Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Karar TV'de katıldığı canlı yayında iktidar partisinden ayrılma süreciyle ilgili olarak açıklamalarda bulundu. 

22 Mayıs 2016'da AKP Genel Başkanlığı ve başbakanlık görevlerini Binali Yıldırım'a devreden Davutoğlu, o gün yaptığı konuşmanın yıllardır kendisine karşı kullanıldığını söyledi:

'O KONUŞMAYI YAPMAKLA HATA ETTİM'

"Kol kırılır yen içinde kalır dediğimiz için bu durumlarla karşı karşıya kaldık. Başbakanlıktan ayrılırken ikide bir önümüze gelen o konuşmayı yapmazdım. Yapmakla hata ettiğimi şimdi kabul ediyorum. O gün tek düşüncem vardı, 'Aman devlet zarar görmesin', 'Aman AK Parti zarar görmesin.' Şimdi görüyorum ki benim iyi niyetle yaptığım o konuşma yarayı, irini dökmek gerekirken belki de şey yaptı...

'O GÜNLERDE YİNE DE PARTİ İÇİNDE KONUŞAN YEGANE KİŞİ BENDİM'

Tek tesellim doğabilecek bir krizin FETÖ'cü veya başka unsurlar tarafından kullanılmasına yol açılabilirdi, onu engellemiş oldum. Ama en azından o dozda bir konuşma yapmazdım. Çünkü her yerde karşıma çıkarıyorlar, 'Sen öyle dedin' diye. Peki ben öyle dedim de, 'Aklımı ve vicdanımı kenara koydum, bundan sonra konuşmayacağım' demek mi bu? Aynı konuşmada o günden sonra konuşacağımı da söylüyorum. O günlerde yine de parti içinde konuşan yegane kişi bendim. Partinin gidişatıyla ilgili sonrasında da, her aşamada çetin mücadeleler verdik. Kol kırılır yen içinde kalır dediğimiz için bu durumlarla karşı karşıya kaldık."

DAVUTOĞLU'NUN AKP'YE VEDASI

Davutoğlu, Mayıs 2016'da AKP Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) üyeleriyle yaşadığı anlaşmazlıkların ardından Başbakanlık görevinden istifa etti.

Genel başkanlık yetkilerini kısıtlayan MKYK üyelerinin kendisine bilgi vermeden yaptıkları girişimle 'yol arkadaşlığına uygun davranmadığını' belirten Davutoğlu, konuşmasının bir bölümünde şunları kaydetti:

 "(...) Sayın Cumhurbaşkanımızdan devraldığım bu onurlu görevi devredeğim. Bizim aramızdaki bağ iki cihan bağıdır. Birbirimizin hukukunu korumak her şeyden daha önemlidir. Bundan sonra içinizde, aranızda hizmet etmeye devam edeceğim. Şahitliğinizi alarak ayrılmak istiyorum. AK Parti'nin birliğini, beraberliğini, davasını korumak için her şeyi yaptığımıza şahitlik eder misiniz? Gece gündüz çalıştığımıza şahitlik eder misiniz? Türkiye'nin birliğini, beraberliğin, milletimizin huzur ve refahını korumak üzere gece gündüz çalıştığımıza şahitlik eder misiniz? Yönlerini Türkiye dönmüş, ellerini semaya açıp medet bekleyen bütün mazlum milletlerin hukukunu koruduğumuza, gönül coğrafyamızın dertleriyle dertlendiğimize, onlarla gözyaşı döktüğümüze şahitlik eder misiniz? Sizin bu şahitliğini ölene kadar kalbimde taşıyacağım."

Eylül 2019'a gelindiğinde partiden ihracı istenen Davutoğlu, kameralar karşısında geçerek gözyaşları eşliğinde AKP'den istifa etti. Davutoğlu, sert eleştiriler yöneltti:

"Söylediklerimize yanlış diyemeyenler öfke ile bize yönelik ihraç sürecini başlattılar. Merakla bu ihraç sürecinin gerekçelerini bekledik. Bir siyasi parti için en ağır kararlardan birini içeren bu metin hiçbir somut gerekçeye dayanmıyor dahası birçok tutarsızlık, gerçek dışı ifadeler barındırıyordu ve son derece özensiz hazırlanmıştı.

Bize iletilen gerekçeler, AK Parti yönetiminin yaşanan gerçeklikten ve temel ilkelerden koptuğunu, sağlıklı bir muhakeme ve delillendirme sürecini bile yürütmekten aciz olduğunu açık bir şekilde ortaya koymaktadır."