Ekrem İmamoğlu, İstanbul halkının yaşam kalitesini yükseltecek projelerini bir bir açıkladı. Eğitim Destek Paketi hem öğrencilere hem de ailelerine nefes aldıracak bir proje olarak dikkat çekti.

İmamoğlu paketi şöyle anlattı; 

Eğitim Destek Paketiyle özellikle gelir seviyesi düşük ailelere katkı sağlayarak çocukların okurken sağlıklı ve nitelikli bir şekilde beslenmelerini ve temel ihtiyaçlarını karşılamalarını sağlayacağız.

Önce, 10 pilot ilçede uygulama acilen başlatılacak, sonrasında tüm İstanbul’da yaygınlaştırılacak.

İlköğretim ve ortaokul düzeyinde okuyan öğrencilere, kumanya desteğinde bulunulacak. İhtiyaç duyulan diğer bölgelerde Halk-Süt ücretsiz dağıtılacak.

Hiçbir anne-baba çocuğunu okula gönderirken, aç mı açıkta mı kalacak, dert etmeyecek.

Öğretim yılı başında ihtiyacı olan 500.000 öğrencinin kırtasiye ve üniforma ihtiyaçları Belediyemizce karşılanacak.

İmamoğlu ayrıca öğrencilerin hayatını kolaylaştıracak diğer adımlarını da açıkladı; 

* Gelir seviyesi düşük ve emek-yoğun çalışılan mahallelerde ve üniversite öğrencilerinin yoğun olarak yaşadığı bölgelerde ucuz, temiz ve nitelikli yiyecek hizmeti sağlayan Mahalle Mutfakları’nı kuracağız

* Toplamda 75 bin, üniversite okuyan ve ailesinin maddi durumu yetersiz öğrenciye kayıtlı olduğu programın eğitim süresi kadar, aylık 400 TL karşılıksız burs vereceğiz.

Sadece İstanbul’da okuyan öğrencilere değil aynı zamanda ailesi İstanbul’da yaşayıp şehir dışında okuyan gençlerimiz de burslardan faydalanacak.

Toplamda 10 bin öğrencimizin faydalanabileceği, 500 kişi kapasiteli, 12 kadın ve 8 erkek öğrenci yurdunu da derhal hayata geçireceğiz.

Okul sonrası, Mahalle Evleri ve Kültür Merkezlerinde sömestr ve yaz dönemlerinde hizmet verecek ücretsiz etüt merkezleri oluşturulacak. Kurslara katılan öğrencilere ücretsiz ulaşım imkânı sunacağız.

İmamoğlu'nun duyurduğu paketlerin ayrıntısını buradan inceleyebilirsiniz.