Ali Mahir Başarır: 'Topluca intihar eden dört kardeşin cumhurbaşkanı olamadın'

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, bugün TBMM Genel Kurulu’nda görüşülmekte olan Cumhurbaşkanlığı bütçesi üzerine konuşma yaptı.

CHP’li Başarır, kirli düzeni sert bir dille eleştirerek, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin getirdiği çifte standartları gözler önüne serdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan seslenen CHP’li Başarır, “Sen, elektrik faturasını ödeyemediği için topluca intihar eden 4 kardeşin cumhurbaşkanı olamadın.” dedi.

16 NİSAN 2017, VERİN YETKİYİ GÖRÜN ETKİYİ DİYENİN YARATTIĞI FELAKETİN TARİHİDİR

CHP’li Başarır, 16 Nisan 2017 tarihine dikkat çekerek, “16 Nisan 2017. Rejime kasteden anayasa değişikliğinin, öncesinde, sırasında ve sonrasındaki hukuksuzluğun, korku, endişe ve baskının, OHAL şartlarında değişen anayasanın tarihidir. 16 Nisan 2017. Felaketin, fakirleşmenin, hukuksuzluğun, yolsuzluğun, kirli, karanlık bir düzene geçişin, kokuşmuşluğun ve çöküşün tarihidir.16 Nisan 2017, verin yetkiyi görün etkiyi diyenin yarattığı felaketin tarihidir. 16 Nisan 2017. Fabrikadaki güvencesizin, gübresiz tarlaların, yemsiz hayvanların, ışıksız gecekondunun, odunsuz sobanın, etsiz tencerenin, penceredeki kimsesizin tarihidir.” dedi.

TÜİK: TAYYİP BEYİ ÜZMEYEN İSTATİSTİK KURUMU

Recep Tayyip Erdoğan’ın 2018 seçimleri öncesi sözlerini hatırlatarak, “Diyordunuz ya verin yetkiyi görün etkiyi. 2019’da 31 milyar dolar olan dış ticaret açığı Bugün 100 milyar dolar. 2019’da %11 olan enflasyon bugün %84. 2018’de 4,5 TL olan dolar bugün 19 TL. 2018’de 355 dolar olan asgari ücret bugün 295 dolar. Gördünüz mü etkiyi? Bir de kime göre? TÜİK’e göre. TÜİK neyin kısaltması, neyin baş harfleri? Tayyib Beyi Üzmeyen İstatistik Kurumu. O üzülmek istemiyor. O kaybetmek istemiyor. Hal böyleyken o hala bu garibanlardan son bir şans istiyor. Milyonlarca insan icrada, milyonlarca insan tahliye davalarıyla kapının ağzında, eşikte. Vatandaşının derdiyle dertlenmeyenin son bir dönem daha yetki talebi hadsizliktir, haksızlıktır. Bu millet bu düzende varlığı göremedi ama milletvekilinin rüşvet sözleşmesi yaptığını gördü. Bir milletvekilinin nüfus ticaretiyle 180 milyon dolarlık bir servete sahip olduğunu gördü. Bakanların kendi şirketinden dezenfektan aldığını, kendi akrabalarına arsa verdiğini, kendi şirketine teşvik, kendi oteline tahsis aldığını, kimselere de hesap vermediğini gördü.” sözlerini dile getirdi.

MAFYAYI TUTUKSUZ, SEÇİLMİŞ BELEDİYE BAŞKANINI HUKUKSUZ YARGILADINIZ!

Bu ülkenin gencine iş, yoksuluna aş yaratılmadığını ancak mahkemelerinde yargılanan 13 milyon şüpheli oluşturulduğunu belirten CHP’li Başarır, “Dünyanın en büyük cezaevlerini yaptınız. Yargıya güveni %10’a indirip “tuz koktu tuz” diyen bir toplum yarattınız. Memleketin övündüğü değerlerini mahkemelerde süründürdünüz. Metin Akpınar’dan Genco Erkal’a, emekli amirallerden ev hanımlarına, çevrecilerden kamyonculara, Boğaziçililerden boğaz tokluğuna çalışanlara, herkesi sizden değilse hain, terörist, ajan yaptınız! 6 yaşındaki çocuğu evlendiren sözde babaya, onu koynuna alan alçak kocaya kalkan oldunuz! Mafyayı tutuksuz, seçilmiş belediye başkanını hukuksuz yargıladınız! Dili sürçenden gaf çıkarıp linç yaptınız, mafya liderine özel af çıkarıp cezaevi önünde konvoy yaptınız. Kader mahkumuna sırt çevirdiniz, ensesi kalınlarla iş çevirdiniz. Kanundan korkanın sırtına bindiniz, Sezgin Baran Korkmaz’a yol verdirdiniz. Bu ülkenin gençlerini yıldırdınız, doktorunu, mühendisini yurt dışına kaçırdınız. Bu güzel ülkeye 8,5 milyon Suriyeli getirdiniz. Dünyanın hayal kurduğu bu ülkenin gençlerine yurt dışında hayal kurdurdunuz.” dedi.

SARAYINDA 44 MİLYON TL GİYİM MASRAFI YAPARKEN, ÇOCUĞUNA PANTOLON ALAMADIĞI İÇİN İNTİHAR EDEN BABANIN CUMHURBAŞKANI OLAMADIN

Recep Tayyip Erdoğan’ın bu ülkenin cumhurbaşkanı olamadığını ifade eden CHP’li Başarır, “Neden bu ülkenin cumhurbaşkanı olamadın sayın Recep Tayyip Erdoğan? Sen, sarayında 4 yılda 44 milyon TL giyim masrafı yaparken, çocuğuna pantolon alamadığı için intihar eden babanın cumhurbaşkanı olamadın. Sen, sarayında 4 yılda milyonlarca liralık yakıt masrafı yaparken, üşüyen çocuğuna ısınması için saç kurutma makinası verip intihar eden annenin cumhurbaşkanı olamadın. Sen, sarayında aylık 1 milyon TL’lik elektrik kullanırken, elektrik faturasını ödeyemediği için topluca intihar eden 4 kardeşin cumhurbaşkanı olamadın. Sen, sarayına 57 milyon TL’lik zirai ilaç alırken ziraat bankası önünde geçinemediği için traktörünü yakan çiftçinin cumhurbaşkanı olamadın. Sen, sarayına 18 milyonluk mutfak masrafı yaparken, pazardan çürük meyve-sebze alanların, tavuk kemiği sırası bekleyen işçinin, emeklinin, öğrencinin cumhurbaşkanı olamadın. Sen sarayına 490 milyon TL’lik eşya yenileme gideri ayırırken, düğün eşyası alamadığı için evlenemeyen genç çiftlerin cumhurbaşkanı olamadın. Sen, 301 kişinin öldüğü Soma’da yerde yatan madenciye tekme attıran işçisine esnafına küfreden, kadınına sürtük, muhalefete tezek diyen, çiftçisine ananı da al git diyen biri oldun.” sözlerini yer verdi.

SEN KİRLİ ZENGİNLERİN, BEŞLİ ÇETENİN CUMHURBAŞKANI OLDUN!

Recep Tayyip Erdoğan’ın AKP Genel Başkanı olduğunu ama cumhurbaşkanı olamadığını dile getiren CHP’li Başarır, “Recep Tayyip Erdoğan partilidir ama cumhurbaşkanı değildir. Cumhurun başındadır. Cumhurun başına beladır, derttir, tasadır. O, kimin başkanıdır biliyor musunuz? O, 20 yılda yarattığı kirli zenginlerin, vakıfların, tarikatların, saraya abone beşli çetenin, kara para aklayıcılarının başkanıdır ama cumhurbaşkanı değildir. Cumhurun başındadır, cumhurun başına beladır, derttir, tasadır. Cumhur ona son bir şans vermeyecek, cumhur son şansını kullanacak. Ondan da yoksulluktan da yolsuzluktan da kurtulacak. Kendi yarınlarını yine kendi azim ve kararlılığı ile kuracaktır.” diyerek sözlerine son verdi.