Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl Binasına düzenlenen saldırıda katledilen Deniz Poyraz’ın babası Abdülilah Poyraz’a dava açılan davanın ikinci duruşması İzmir 15'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü.

“Örgüt propagandası” suçlamasıyla açılan davada ilk sözü avukatlar aldı. Deniz Poyraz'ın davasında görevli savcının babası hakkında iddianame hazırladığını belirten Abdülilah Poyraz'ın avukatları, savunmalarında şöyle konuştular:

“Deniz'i katleden sanığın ifadesi bile alınmamışken, babaya ceza istenmesi kabul edilemez. Acılı bir babanın taziye sırasında söylediklerinden kaynaklı yargılanmasını doğru bulmuyoruz. Buna benzer Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde ifade özgürlüğü olarak kabul edilen birçok karar var. Bu hem hukuka hem de vicdana aykırı. Beraat talep ediyoruz"

BERAAT KARARI

Bianet'in aktardıklarına göre; avukatlardan sonra söz alan savcı, geçen duruşma açıkladığı mütalaasını tekrarlayarak, Poyraz hakkında hapis ceza istedi. 

Daha sonra kararını açıklayan mahkeme heyeti, Abdulillah Poyraz'ın beraatine karar verdi.

NE OLMUŞTU?

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı, Deniz Poyraz’ın katledilmesinin ardından baba Abdülilah Poyraz’ın Mezopotamya Ajansı’na verdiği röportajı suçlama konusu yaptı ve hakkında iddianame hazırladı.

Savcılık,  ihbar ve şikayetler sonucu haberin incelendiğini ve baba Poyraz’ın “örgüt propagandası” yaptığını iddia etti.

Poyraz hakkında açılan davanın ilk duruşması 30 Mayıs'ta İzmir 15'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü.