İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, güvenlik kuvvetlerine bilgi verilmediğini iddia ederek adeta CHP'yi suçlar dilde bir açıklama yapmıştı. Dün yapılan bu açıklamaya CHP'den jet yanıt gelmişti.

 CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, Kılıçdaroğlu'nun Ankara'da şehit cenazesinde uğradığı saldırıyla ilgili konuşarak " Kılıçdaroğlu'nun cenazeye katılımı öncesinde güvenlik kuvvetlerine bilgi verildi" demişti. Soylu'nun bir iddiası daha yalanlandı. 

SOYLU SALDIRGANIN ŞEHİDİN HISMI OLDUĞUNU SÖYLEMİŞTİ

Konuşmasının bir bölümünde Kılıçdaroğlu’nu da suçlayan Süleyman Soylu, “Şimdiye kadar yapılan çalışmalarda, olayın dışarıdan gelen bir provokasyondan kaynaklandığını tespit edemedik. Ayrıca Kılıçdaroğlu'na yumruk atan kişinin şehidin hısımı ve köylüsü olduğunu tespit ettik” demişti.

Kılıçdaroğlu’na saldırdığı gerekçesiyle gözaltına alınan 9 kişiden 8’i serbest bırakıldı. CHP liderine yumruk atan Osman Sarıgün ise hala gözaltında.

SARIGÜN: “ŞEHİT YENER KIRIKCI İLE BİR BAĞIM YOKTUR”

Sarıgün alınan ifadesinde, Soylu’nun iddiasını yalandı. Saldırgan Osman Sarıgün şu ifadeleri kullandı:

“Şehit Yener Kırıkcı ile bir bağım yoktur. Ben Akkuzulu Mahallesi’ne vardığımda cenaze namazı kılınmıştı. Kılıçdaroğlu’na doğru yüksek sesle ‘Yuh’ diyerek bağırmaya başladım. Ben bağırırken yanımda bulunan H.Ç, D.K. ve A.O.’ da bağırmaya başladı. Top arabasının arkasına doğru yaklaştık. Protestolar ve Kılıçdaroğlu’na yönelik olarak yapılan yuhalamalar ve PKK destekçisi olduğuna dair yapılan söylemler beni etkiledi. Ve kalabalıkta Kılıçdaroğlu’nu karşımda görünce sinirlerime hâkim olmayarak, sadece bir kez yumruk attım. Sonra kalabalık beni uzaklaştırdı.”

Soylu'nun saldırgan için "şehidin hısmı" açıklaması yaparken, saldırgın Sarıgün'ün "bağım yoktur" demesi dikkat çekti.