Prof. Özgenç'ten 'Erdoğan üçüncü kez aday olabilir mi' sorusuna yanıt: 'AKP'den üst düzey isimler soruyor'

Yürürlükteki Türk Ceza Kanunu'nun mimarlarından Prof. Dr. İzzet Özgenç, “Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 2023 seçimlerinde aday olabilir mi?" sorusunu yanıtladı.

Prof. Özgenç'ten 'Erdoğan üçüncü kez aday olabilir mi' sorusuna yanıt: 'AKP'den üst düzey isimler soruyor'

Yürürlükteki Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) mimarlarından ve bir dönem Cumhurbaşkanı Erdoğan'la çok yakın çalışmış olan hukukçu Prof. Dr. İzzet Özgenç, AKP’den üst düzey isimlerin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın aynı göreve üçüncü kez aday olup olamayacağı konusunda kendisine görüş sorduklarını söyledi. Özgenç, bu konuda anayasanın açık olduğu, seçimin zamanında yapılması durumunda Erdoğan’ın üçüncü kez aday olamayacağını belirtti.

SEÇİM ZAMANINDA OLURSA ADAY OLAMAZ

Erdoğan'ın geçmişte hukuk danışmanlığını da yapan Prof. İzzet Özgenç, TV5 Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Yılmaz’ın sorularına cevap verdi. Özgenç, “Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 2023 seçimlerinde aday olabilir mi?" sorusuna “Eğer seçim 2023 Haziran’da gerçekleşirse olamaz” dedi. Özgenç'in ifadeleri şu şekilde:

"Ben görüşümü paylaştım. Hukukçuyum, hukukçu olarak görüşüm o anayasal düzenleme açık nettir. Cumhurbaşkanlığı seçimi normal zamanında yapılacaksa, Sayın Cumhurbaşkanımız aday olamaz çünkü iki defa üst üste cumhurbaşkanı adayı olmuştur, cumhurbaşkanı seçilmiştir. Üçüncü bir defa seçilmesine anayasa engeldir."

"Şayet normal zamanından önceye seçim mayıs veya nisan ayı içerisinde yapılacaksa çünkü seçim kanununda yapılan değişiklik veriyor. 6 Nisan'dan veya 7 Nisan'dan önce de yapılmaması gerekir. İsim vermiyorum ama AK Parti'nin yönetiminden üst düzey yöneticiler benim bu konuda görüşümü aldılar."