2014 yerel seçimlerinde belediye başkan aday adayı, daha sonra da 2018 yılında milletvekili aday adayı olan Milliyetçi Hareket Partisi’nin (MHP) Afyonkarahisar’daki önemli isimlerinden olan Engin Ayengin partisinden istifa ettiğini duyurdu.

Afyonpostası'nda yer alan habere göre Engin Ayengin, istifasını şöyle duyurdu:

"BU İTTİFAK YANLIŞ DEDİM"

15 Temmuz sonrası oluşan fiili durumun sonucunda, kurulan Cumhur ittifakını onaylamasam da izlemeye ve takip etmeye başladım. Milletvekilliği aday adaylığı döneminde bütün teşkilatlarda bu ittifakın yanlış olduğu beyan ettim. Bu ittifakın kurulması aşamalarında beraber mücadele ettiğimiz dava arkadaşlarım, başka parti çatısı altında mücadele etmeye başladılar ve bana yapılan daveti , hâlâ MHP çatısı altında doğruları söyleyen ve gösteren ülkücülerin olması gerektiğini düşündüğüm için nazikçe ret etmiştim.

"İKTİDARIN MEMLEKETE VERECEĞİ BİR ŞEY KALMADI"

 Oluşan ittifakın sonucunda memleketin geldiği durum ortadır. Daha önceki yazılarımda belirttiğim gibi, iktidara,MHP hesap soran mı, yoksa icraa noktasında olmadan, halka hesap veren mi olacak diye sormuştum. Sonuç ortadadır. Her yerde yaşanan çöküntünün ortağı olan, halk nezdinde meşrutiyetini kaybetmiş, hukuki meşrutiyeti devam eden bir iktidarın memlekete vereceği bir şey kalmamış hatta yük olmaya başlamıştır.

"MHP’DEN DOĞRUYU SÖYLEYENLER İHRAÇ EDİLDİ"

MHP, benim gibi doğruları söyleyen dava arkadaşlarımı bir bir ihraç etmiştir. Oluşan fiili durum sonucunda MHP çatısı altında mücadele imkanı kalmamıştır.Aile boyu mücadele ettiğimiz, Milliyetçi Hareket Partisi'nden istifa etmiş bulunmaktayım.Gelinen tarih itibariyle, hangi partilerde siyaset yaptığımız önemli değildir, önemli olan kimin Atatürk'ün yolundan yürüdüğüdür.

Ayengin'in sosyal medyadan yapığı paylaşım ise şöyle oldu:

"Varlık amacımın farkına vardığım gün itibarı, tüm benliğimi adamış olduğum Milliyetçi Hareket Partisi çatısı altında Türk milleti ve aziz vatanımın geleceği için hizmet etmeyi bir borç bildim.

Atatürk ve Ülkü kimliğimden asla taviz vermeden yürümüş olduğum yolu bir şeref saydım ve sayacağım. Bu yolda tek başıma kalsam son nefesime kadar yürüyeceğim. Bugünden itibaren şahsiyetimi, kişiliğimi ve varlığımı borçlu olduğum Milliyetçi Hareket Partisi'nden üzülerek istifa ettiğimi tüm eş, dost, akraba ve seven sevmeyen herkese duyurmak istiyorum.

Geldiğimiz 20 yıllık bu süreç, hangi partili olduğumuzun hiç bir önemi olmadığını ayan beyan ortaya koymuştur. Tek gerçeğimiz kimin Atatürk yolunda yürüdüğüdür. Saygı ve sevgilerimle."