Perinçek: Erdoğan hükümetinin Amerikancı kanadından müdahaleler geldi, Şam ziyaretimiz ertelendi

Suriye yönetimi, Doğu Perinçek ve Ethem Sancak’ın Şam’a yapacaklarını duyurduğu ziyareti erteledi. Konuyla ilgili Perinçek'ten açıklama geldi.

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun geçen ay yaptığı “Muhalif Suriyelilerle rejim arasında barış için destek oluruz” açıklaması sonrası, Suriye’nin davetiyle Vatan Partisi olarak bir heyet halinde Şam’a gidip rejimle görüşeceklerini açıklamıştı.

Perinçek, heyette, AKP'de disipline sevk edilmesi sonrası istifa ederek Vatan Partisi’ne katılan iş insanı Ethem Sancak’ın da olacağını duyurmuştu.

Perinçek ve Sancak’ın içinde olduğu Vatan Partisi heyetinin Şam’a gideceğini, ilk olarak Vatan Partisi Genel Sekreteri Özgür Bursalı, 16 Ağustos’taki bir Ulusal Kanal yayınında duyurmuştu. Bursalı, ayrıntıları ilerleyen günlerde açıklanacak ziyaretin 10-15 gün içinde yapılacağını söylemişti.

Serbestiyet'te yer alan habere göre, ziyaret Şam rejimi tarafından ertelendi. 2015’te Perinçek’le görüşen Beşar Esad’ın tutum değişikliğinin nedeninin, Şam rejimi ile Türkiye arasında istihbarat birimleri seviyesinde başlayan görüşmeler olduğu tahmin ediliyor.

REUTERS: HAKAN FİDAN VE ALİ MEMLÜK GÖRÜŞÜYOR

Reuters, geçen hafta, Türkiye ve Suriye kaynaklarına dayanarak, MİT Başkanı Hakan Fidan ve Suriye İstihbarat Şefi Ali Memlük’ün birden fazla kez görüştüğünü haberleştirmişti.

Haberde, Memlük ile geçen hafta da bir kere görüşen Fidan’ın, Ağustos sonunda Şam’a iki günlük bir ziyarette bulunduğu bilgisi yer almıştı.

PERİNÇEK: VATAN PARTİSİ'NİN SURİYE İLİŞKİLERİNE ERDOĞAN HÜKÜMETİNİN AMERİKANCI KANADINDAN MÜDAHALELER GELDİ

Perinçek, 6 Eylül’de Vatan Partisi’nin televizyonu olan Ulusal Kanal’da katıldığı yayında ziyaretin bir süre ertelendiğini ve bunda “hükümet içindeki Amerikancı unsurların” rol oynamış olabileceğini söyledi.

Şam’ın erteleme gerekçesi olarak Esad’ın bazı yurt dışı ziyaretlerini gösterdiğini söyleyen Perinçek ayrıca, “hükümet içindeki Amerikancı kanat” tarafından Şam yönetimine “önce bizimle görüşün sonra Perinçek’lerle” dayatmasının yapıldığını öne sürdü.

Türkiye’yle ilişki kurmak isteyen Şam yönetiminin de bu talebi kabul etmiş olabileceğini söyleyen Perinçek, herhangi bir tarih vermediği ziyaret sırasında bunu Şam idaresine soracağını söyledi.

Perinçek şöyle konuştu:

“Suriye ziyaretimiz olacak, oradan tarih bekliyoruz. Suriye devletinden ‘Beşar Esad’ın bazı uluslararası gezileri olacak. O geziler sırasında gelmenizi doğru bulmuyoruz. Beşar Esad’la görüşmenizi istiyoruz’ dediler. Bu bakımdan onların talebi üzerine Suriye ziyaretimiz ertelendi.

“Ama bakın burada başka bir şey daha oldu. Aynı Türkiye-Rusya ilişkilerde olduğu gibi Vatan Partisi’nin Suriye ilişkilerine de Tayyip Erdoğan hükümetinin Amerikancı kanadından birtakım müdahaleler geldi.

“Suriye devletine diyorlar ki, ‘bizimle görüşmeden önce Doğu Perinçek’lerle görüşmeyin. Önce bizle görüşün ondan sonra Doğu Perinçek’lerle görüşün.’

"ABDULLAH GÜL KALINTILARI VAR"

“Yani Türkiye’nin menfaatini düşünen değil Vatan Partisi’yle rekabet içindeki Amerikancı güçler bunlar. Türkiye-Suriye ilişkilerini de denetim altına alacaklar. Yani engelleyecekler, bozacaklar, bozguncular. Tabii Suriye devleti de Türkiye devletiyle ilişki kurmak istediği için onlardan gelen bu talep karşısında ertelemiş olabilir. Kendilerine soracağız bunu. Bunu yeni öğrendim.

“Hem Türkiye-Rusya ilişkilerini sabote etmekte Atlantikçiler var. Abdullah Gül kalıntıları var, Babacan kalıntıları var, Davutoğlu kalıntıları var. Hem de Türkiye-Suriye ilişkilerini sabote etmekte aynı unsurlar var.”

PROGRAMIN KESİTLERİ ULUSAL KANAL'IN SİTESİNDEN KALDIRILDI

Perinçek’in sözleri yayın sırasında ve ertesi sabah Ulusal Kanal’ın sosyal medya hesabından paylaşılmıştı.

Perinçek: Erdoğan hükümetinin Amerikancı kanadından müdahaleler geldi, Şam ziyaretimiz ertelendi - Resim : 1
Ancak paylaşımlardaki linklere tıklandığında Ulusal Kanal’ın sitesindeki içeriklere ulaşılamadığı görülüyor.

Perinçek: Erdoğan hükümetinin Amerikancı kanadından müdahaleler geldi, Şam ziyaretimiz ertelendi - Resim : 2

Etiketler
Doğu Perinçek Ethem Sancak Suriye