68 Gençlik Hareketi'nin önderlerinden, Sosyalist Cumhuriyet Partisi Genel Sekreteri Kamil Dede, dün gece kaldırıldığı Ankara Şehir Hastanesi'nde bugün sabaha karşı hayatını kaybetti.

Dede’nin vefatının ardından partisinden yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

“Kamil Dede arkadaşımız, 1960’ların başlarında İzmit Gölcük’te tersane işçisi babasının yöneticisi olduğu Türkiye İşçi Partisi saflarında mücadeleye başladı. 1968 gençlik hareketinin unutulmaz önderlerindendi. Kamil Dede, Türkiye’nin bağımsızlığı, milletimizin kurtuluşu ve emekçi halkımızın iktidar olması için 60 yılı bulan mücadele hayatı içinde hep örgütlü oldu, hep Partili oldu. Mahir Çayan ile birlikte THKP-C’nin önder kadrosu içinde yer alan arkadaşımız, 12 Mart döneminin hapishane koşullarında Türkiye sosyalistlerinin birliği yolunda önemli sorumluluklar üstlendi. 1978 yılında arkadaşları ile birlikte Türkiye İşçi Köylü Partisi saflarına katıldı."

KAMİL DEDE YARIN ANKARA’DA TOPRAĞA VERİLECEK 

Dede'nin hayatının her döneminde devrimci mücadelenin içinde olduğuna dikkat çekilen açıklama, şöyle devam etti:

“Kamil Dede arkadaşımız 12 Eylül döneminin ardından Sosyalist Parti, İşçi Partisi ve Vatan Partisi’nde önder konumlarda sorumluluklar üstlenerek mücadelesini sürdürdü. Son olarak ilerleyen yaşına ve rahatsızlıklarına rağmen il il dolaşarak Sosyalist Cumhuriyet Partisi’nin örgütlenmesine büyük katkılarda bulundu. Parti’nin 3-4-5 Aralık 2021 tarihinde gerçekleştirilen Kuruluş Kongresinde Genel Sekreterlik görevini üstlendi. Kamil Dede’nin hayatı, başından sonuna kadar bir devrimcinin hayatıdır.

Yanlışa hep karşı çıkmış, doğru bildiğini söylemiş ve doğru bildiğinin gereğini yapmak için son nefesine kadar mücadele etmiştir. Kamil Dede, Türkiye’nin tam bağımsızlığı ve halkımızın iktidar olması için verilen mücadelede her zaman yaşayacaktır. Kamil Dede arkadaşımızı yarın Ankara’da ebedi istirahatgâhına uğurlayacağız."