulunuyordu. Korkmaz hakkında tartışmaları kararlarda yer alan Fidan’ın vekilliğini yapan Hasan Yılmaz ise şimdilerde Adalet Bakan Yardımcılığı koltuğunda oturuyor. Eğer, Fidan ve Yılmaz’ın yönettiği savcılık, Korkmaz’ın mallarına el koyma kararını kaldırtmasaydı, Korkmaz Türkiye’de yargılanacak, belki de karanlık ilişkileri deşifre edecekti.

Hem Bozkır hem de SBK olayında kritik konumda bulunan Fidan’ın aldığı kararlarla iki isim de yurtdışına kaçabildi.

Tartışılan olayların ortasında yer alan İrfan Fidan’ın ise önümüzdeki aylarda AYM Başkanı olacağı iddia ediliyor.

Etiketler
Levent Göktaş - Hablemitoğlu suikastı